Yolcu360 Blog
Türkiye'nin en büyük şirketleri
Yolcu360 Blog > Bilgi > İlginç bilgiler > Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2021-2022

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2021-2022

Türkiye’nin en büyük şirketleri listemizle karşınızdayız. İstihdam ve cirolarıyla ülkemizin güçlü yönlerini yansıtan şirketleri merak ediyorsanız, okumaya devam edin. 

Her sene marka değerleri dikkate alınarak Türkiye’nin en büyük firmaları belirleniyor. Son 10 yıla baktığımızda listenin ilk sıralarında önemli değişiklerin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bundan yıllar evvel özellikle petrol şirketleri başı çekiyordu. Şimdilerde ise listede farklı sektörden firmalar da yer alıyor. Peki Türkiye’nin en büyük firmaları belirlenirken hangi ölçütler ele alınıyor? Bunlar; marka bilinirliği, marka bağlılık oranları, marka güç endeksi olarak öne çıkıyor. Özellikle tüketicilerle bağ kuran markalar muazzam finansal değere ulaşabiliyor. Şimdi gelin Fortune Türkiye’nin açıkladığı Türkiye’nin en büyük firmaları 2021 içeriğimizi birlikte inceleyelim.

türkiye'nin en büyük şirketleri, fortune türkiye 500

Fortune Türkiye Türkiye’nin En Büyük Firmaları Listesi 2021

 • Enerji Piyasaları İşletme AŞ  105.809.886.606

Fortune Türkiye’nin düzenlediği Türkiye’nin en büyük firmaları listesi belli oldu. Sıralamada bu sene Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) birinci oldu. Firma, net satış gelirlerini önceki seneye kıyasla yüzde 20.3 artırdı ve 105.8 milyar seviyesine yükseltti. Uzun zamandır listede birinci sırada olan TÜPRAŞ, liderliği EPİAŞ’a bırakmış oldu. Ayrıca Enerji Piyasaları İşletme AŞ’nin, Fortune 500’de yer alan firmaların toplam satış gelirlerinden aldığı payı yüzde 5.5 olarak açıklandı.

 • Türkiye Petrol Rafineleri AŞ  63.243.815.000

Önceki yıla göre net satış gelirleri yüzde 29.4 düzeyinde düşerek 63.2 milyar lira olan TÜPRAŞ, listede ikinci oldu.

Tüpraş, akaryakıt, jet yakıtı, LPG, motor yağı, fuel oil, gaz yağı gibi petrolle ilişkili ürünler üretmektedir. İzmir, İzmit, Kırıkkale ve Batman’da yer alan petrol rafinerilerinin birleştirilmesiyle 1983 yılında kurulmuştur. 2006 yılında da Koç Holding’e devredilmiştir. En fazla istihdam sağlayan rafineri ise İzmit’tir.

 • BİM Birleşik Mağazalar AŞ  55.495.364.000

Bir önceki yıla göre net satış gelirini yüzde 38 artırarak, 55.5 milyar liraya çıkan BİM, istikrarlı büyümesini sürdürdü. Türkiye’nin en büyük üçüncü şirketi oldu.

İndirimli marketlerin en bilinenleri arasındadır BİM. Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da faaliyet göstermektedir. 1995 yılında kuruldu. BİM’in sahibi olarak ise; Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ve Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A firmaları. Ayrıca halk açık ortaklık yapısı da bulunuyor. Aktüel ismini de hayatımıza dahil eden BİM, haftanın belirli günlerinde uygun oranlarda ürünler satıyor.

Türkiye'nin en büyük şirketleri, Ford Otosan

 • Ford Otomotiv Sanayi AŞ  49.451.407.000

Koç Holding ve Ford ortaklığında faaliyetleri sürdüren firma 1959 yılında kuruldu. Ford’u Türkiye’de otomotiv şirketlerinin en büyük olarak biliyoruz. Taunus, Connect, Courier, Transit, Escort gibi modellerin üretimini ülkemizde gerçekleştirmiştir. Firmanın Kocaeli, Yeniköy, Eskşehir ve Gölcük’te üretim fabrikaları bulunuyor. 10 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

 • Türk Hava Yolları A.O. 46.448.000.000

Toplam cirosu 46.448.000.000 TL olan THY, bu listeye girmeye hak kazanıyor. Bunun yanı sıra pek çok kez Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilmiştir. THY ayrıca dünyanın en iyileri arasında da beşinci sırada gösteriliyor. Bir diğer özelliği ise 120’den fazla ülkeye uçuş düzenlemesi. Bu sayede dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu firması unvanına sahip.

Şirket, Anadolujet’in tamamının, SunExpress’in de yarısının iştiraki konumunda. Genel Müdürlük koltuğu ise Mehmet İlker Aycı’ya emanet.

 • Petrol Ofisi AŞ 43.690.501.000

Ülkemizdeki en büyük petrol tedarikçisidir. 1983 yılına kadar Tüpraş ve Botaş’la aynı çatıda olan firma, 2000 yılında özelleştirildi. Ayrıca şirketi alan firmaysa Cenevre merkezli Vitol şirketidir. Petrol Ofisi’nin tüm payını 1.368 milyar euro karşılığında satın almıştır.

