Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Faydalı bilgiler > Korona Virüsüne Karşı Otomobilde Alınabilecek Önlemler

Korona Virüsüne Karşı Otomobilde Alınabilecek Önlemler

Her gün belirli sebeplerle kullandığımız araçlarımız sandığımız kadar hijyenik mi? Araçlarımızın içini en son ne zaman detaylı bir şekilde temizledik? Doğru araç temizliği nasıl olmalı? Bu tarz sorular, Korona virüsü sebebi ile son günlerde daha çok aklımızı meşgul eder oldu. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak ve aynı şekilde virüsten korunmak için doğru önemleri almamız gerekiyor. Korona virüsüne karşı otomobilde alınacak önlemler başlığı altığında Yolcu360 ekibi olarak dikkat edilmesi gereken hususları hazırladık ve hijyen açısından alınabilecek önlemleri derledik.

Korona Virüsü ve Araç Temizliği

Evet, toplu taşımayı kullanmaktan kaçınıyoruz. Ellerimizi dezenfekte ediyoruz, sürekli yıkıyoruz, maske takıyoruz vs. Ama işe giderken, markete giderken kullandığımız arabamızı da temiz tutmamız çok önemli. Ellerimizi her ne kadar dezenfekte etsek de arabanın direksiyonunu tutarken ya da kemer dahi takarken ellerimizle aracımızın her yerine temas da bulunuyoruz. Özellikle araçların kapalı olması sebebi ile virüs ve bakterilerin çok hızlı bir şekilde yayılması bu konuda dikkat etmemiz gereken hususlardan biri. Bu nedenle arabamızın temizliğine son günlerde daha da özen göstermeli ve bu iç bakımı periyodik olarak yapmalıyız. Bu periyodik antibakteriyel temizliği ise 7 veya 15 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Peki Araç Temizliği Nasıl Yapılmalı?

 • Korona virüsüne karşı otomobilde alabileceğiniz ilk önlem aracınızın tavanını, tabanını ve havasını, bakterilere ve virüslere karşı dezenfekte etmek.
 • Korona virüsüne karşı otomobilde ozonlama çalışması yapılmalı.
 • Su, oksijen ve kolloidal gümüş birleşeninden oluşan antibakteriyel sıvı ile arabanın her yeri mutlaka silinmeli.
 • Bu duruma ek olarak yine her kullanımdan önce aracınızın direksiyonunu ve vitesini yüksek alkollü kolonya veya el dezenfektanı ile silebilirsiniz.
 • Korona virüsüne karşı otomobilde olabildiğince az kişi olmasını tavsiye ediyoruz. En yakınlarınız dışında aracınıza kimseyi almamaya özen göstermelisiniz.
 • Özellikle Korona virüsünün yayılması ile birlikte aracınızı başkalarına emanet olarak vermekten kaçınmalısınız. Belirti göstermiyor dahi olsa taşıyıcı olup olmadığını bilemezsiniz. Bu durumda kişinin aracı kullanması sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Otomobilinizde mutlaka el dezenfektanı ve kolonya taşıyın. Aracınıza binen kişilere, yakınınızda olsa, ellerini dezenfekte etmesi için el dezenfektanı uzatın.
 • Araç temizliği konusunda araç kiralama firmalarına da büyük sorumluluklar düşüyor. Bu firmalar antibakteriyel bakımları her kiralama öncesi ve sonrasında mutlaka yapmalılar.

Korona Virüs Riskine Karşı 14 Kural

 1. Ellerinizi sık sık sabun ve su ile 20 saniye boyunca yıkayın.
 2. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı tek kullanımlık mendil ile kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 3. Ellerinizle yüzünüze dokunmayın.
 4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişiler ile aranıza 3-4 adım mesafe koyun.
 5. Yurt dışı seyahatlerini iptal edin ya da erteleyin.
 6. Yurt dışından dönüşte 14 gün boyunca evinizde durun.
 7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. Özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas kurmayın.
 9. Sık kullandığınız yüzeyleri her gün temizleyin.
 10. Havlu gibi hiçbir kişisel eşyayı ortak kullanmayın.
 11. Kıyafetleriniz 60 ya da 90 derecede normal deterjanla yıkayın.
 12. Evden çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka maske takın.
 13. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.
 14. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Yolcu360 ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle