Yolcu360 Blog

2023 En İyi Gezi Rotaları

Tüm yılı keyifli bir şekilde geçireceğiniz tatil seçeneklerimiz ile karşınızdayız. Lonely Planet’e göre 2023 en iyi gezi rotalarını keşfediyoruz.  

2023’ün en iyi gezi rotalarını keşfetmek için bir araca ihtiyacınız varsa Türkiye’de ve dünyanın 110 ülkesinde Yolcu360 yanınızda! Yolcu360’ın araç kiralama seçeneklerini inceleyerek ideal aracınızı, en iyi fiyatlarla bir dakika içerisinde kiralayabilirsiniz!

Lonely Planet Nedir? 

1973 yılında Avustralya’da kurulan Lonely Planet halen geçerliliğini devam ettiriyor. Maureen ve Tony Wheeler çift tarafından kurulan şirketin adı “güzel/yalnız gezegen” kelimesinden gelmektedir. İlk olarak Oxford Cambridge’den yola çıkan çift Uzak Doğu rotasını izledi. İlk kitaplarına ise Across Asia on the Cheap adını verdiler. Nitekim bu gezi hareketi her geçen yıl büyüyerek daha fazla ülkeden daha fazla insana hitap etmeye başladı. Gezmenin, yeni yerler keşfetmenin ve yolculuk yapmanın verdiği hazzın asla bitmeyeceğine inanıyorlar. Seyahat tutkunlarına seslenen Lonely Planet 50 yıldır en iyi rotaları sizler için araştırıyor. Yemek yemek için en iyi destinasyonlar, dil öğrenmek için en iyi rotalar derken Lonely Planet, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede yakından takip ediliyor. 

2023-gezi-rotalari-4.jpg

2023 En İyi Gezi Rotaları

Seyahat rehberi Lonely Planet katılımcı ağı ile birlikte dünyanın dört bir yanında çalışarak 2023 yılının en iyi gezi rotalarını belirledi. Epey kabarık olan liste kendi içerisinde kategorilere de ayrılıyor. İşte Lonely Planet’e göre 2023 en iyi gezi rotaları:

  • En İyi Yeme İçme Rotaları

2023-gezi-rotalari-3.jpg

Elbette gezi planımızı yaparken her şeyden önce temel ihtiyaçlarımızı belirleriz. Bunların en başında da yeme içme mekanları yer alır. Damak zevkinizi yansıtan, zorlamadan kabul edebileceğiniz alternatif yemek seçenekleri ön planda gelir. 

Umbria, İtalya

İtalya’nın manzarası, romantizmi gezi planı yaparken bile bizi etkisi altına alır. Mimari yapısı, doğal güzellikleri ve kusursuz sanat anlayışları ile İtalya her zaman turistlerin vazgeçilmezleri arasında olmayı başarıyor. Lonely Planet tarafından 2023 en iyi yeme içme rotaları listesine İtalya şehri Umbria da yer buluyor. Yemyeşil doğası, el yapımı lezzetleri ile diğer şehirlerden ayrılıyor. Yerli halkın kendi elleriyle yaptığı makarnalar, şirin tasarımı ile butik oteller sizlere unutulmaz bir tatil yaşatıyor. Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerini keşfedebilir, Tiber Nehri’nin sonsuz manzarasını seyredebilirsiniz. Unutmadan, İtalya’nın en lezzetli çikolatalarını da burada tadabilirsiniz. 

Kuala Lumpur, Malezya

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur sizleri mistik ruhuyla karşılıyor. Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Özellikle Çin ve Hint kültürlerinin mükemmel bir yansıması. Bu durum Kuala Lumpur’u Asya’nın en önemli metropollerinden biri haline getiriyor. 

Fukuoka, Japonya

Bir ada şehri olan Fukuoka’da deniz ürünleri görmek çok da şaşırtıcı gelmiyor elbette. Üstelik diğer Japon şehirlerinden de farklı bir yemek kültürüne sahip. “Ramen” adı verilen hepimizin bildiği noodle’ı ve “motsunabe” denilen haşlama çorbası Fukuoka’nın önde gelen lezzetleri arasında. 

Lima, Peru

Son zamanlarda Lima şehri, gurme şef restoranları ile gastronomi alanında çığır açtı. Peru’nun benzersiz lezzetlerini ustalıkla buluşturan bu restoranlar oldukça rağbet görüyor. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması da yemek kültüründe paha biçilmez bir zenginliğe kapı açıyor. Pasifik manzaraları lüks restoranları en iyi yeme içme rotaları arasında değerlendirebilirsiniz. 

Güney Afrika

Doğal yaşamın kalbi Güney Afrika sizleri akıl almaz lezzetlere davet ediyor. Vahşi doğaya karşı safari yapmak sizi epey acıktıracak gibi gözüküyor. Özellikle Cape Town ve Johannesburg şehirlerini gezi planınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Lüks yaşam ve ihtişamlı modernizm sentezi Güney Afrika gezisi sizleri bekliyor.

Montevideo, Uruguay

Uruguay’ın bazı lezzetleri var ki tatmadan dönmemelisiniz. Bunlardan biri “chito”. Bölgeye has bir çeşit sandviç olan chito, dana etinden yapılıyor. İçerisine yumurta, peynir ve çeşitli yeşillikler de konuyor. Bir liman kenti olan Montevideo’nun batan güneşine karşı yerel içecek “mate”yi denemelisiniz. Baharatlar ile yapılan alkolsüz ve sıcak bir içecek. 

  • En İyi Yolculuk Rotaları

2023-gezi-rotalari-2.jpg

Hepsi birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapan 2023 en iyi yolculuk rotaları:

İstanbul, Türkiye-Sofya, Bulgaristan

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan kadim şehrimiz İstanbul da Lonely Planet’in listesinde yerini alıyor. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri Sofya’ya uzanan tren hattı sayesinde kültürler de birbirine bağlanıyor. Özellikle Osmanlı zamanından kalan eserlerin sizleri büyülediği bir yolculuk olacağına eminiz. 

9 Maddede Sofya Ekspresi

Nova Scotia, Kanada

Kanada’nın güney doğu kıyısında yer alan Nova Scotia, en iyi yolculuk rotalarından biri. Balıkçılık ve ormancılık ağırlıkta olan Nova Scotia’da doğal kaynakların çeşitliliği de göze çarpıyor. Kanada’nın alışılagelmiş soğuk ve ciddi duruşu şehre yansıyor. Genellikle filmlerde gördüğümüz göl kenarı manzaralarına şahit olabilirsiniz. 

Butan

Güney Asya ülkesi olan Butan Himalaya Dağları’nın doğusunda yer alıyor. Benzersiz doğası ve mistik mimarisi ile en iyi yolculuk rotaları arasında yer alıyor. Kuzeyinde Çin’e, güneyinde Hindistan’a komşu bir bölgede konumlanıyor. 

Zambia

Zambia özellikle mineraller, vahşi yaşam ve ormancılık açısından oldukça zengin bir kaynak barındırıyor. Nitekim 2010 yılında Dünya Bankası tarafından ekonomik olarak kendini en hızlı reforme eden ülkelerden biri olarak adlandırıldı. 

Batı Avustralya

Binlerce yıl öncesine dayanan Aborjin geleneği Batı Avusturya’da halen devam ediyor. Aborjinleri ülke kültürüne büyük katkı sağlayan bir kabile olarak düşünebiliriz. Tabiatın eşsiz görünümü ve sıcak atmosferi ile 2023 en iyi gezi rotalarından biri. 

