Yolcu360 Blog
Podcast Türkçe listesi, araba müzik dinleyen genç çift
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Türkçe Podcast Önerileri: En İyi 19 Podcast Tavsiyesi

Türkçe Podcast Önerileri: En İyi 19 Podcast Tavsiyesi

Podcast Türkçe olunca başka bir güzel. Özellikle yolda giderken müzik yerine sohbet dinlemeyi tercih edenlerdenseniz, sizin için harika Türkçe podcast tavsiyeleri hazırladık. 

Podcast, kulaklıkla geçen hayatlarımıza giren yeni kavramlardan biri. Yeni nesil internet radyosu olarak anılan podcast, müzik dinlemeye de faydalı ve entelektüel alternatifler oluşturuyor.

Röportajdan söyleşiye, bilimden spora, edebiyattan geyik yapmaya, ses tiyatrosundan monologlara kadar pek çok konuda ve formda podcast dinlemek mümkün.

Yolda, sporda ya da neredeyse yalnız olduğumuz her an çeşitli amaçlarla podcast dinliyoruz. Bizler de sizin için yolda dinlenecek podcast önerileri derledik. Keyifle dinlemeler. ☺

çalışma masası, podcast türkçe, kahve, cep telefonu, bilgisayar

Podcast Nedir, Nasıl Dinlenir?

Apple iPod öncülüğünde tanıştığımız Podcast terimi, Broadcast (canlı yayın) ve pod kelimelerinin birleşiminden oluşur. Apple ile başlamasına rağmen günümüzde pek çok uygulamadan podcast dinleyebiliyor ve indirebiliyoruz.

Podcastlere, Apple Podcasts, Spotify, SoundCloud ve Google gibi pek çok platformlardan ulaşabilirsiniz. Üstelik beğendiğiniz podcastleri takip edebilir ve favorilerinizden liste yaparak kendinize özel akışlar oluşturabilirsiniz.

Podcastler Ücretli mi?

Podcastlere günümüzde çoğu platformdan ücretsiz olarak ulaşabiliyoruz. Özellikle Spotify, kendisini artık müzik ve podcast platformu olarak adlandırırken platformdaki podcastleri de tamamen ücretsiz sunuyor.

Fakat diğer yandan Apple, bazı özel serileri sadece Apple Music aracılığıyla dinlememize izin veriyor. Dolayısıyla Apple Music için genelde ücret ödemeniz gerekebiliyor.

Podcast Konuları Nelerdir?

Podcastlerde konu sınırlaması yok ve aklınıza gelebilecek her konuda çekilebiliyorlar. Genelde dizi gibi bölümlerden oluşan podcastler, her bölüm farklı konularla ilgili ya da birbirinin devamı şeklinde olabiliyor. Fakat popüler konuları ise şöyle sıralanıyor:

 • Eğitim
 • Kültür-Sanat
 • Müzik
 • Komedi
 • Haber
 • Bilim
 • Teknoloji

podcast türkçe

En Çok Dinlenen Podcastler (Türkçe)

Spotify’ın verilerine göre Türkiye’de en çok dinlenen podcastleri sizler için derledik:

podcast türkçe, merdiven altı terapi

Merdiven Altı Terapi

Seriyi hazırlayan Deniz Dülgeroğlu, “Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum.” mottosu ile yola çıkıyor. Dülgeroğlu psikolojik konulu podcastinde günlük yaşamlarımızda karşılaştığımız sorunları ele alıyor.

Merdiven Altı Terapi Spotify

Merdiven Altı Terapi Apple Music

podcast türkçe, kendine iyi davran

Kendine İyi Davran

Psikolog Beyhan Budak, seride en çok merak edilen psikolojik konulara açıklık getiriyor. Ayrıca kendi içimizde çözmemiz gereken sorunlara çözüm bulabilmeniz adına yol göstericilik de yapıyor.

Kendine İyi Davran Spotify

Kendine İyi Davran Apple Music

Mitolojik İnciler

Mitolojiyle ilgilenen kişilerin keyifle dinleyeceği Mitolojik İnciler podcasti, 45 bölümden oluşuyor. Her bölümde mitolojik ve ilginç hikayelere yer veriliyor.

