Yolcu360 Blog
yerebatansarnici-2
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Yerebatan Sarnıcı Nerede? 2023 Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Yerebatan Sarnıcı Nerede? 2023 Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Yerebatan Sarnıcı restorasyon sonrası kavuştuğu yeni çehresi ile görenleri büyülüyor. Gelin bu görkemli sarnıcın tarihine doğru bir yolculuğa çıkalım. 

Yerebatan Sarnıcı

yerebatansarnici-1 (1)

Yüzyıllardan bu yana görkemi ile ayakta kalmayı başarmış Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un en önemli tarihi noktalarından biri. M.S. 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa edilen yapı kusursuzluğu ile büyülüyor. O dönemlerde sarayın su ihtiyacını karşılamak amacı ile tasarlanan sarnıç içerisinde hala su birikintileri görmek mümkün. 

Sadece sarnıç inşa edince su kendiliğinden gelmiyor elbette. Yerebatan Sarnıcı’na suyun nasıl geldiği merak uyandırıyor. Biz araştırdık. Sarnıcın suyu Belgrad Ormanları’ndan geliyor. Oldukça şaşırtıcı öyle değil mi? Ormanın içerisinde yer alan Eğrikapı ile Taksim arası 1.000 metreyi geçen uzunluktaki kemerler sayesinde su, sarnıca aktarılıyor. O kadar bereketliymiş ki bu bölgenin suları 15.YY’a kadar kullanıma açıkmış. 

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile Yerebatan Sarnıcı, Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiş. Tabi haliyle kullanım amacı da değişmiş. Osmanlı Dönemi’nde sarnıç artık bahçeleri sulamak için kullanılıyormuş. Topkapı Sarayı’nın meşhur gül bahçelerini bilirsiniz. Böylesine göz dolduran güzelliklerin can ihtiyacı bu sarnıçtan geliyormuş. 

yerebatansarnici-3.jpg

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Turistlerin ilgi odağı haline gelen Yerebatan Sarnıcı nerede? Ayasofya Cami ile Sultanahmet Cami arasında bulunuyor. Yine de açık adres vermek gerekirse: Yerebatan Cad. Alemdar Mah. 1/3 34410 Sultanahmet/ Fatih. İstanbul’un tam kalbinde bulunuyor desek yanılmış olmayız. 

 

İstanbul’un En Güzel Semtleri yazımız için tıklayın.

Büyüleyici Güzellik Yerebatan Sarnıcı

İstanbul, Bizans’tan Osmanlı’ya pek çok devlete ev sahipliği yapmış. Haliyle her gelen toplum kendi hayatından, kendi kültüründen bir iz bırakmış. Böylece İstanbul’un kadim tarihi şekillenmiş. Şehrin dört bir yanına yayılan eşsiz eserler bizi geçmişin tozlu sayfalarına götürür. 

İşte o değerli eserlerde biri olan Yerebatan Sarnıcı’nın olduğu bölgede eskiden dini bir yapı bulunuyormuş. Bu sebeple diğer adı da Bazilika Sarnıcı. Uzunluğu 140 metre olan sarnıcın genişliği ise tam 70 metre. Toplamda 9.800 metrekarelik alana yayılan sarnıç tonlarca suyu depolayabiliyor. 

Sarnıca giriş ise 53 basamaktan oluşan taş merdiven ile sağlanıyor. 336 sütundan oluşan yapı ışıklandırma sistemi ile bambaşka bir görünüm kazanıyor. Sarnıcın dikkat çeken en önemli kısmı ise iki sütun altına yerleştirilen Medusa başları. Bu heykellerin nereden ve ne zaman geldiği bilinmese de efsaneleşmiş bir hikayesi var. Size kısaca bu gizemli hikayeden bahsedelim.

yerebatansarnici.jpg

Antik Çağ’da yaşamını sürdüren Medusa adında güzeller güzeli bir kadın varmış. Gece gibi simsiyah gözlere ve upuzun saçlara sahipmiş. Öylesine güzelmiş ki Zeus’un oğlu ve aynı zamanda Tanrı olan Perseus ile birbirlerine aşıklarmış. Fakat Athena durur mu? O kadar çok kıskanıyormuş ki Medusa’yı kıskançlığını bastıramamış ve güzeller güzeli Medusa’yı ömür boyu sürecek lanete esir etmiş. O an saçları simsiyah bir yılana dönüşmüş. Gözleri ise masmavi delici ok misali öylece kalakalmış. 

Güzelliği ile herkesi büyüleyen Medusa artık bu lanetten sonra kendisine her bakanı taşa çevirir olmuş. Yılan başlı kadın olarak tanınan bu mitolojik kahraman yüzyıllar geçmesine rağmen hala içimizi ürpertmeye devam ediyor. 

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2023

Haftanın yedi günü de açık olan Yerebatan Sarnıcı saat 09.00 ile 18.00 arasında siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. Peki Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti ne kadar? 

09.00-19.00 saatleri arasında ücretlendirme
Yerli Ziyaretçi: 60 TL
Yabancı ziyaretçi: 350 TL
Öğrenci: 30 TL

19.00-22.00 saatleri arasında ücretlendirme
Yerli Ziyaretçi: 90 TL
Yabancı ziyaretçi: 550 TL
Öğrenci: 40 TL

Son aylarda geçirdiği restorasyon sonra oldukça göz kamaştıran Yerebatan Sarnıcı, adından epey söz ettiriyor. İçerisindeki heykellerin görünümü, ışıklandırma sisteminin farkı ile bambaşka bir çehreye bürünüyor. Yerebatan Sarnıcı ile yeniden tanışmaya ne dersiniz? 🙂 

İstanbul’da Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? 

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

Yorum ekle