 • Ahlatçı Kuyumculuk Sanayi ve Ticaret AŞ  41.484.599.264

Türkiye’nin en büyük firmaları listesine yedinci sırada girmiştir. Ahlatçı, ülkemizin altın ihracatı ve üretimi noktasında önemli bir yere sahiptir. 1980’li yıllarda Çorum’da kurulmuştur.

Türkiye'nin en büyük şirketleri, arçelik fabrikası

 • Arçelik AŞ 40.872.483.000

Ülkemizde beyaz eşya üreten firmalar arasında ilk kurulan şirkettir. Ayrıca yurt dışında da oldukça iyi bilinen bir markadır.

 • Opet Petrolcülük AŞ  38.623.155.000

Listede yer alan diğer bir firma ise Opet. 1992 yılında Fikret Öztürk tarafından kurulmuştur. Ayrıca 2002 yılında da Koç Holding Opet’in ortağı oldu. Bunun yanı sıra Sunpet şirketi de Opet’e aittir.

Ülkemize ilk 98 oktan kurşunsuz benzin de Opet tarafından getirildi. Ayrıca ultra euro diesel de Avrupa’dan önce Türkiye’ye Opet sayesinde ulaştı. Bu bakımdan yenilikçi ve öz verili bir şirkettir.

Opet’in bir diğer özelliği ise çeşitli sosyal sorumluluk projelerini düzenlemesidir. Bunlardan bazıları; tarihe saygı projesi, örnek köy ve yeşil yol projeleri…

 • Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. 32.048.029.000

1960’lı yıllarda devlet tarafından Karadeniz Ereğli’de kurulmuştur. Bunun yanı sıra 2006 yılında ise özelleştirilerek OYAK’a devredilmiştir. Net satış gelirini önceki yıla oranla artıran şirket, istikrarlı büyümesini sürdürmeye devam ediyor.

Fortune Türkiye 500 Listesi Notlar

 • Satışlar hız keserken, kârlarda da düşüş yaşandı. İstihdam oranı daralma kaydetti.
 • Firmaların net satışları bir önceki yıla oranla yüzde 6.3 artı.
 • Firmaların net kârı bir önceki seneye göre yüzde 15 düştü.
 • Çalışan sayılarında 2015 yılından bu yana ilk defa azalma görüldü.
 • Fortune Türkiye’nin en son listesinde yer alan şirketin net şatışları 629 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Fortune 500 Türkiye Listesi’nin (2020) bir önceki sene sıralaması ise şu şekildedir.

 • Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ)  89,6 Milyar TL
 • Enerji Piyasaları İşletme AŞ  87,9 Milyar TL
 • Türk Hava Yolları A.O  75,1 Milyar TL
 • Petrol Ofisi AŞ  53,6 Milyar TL
 • Opet Petrolcülük AŞ  46,3 Milyar TL
 • BİM Birleşik Mağazacılık AŞ  40,2 Milyar TL
 • Ford Otomotiv Sanayi AŞ  39,2 Milyar TL
 • Ahlatcı Kuyumculuk San. ve Tic. AŞ  34,7 Milyar TL
 • Arçelik AŞ 31,9 Milyar TL
 • Rönesans İnşaat  28,7 Milyar TL

Yolcu360: En İyi Araç Kiralama Şirketlerini Sizin İçin Listeler

Yolcu360 olarak kullanıcılarımıza dilediği araçları en iyi araç kiralama fiyatlarıyla ulaştırmayı; bunun yanı sıra kullanıcılarımızın mutluluklarını ön planımıza koyuyoruz.

Araç kiralama sektörünü geliştirme ve misafir mutluluğunu ön plana koyma amaçlarımızla Türkiye’nin ilk müşteri memnuniyeti merkezini kurduk. Bunun yanı sıra kendimizi sadece araç kiralama ile sınırlamadık, blogumuzda seyahat rehberlerinden gündeme, faydalı bilgilerden sanat kültüre kadar geniş bir dünyada okurlarımızla buluşuyoruz.

Arama motorlarından ulaşamayacağınız bireysel ve kurumsal araç kiralama firmalarına Yolcu360 ile ulaşabilir ve en iyi seçimi yapabilirsiniz. Araç kiralama hakkında detaylı bilgiler için blogumuzu takipte kalın!

Şimdi gelelim teknik meselelere. Yolcu360 birkaç adımda ve 1 dakikadan kısa bir sürede araç kiralamanızı sağlıyor. Sadece bireysel değil, aynı zamanda kurumsal iş ortaklıklarıyla araç kiralamayı bir adım öne taşıyor. Detaylar için kampanyalar sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sistemimiz basit, dilediğiniz aracı seçin, istediğin yerden en uygun fiyatlarla kiralayın. Bunun için internet sitemizi ve mobil uygulamalarımızı kullanabilirsiniz.

 

Yorum ekle