Mitolojik İnciler Spotify

Mitolojik İnciler Apple Music

türkçe podcast, fularsız entellik

Fularsız Entellik

Felsefeyle ilgili konuların konuşulduğu seri, 109 bölümden oluşuyor. Ayrıca Suriye meselesi ve Pandemi gibi güncel konular da masaya yatırılıyor.

Fularsız Entellik Spotify

Fularsız Entellik Apple Music

Yeşim'in şifa evi, podcast türkçe

Yeşim’in Şifa Evi

Yeşim Bayraktar’ın hazırlayıp sunduğu ve 50’den fazla farklı meditasyon kaydı içeren podcast kanalı. Bölümlere örnek olarak “Derin Uyku Meditasyonu” ve “Öfkeden Arınma Meditasyonu” verilebilir.

Yeşim’in Şifa Evi Spotify

Yeşim’in Şifa Evi Apple Music

Yolcu360’dan Türkçe Podcast Önerileri

Gün içerisinde sıkıldığınız ya da faydalanmak istediğiniz her an dinleyebileceğiniz Türkçe podcast tavsiye listesini aşağıda bulabilirsiniz.

anlatsam roman olur podcast türkçe

Anlatsam Roman Olur

Gazeteci Nida Dinçtürk’ün, hazırlayıp sunduğu ve kültür sanat sohbetlerinden oluşan seri. Gündüz Vassaf ve Elif Şafak gibi konukların davet edildiği seride şimdilik 44 bölüm var. Ayrıca her bölüm 25 ila 50 dakikalık sürelerden oluşuyor.

Anlatsam Roman Olur Spotify

Anlatsam Roman Olur Apple Music

Ha Geldi Ha Gelecek

Aykut İbrişim’in sunduğu seride, yapay zeka, sanal gerçeklik, blokchain gibi konular üzerinden teknolojinin insan hayatını ve geleceğini nasıl etkilediği tartışılıyor.

Ha Geldi Ha Gelecek Spotify

Ha Geldi Ha Gelecek Apple Music

socrates podcast

Socrates Podcasts

Dergi ekibinden Atahan Altınordu, İlhan Özgen ve İnan Özdemir, hem ofis içinden hem de dışından konuklar ağırlayarak Avrupa ve Türkiye’nin haftalık futbol gündemini ofislerinden değerlendiriyor.

Socrates Podcast Spotify

Socrates Podcast Apple Music

Açık Bilim podcast türkçe

Açık Bilim

Uçak mühendisi Tevfik Uyar’ın projesi olan Açık Bilim, Türkiye’nin ilk bağımsız bilim podcasti olma özelliğine sahip. Ayrıca Tevfik Uyar’a Nörolog Onur Arpat, fizikçi Kaan Öztürk ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner gibi uzmanlar eşlik ediyor. Bunun yanı sıra bölümlerin uzunluğu, 15 ila 1 saat arası değişiyor.

Açık Bilim Spotify

Açık Bilim Apple Music

Yolda Dinleyebileceğiniz Podcast Önerileri

Rotanıza karar verdiyseniz şimdi sıra araç seçiminde. Konforlu bir yolculuk yapmanız için uygun kiralık araç seçeneklerini tercih edebilir, ayrıca yolculuk sırasında dinleyeceğiniz ve ufkunuzu açacak podcastlerle yolu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

yolculuğun hikayesi podcast türkçe

Yolculuğun Hikayesi

Mirgün Cabas’ın tarihin başlangıcından günümüze kadar yapılan seyahatler ve iz bırakan gezginleri anlattığı serisi.

Yolculuğun Hikayesi Spotify

Yolculuğun Hikayesi Apple Music

bunu ben de yaparım podcast türkçe

Bunu Ben De Yaparım

Oyuncu İbrahim Selim ve ekibinin hazırlayıp sunduğu podcast serisi. Program boyunca kent insanının canını sıkan ve anksiyetesini artıran her konuyu detaylarıyla masaya yatırıyorlar.

Ayrıca “Bunu ben de yaparım” podcasti adını, İbrahim Selim’in 45 dakikalık tek kişilik oyunu Nick Hornby’den alıyor.