Parque Nacional Naturales, Kolombiya

Renkli yapıları ve benzersiz sahilleri ile sizi karşılayan Kolombiya, Güney Amerika’nın en güzel keşif rotalarından biri. Gizemli bir güzelliğe sahip olan Kolombiya hakkında ne desek az gelir. Siz en iyisi seyahat listenize ekleyin. 😉 

  • En İyi Dinlenme Rotaları

2023-gezi-rotalari-1.jpg

Tatile çıkmaya en çok ihtiyacımız olduğu zamanlar en çok yorulduğumuz zamanlardır. Şöyle kendinizle baş başa kalabileceğiniz en iyi dinlenme rotalarına göz atalım:

Halkidiki, Yunanistan

Yunan kültürünün en etkileyici rotalarından biri olan Halkidiki ruhunuzla baş başa kalıp, iç sesinizi dinleyebileceğiniz bir yer. 3.000 yıllık tarihi geçmişi ile sizi Helen coğrafyasında sonsuzluğa götürüyor.  Olympos Tanrılarının yaşadığı rivayet edilen aynı zamanda Aristotales’in doğum yeri olarak da bilinen Halkidiki’yi mutlaka keşfetmelisiniz. 

Jamaika

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Jamaika, aynı zamanda Karayipler’de bulunan bir ada ülkesi konumundadır. Kristof Kolomb Amerika’yı keşfi sırasında Jamaika’yı görür ve şöyle der: “Gözlerin gördüğü en güzel ada.” Masmavi denizin ortasında rüya gibi bir ülke Jamaika en iyi dinlenme rotaları listesinde yerini alıyor. 

Dominik Cumhuriyeti

Yıl boyunca sıcak ve nemli bir iklime sahip olan Dominik Cumhuriyeti Karayipler’de bulunuyor. Bunun yanı sıra bembeyaz kumsalı, birbirinden lüks otelleri ve sınırsız eğlence seçenekleri ile turistlerin vazgeçilmez adresi haline geliyor. Dominik’in başkenti ise yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip Santo Domingo. 

Raja Ampat, Endonezya

“Dünyadaki son cennetlerden biri” olarak nitelendirilen Raja Ampat, Endonezya’nın Papua bölgesinde yer alıyor. Biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en zengin su altı yolculuğuna davet ediyor. Birbirinden ilginç su altı canlısı, sıradışı doğallığı ile Raja Ampat cennetin dünyaya yansımış hali.

Malta

Bir zamanlar İtalya’nın bir parçası olan Malta’da halen İtalyan esintilerini bulabilmek mümkün. Nitekim İtalya’ya ulaşım imkanı da oldukça kolay. El değmemiş doğası, tarihi sokakları ve antik eserleri ile Malta tam kafa dinlemelik bir yer. 

Ürdün

Orta Doğu’nun merkezi olarak kabul edilen Ürdün, aynı zamanda tüm dinler için kutsal sayılan toprakların birleştiği Arap ülkesidir. Asur, Babil başta olmak üzere pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Ürdün, köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Böylesine derin geçmişin verdiği sakinlikten olsa gerek şehrin silüeti insanı rahatlatmaya yetiyor. 

  • En İyi Duygusal Bağ Kurduran Rotalar

2023-gezi-rotalari-.jpg

Nasıl ki bir şehre gittiğimizde ayrılmak istemeyiz. Veda etmek hep zor gelir. İşte o en iyi duygusal bağ kurduran rotalar:

Alaska

Soğukluğu ile bildiğimiz Alaska ziyaretçilerine duygu dolu anlar yaşatmayı da başarıyor. Zorlu iklim koşulları, sakin atmosferi ve mistik ruhu ile diğer tatil rotalarından hep bir adım önde geliyor. Öyle ki her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi kucaklıyor. 

Arnavutluk

“Balkanların anahtar ülkesi” olarak bilinen Arnavutluk, aslına bakarsanız hiç de yabancılık çekmeyeceğimiz bir ülke. Osmanlı döneminden kalan tarihi eserler, benzer yemek kültürleri ve sıcakkanlılıkları derken Arnavutluk’u sevmemek elde değil. Hal böyle olunca duygusal bağ kurmak da epey kolaylaşıyor. O halde lezzetli mi lezzetli Arnavut ciğeri yemek için doğruca Arnavutluk’a gitmenizi tavsiye ediyoruz. 😉

Akra, Gana

Sıra dışı bir rota arayanlara tavsiyemiz Akra. Gana’nın başkenti olan Akra, ilginç yemek kültürü ve hareketli gece hayatı ile sizlere unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor. Yağmur sezonu haricinde hemen hemen 8 ay boyunca rahatlıkla gezebileceğiniz bir nokta. 

