Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Sahurda Ne Yemeliyiz? | Sahur Yemek Önerileri

⏱: 3 dk

Ramazan ayının gelmesiyle binlerce kişi sahura kalkıyoruz. Birde karantina dönemine denk gelince bazen üşengeçlikten yediğimize içtiğimize dikkat etmeyebiliyoruz. Özellikle böyle bir süreçten geçerken ramazan ayında daha da dikkat etmemiz gerekiyor. Sahuru ne kadar doğru besinlerle yaparsak iftara kadar geçen sürede o kadar rahat ederiz. E durum böyle olunca uzmanların önerdiği kendimizin de yıllardır dikkat ettiğimiz ayrıntıları sahurda ne yemeliyiz? / sahur yemek önerileri başlığı altında Elitfukara sizler için derledi.

Sahurda Ne Yemeliyiz?

 • Su

Vücudumuzun günlük su ihtiyacı yadsınamaz. O yüzden bu süreçte sahurda su içimi oldukça önemlidir.

 • Yumurta

Kendimizi bildiğimizden beri sofralarımızın olmazsa olmazı ve en doğru tercihlerden biri olan yumurta sahur sofralarımızın vazgeçilmezidir. İçerisinde bulunan bol protein sayesinde tok tutar. Yumurtayı omlet olarak tercih edebileceğiniz gibi rafadan veya sahanda da tercih edebilirsiniz. Eğer omlet olarak tercih edilecekse midenizi rahatsız etmemesi bakımından dikkat edilmesi gereken nokta çok yağlı ve çok baharatlı yapılmamasıdır.

 • Süt

Süt, uzmanlar tarafından da sahur sofralarında tüketilmesi önerilen içecekler arasındadır. Size gerekli proteini sağlarken aynı zamanda da kalsiyum ihtiyacını da karşılar.

Sahur Yemek Önerileri

 • Yoğurt

Değişiklik gösterse de yoğurdun 100 gramında ortalama 4,5 gram protein bulunmaktadır. Yoğurt gibi proteini yüksek besinlerin sahur sofralarında tüketilmesi tok tutması adına çok önemlidir. Daha uzun süre tok kalmak istiyorsanız, içerisine 1 yemek kaşığı yulaf koyabilir, kan şekerinizi dengelemek istiyorsanız da 1 tatlı kaşığı tarçın koyarak tüketebilirsiniz.

 • Peynir

Yoğurt gibi süt grubundan olan bir diğer besin ise peynirdir. Sahurda protein açısından sizi mutlu edeceğinden ve daha uzun süre tok tutacağından dolayı sofranıza ekleyebilirsiniz.

 • Çörek otu

Halsizlik ve yorgunluğu azaltması, mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi gibi sağlık açısından birçok faydası bulunan çörek otunu sahur sofralarınızdan eksik etmeyin. Salata, yoğurt veya peynirlerinizin üzerine serpiştirebilirsiniz.

Sahur Tavsiyeleri

 • Yeşillik

Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitamin ve mineraller bakımından zengin olması dolayısıyla sağlık açısından oldukça önemlidirler. Bağışıklığın da güçlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra daha zinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

 • Meyve

Sahurda yemekten sonra meyve olarak özellikle elma ve muz tercik edebilirsiniz. Elma; A ve B grubu ve C vitamini bakımından zengin olduğu için iyi bir antioksidandır. Muz; sindirimi kolaylaştırır, potasyum değeri açısından en zengin meyvelerdendir ve yüksek lif içeriği sayesinde tok tutar.

 • Kuru Meyve

Kuru meyveler birçok şeye iyi gelir. Kuru kayısı, sindirim sorunlarına iyi gelirken, kuru üzüm enerji için önemli bir yere sahiptir. Kuru dut ise enerjinizi yükseltmeye yardımcı olurken, ağız kokusuna da önlemeye yardımcı olur.

 • Tost

Uzmanların, sahuru kahvaltı öğünü olarak yapılması gerektiğini belirtmelerinden dolayı tost hem pratik hem doyurucu bir seçenek olacaktır. Kaşar ya da beyaz peynirli yapacağınız tostun içerisine yeşillikler ve domates de ekleyebilirsiniz.

 • Çorba

Sahurda içilen çorbalar, daha az kaloriyle daha çok doymamıza yardımcı olacaktır. Ilık bir çorba kime iyi gelmez ki?

İlgili Yazılar

Divriği’de Ne Yenir?

Yolcu360

İzmir Kemeraltı Kızlarağası Hanında Kahve Keyfi

Yolcu360

Trakya Yemekleri / Trakya Mutfağından Tatmanız Gereken Lezzetler

Yolcu 360

Yorum Bırak