Bunu ben de yaparım Spotify

Bunu ben de yaparım Apple Music

zihnimin kıvrımları podcast türkçe

Serdar Kuzuloğlu

Gazeteci Serdar Kuzuloğlu hazırlamış olduğu seride, insan ve hayatla alakalı her türlü konuyu ele alıyor.

Zihnimin Kıvrımları Spotify

Zihnimin Kıvrımları Apple Music

barış özcan 111 hz

Barış Özcan ile 111 Hz

111 Hz serisinde, sanat, tasarım ve teknoloji konularıyla alakalı sıra dışı hikayeler ve güncel gelişmeler paylaşıyor. Her bölüm yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Barış Özcan 111 Hz Spotify

Barış Özcan 111 Hz Apple Music

nasıl olunur podcast

Nasıl Olunur?

Podcast serisi, gazeteci yazar Nilay Örnek’in farklı branşlarda çalışan başarılı kişilerle gerçekleştirdiği sohbetlerinden oluşuyor.

50 dakika ila 1.5 saat arası süren bölümlere, Murathan Mungan, Yekta Kopan ve Saffet Emre Tonguç gibi alanında öncü pek çok isim konuk oluyor.

Nasıl Olunur Spotify

Nasıl Olunur Apple Music

Komik Türkçe Podcast Önerileri

Eğlenmek için dinleyebileceğiniz podcastler, sıkıcı ve dışarıya çıkıp sosyalleşemediğiniz günler için oldukça faydalı içerikler. Ayrıca kahkaha garantililer!

o tarz mı podcast türkçe

O Tarz Mı? (OTM)

Can Bonomo, İsmail Türküsev, Bengi Apak ve Can Temiz’in hazırlayıp sunduğu podcast serisi. Genellikle ünlü konukların katıldığı programda, belirlenen anahtar kelime ya da dinleyicilerden gelen sorular üzerine konuşuluyor.

O Tarz Mı? Spotify

O Tarz Mı? Apple Music

mesut süre ile rabarba

Mesut Süre ile Rabarba

Mesut Süre’nin sunduğu podcast seride, pek çok konuya farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca günün stresini bol kahkaha eşliğinde atabilirsiniz.

Rabarba Spotify

Rabarba Apple Music

istanbul stockholm geyikleri

Stockholm – İstanbul Geyikleri

Günlük olaylar ve ayrıca gündeme dair sohbetlerin edildiği seri, 20 dakika ila 1 saat arası bölümlerden oluşuyor.

Stockholm İstanbul Geyikleri Spotify

 

ceyhun yılmaz show

Ceyhun Yılmaz Show

Komedyen Ceyhun Yılmaz, canlı bağlantılar ve Twitter etkileşimleriyle birlikte Türkiye gündemindeki konuları tartışıyor. Bunun yanı sıra Kafa Radyo yayını olan podcast serisinde, bolca müzik de dinleyebilirsiniz.

Ceyhun Yılmaz Show Spotify

Ceyhun Yılmaz Show Apple Music

kalt podcast

KALT’ın Podcasti

Ozan Akyol, Erman Çağlar ve ayrıca Hasan İnceler’in güncel olaylar haricinde kendi anılarını da anlattıkları podcast serisi.

KALT Spotify

KALT Apple Music

6 yorum

 • Yolculuklarınıza keyif katacak güzel Türkçe podcast önerileri. Önceden bu serileri Spotify, Apple podcasts veya diğer podcast dinleme platformlarında iindirip telefon çekti çekmedi karmaşasına girmeden güzelce dinleyebilirsiniz. Ses olarak içerik tüketmeyi sevenler için acizane ürettiğim “Atanamayan CEO” podcastlerime de göz atabilirsiniz. 🙂

 • Hayatımı değiştiren 3 tane podcast var.
  1-) Bu mu yani?
  2-) O Tarz Mı?
  3-) Sen Kimsin Ki? Podcast

  Mutlaka dinlemeniz gerek 3 seri, şiddetle tavsiye ediyorum.

 • En güzel podcastlerden birisi Kobra Kobra Podcast. Her pazar Kobra Gündem isminde yeni bölüm yayınlıyorlar. Artık haber izlemiyorum sadece kobralardan gündemi takip ediyorum. size de öneririm. haberlere ve yaşananlara katlanmak istiyorsanız mutlaka dinleyin.