Sidney, Avustralya

Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney, en iyi duygusal bağ kurduran rotalar listesinde yerini alıyor. Kültürel çeşitliliği, doğal güzelliği ve modern şehir hayatı ile sizi etkilemeyi başarıyor. Yıllarca sömürge altında olması sebebi ile ciddi bir göç alan Sidney’in popülasyonu da epey genişlemiş. Buradayken “Hem şehir hayatı hem doğal yaşam nasıl bir arada olabiliyor?” diye sormadan geçemiyoruz.

Guyana

Guyana, Karayipler’de bulunan bir Güney Amerika ülkesidir. Atlantik Sahili’ne kurulu bu ülke manzarası ile görenleri büyülüyor. Maden yatakları rezervi ve yağmur ormanları ile Guyana doğal kaynaklar açısından oldukça zengin bir ülkedir. 

Boise, ABD

Amerika’nın Idaho eyaletinin en kalabalık şehri Boise’dir. Nitekim ABD nüfusuna oranla en kalabalık şehir sıralamasında 104. sırada gelir. Küçük yemyeşil ağaçlar ortasına kurulan bu şehir sizleri kendine bağlamayı başaracak gibi gözüküyor. 

  • En İyi Dil Öğrenilen Rotalar

2023-gezi-rotalari.jpg

Dil öğrenmeyi hep gözümüzde büyütmüşüzdür. Pek çoğumuz ilkokul sıralarında dil eğitimine başlasa da pratik konusunda hep eksiğimiz olmuştur. Yaşamın içinde aktif olarak dili kullanmak en iyi dil öğrenme yöntemi olmuştur.

En İyi 10 Online İngilizce Kursu

Manchester, İngiltere

İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan Manchester, özellikle İngilizce eğitimi almak isteyenlerin uğrak yeri haline geldi. Metropol yaşam tarzı olması sebebi ile karma bir popülasyona sahip. Hal böyle olunca Manchester’da yaşarken dil öğrenmemek mümkün değil. Sürekli pratik yapma imkanına sahipsiniz. 

New Mexico, ABD

Doğal güzelliği ve zengin tarihi ile ABD’nin en sevilen şehirlerinin başında geliyor. Aynı zamanda en iyi dil öğrenilen rotalardan biri olan New Mexico bu zengin geçmişi sebebi ile “büyülü eyalet” olarak nitelendiriliyor.

Dresden, Almanya 

Almanya’nın küllerinden doğan şehri olarak nitelendirilen Dresden, Almanca’yı size öğretmek konusunda niyetli. Bir tarafta göz alıcı yapılar, bir tarafta yemyeşil ağaçları İle adeta açık hava tiyatrosunu andırıyor. Hem şehri gezerken hem de dil öğrenmek oldukça kolay. 

El Salvador

Yüzölçümü küçük olmasına rağmen nüfus yoğunluğu oldukça fazla olan El Salvador, bir Orta Amerika ülkesidir. Ekonomik açıdan gelişmişlik kaydeden bu ülke aynı zamanda insan popülasyonu konusunda da epey zengindir. İngilizce başta olmak üzere pek çok farklı dilin konuşulduğu bölgeler görmek mümkündür. 

Güney İskoçya

Dünya üzerinde bir rüyalar ülkesi olarak anılan Güney İskoçya mutlaka keşfetmeniz gereken rotalarından biridir. Doğal güzelliğinin yanı sıra ülkenin eğitim sistemi de oldukça başarılı. Hal böyle olunca en iyi dil öğrenilen rotalar listemizde elbette Güney İskoçya yer alıyor. 

Marsilya, Fransa

30.000 yıllık geçmişe sahip olan Marsilya özellikle limanı ile tanınıyor. Fransa’nın en büyük şehri olan Marsilya geçmiş dönemlerde Akdeniz ticaretinde önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda doğu İtalya’ya da sınırı olması sebebi ile ticaretin merkezi haline gelmiştir. 

 

Yorum ekle