Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2021’de Geri Döndü: Nissan Note

⏱: 4 dk

Japonya menşeili Nissan Motors’un kompakt modeli olan Note, başarılı bir model olmasına rağmen uzun bir süredir Avrupa’da satılmıyordu. Note, Avrupa pazarına bu kez çok daha iddialı olarak geri dönmeye hazırlanıyor. Nissan Motors’un ilk kez 2005 yılında satışa sunduğu ve Avrupa pazarından 2017 yılında çekilen Note, markayı B-MPV segmentinde temsil etmişti. İkinci nesliyle MPV ile hatchback arası bir forma kavuşan model, Japonya’da oldukça sevilen ve en çok satan modellerden biri olarak görülüyor. Bir zamanlar Avrupa’da da yüksek satış rakamlarına ulaşan ve 2020 yılının Kasım ayında 3. jenerasyonu tanıtılan tamamen yeni Note, Nissan’ın son tasarım anlayışı olan markanın elektrikli SUV modeli Ariya’da da gördüğümüz “Zamansız Japon Fütürizmi”ni yansıtıyor. Basit ama güçlü bir şekilde modern ve ayırt edici Japon yaklaşımı, Note’u diğer kompakt otomobillerden ayırıyor. 2021’de geri döndü: Nissan Note yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek Nissan marka bir aracı deneyimlemeye ne dersiniz? 

2021’de Geri Döndü: Nissan Note

Yarı MPV ve yarı hatchback olarak nitelendirilen Nissan Note’un yeni nesline bakıldığında eski nesline göre küçülen boyutlarıyla göze çarpıyor. Note’un yeni neslinin boyunun; eski nesline göre 55 mm kadar, aks mesafesi ise 20 mm kadar kısaldığı görülüyor. Ön ızgara ise Nissan’ın imzası olan V-motion adı verilen geleneksel Japon tasarımı deseniyle ön plana çıkıyor.

Kaynak: http://nvl5.ru/

Bu yapı, ince hatlı LED farların altına kadar uzatılarak krom eklentiler ile güçlendirilmiş. Sis farlarının ön tamponun alt kısmına yerleştirildiği araçta her iki tarafta da ince hava girişleri bulunuyor. Toplam 13 gövde rengi seçeneğiyle sunulan araca yan kısımdan bakıldığında; yeni çizgiler, yeni tasarım jantlar ve geriye doğru uzanan yuvarlak hatlarla birlikte hafif kavisli bir hâl alan tavan hattı dikkat çekiyor. Arka bölümde ise bizleri şerit halinde birbirine bağlanan formuyla stop lambaları karşılıyor. Ön bölüme kıyasla daha hareketli olan arka tarafta, stop lambaları siyah bir şerit ile birbirine bağlanırken NISSAN imzası da bu bölümün altında görülüyor. Aracın baz versiyonunda halojen farlar ve 15 inç’lik jant kapaklı çelik jantlar yer alırken, üst versiyonunda bulunan 4 parçalı LED farlar ve 16 inç’lik alaşımlı alüminyum jantlar, yeni Note’un çevik görünümünü tamamlıyor.

Yeni Note İç Mekân Tasarımı

Kısalan uzunluğu ve aks mesafesine rağmen, yeni CMF-B platformuna geçiş yaptığı için eski neslinden daha iyi bir iç hacim sunmayı başaran Note, iç mekânında kompakt sınıfın genişliğini sunduğunu belirtiyor. Kokpit kısmına bakıldığında; yeni nesil ile birlikte aracın, dijital gösterge paneline kavuşmuş olduğu görülüyor. Üç katmandan oluşan konsolun merkezinde yüzer ekran olarak tabir edilen geniş bilgi-eğlence sistemi ekranı ise sürücüye oldukça yakın şekilde konumlandırılmış. Yeni nesil Nissan Note’da bulunan Navi-link teknolojisi, navigasyondan aldığı verileri kullanarak yoldaki kıvrımlara göre otomatik olarak aracı yavaşlatabiliyor bununla birlikte trafikteki hız limiti levhalarını da tanıyarak aracın hızını bu limitlere göre otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Kaynak: http://nvl5.ru/

Ayrıca aracın güvenlik teknolojileri de olası bir tehlike durumunda navigasyondan gelen verileri kullanabiliyor. Birçok kontrole ev sahipliği yapan direksiyonun yanı sıra orta konsoldaki otomatik vites topuzu, orta konsolun hemen altında bulunan kablosuz şarj ünitesi ve elektronik park freni de oldukça yenilikçi görünüyor. Zero Gravity ismindeki koltukların; marka tarafından, ‘‘uzun mesafeli yolculuklarda yüksek konfor sunduğu’’ iddia ediliyor. Arka koltukların bulunduğu alan, bol miktarda baş mesafesi ve diz mesafesi sunmasının yanı sıra koltuk arkalıkları ile de segment normlarının ötesine geçiyor. 

2021 Nissan Qashqai İncelemesi için tıklayınız.

Yeni Note Motor Özellikleri

Kaynak: http://nvl5.ru/

Yeni nesil Nissan Note, ilk etapta yalnızca Nissan’ın e-Power elektrikli motoruyla sunuluyor. Modelin ikinci jenerasyonunda bulunan e-Power sistemi ise tamamen yeni bir elektrik motoruna ve invertöre sahip. Yeni invertör de artık yüzde 40 daha küçük ve yüzde 30 daha hafif. Söz konusu olan ikinci jenerasyon e-Power sisteminde bulunan elektrik motoru; tekerleklere güç verirken, 1,2 litrelik içten yanmalı motor da sadece bataryanın şarj edilmesi için kullanılıyor. 

Kaynak: http://nvl5.ru/

Yeni Note’un ikinci nesli ile karşılaştığımız e-Power sisteminde, elektrik motorunun ise artık yüzde 10 daha fazla tork (280 Nm) ve yüzde 6 daha fazla (116 bg) güce sahip olduğu aktarılırken, içten yanmalı motorun da eskiye göre daha güçlü olmasına rağmen daha verimli olduğu belirtiliyor. Sistemde bulunan tork ve güç değerleri de bu boyutlardaki bir şehir içi hatchback için fazlasıyla yeterli görünüyor. 116 beygirlik elektrikli motor, daha yumuşak hızlanma sağlıyor ve kabin sessizliğini de önemli ölçüde iyileştiriyor. 

Verilen bu detaylarla birlikte Nissan Note’un tamamen elektrikli bir versiyonunun bulunduğu da belirtilenler arasında. Bu versiyonun 2 adet elektrik motoruna ve 4 tekerden çekiş sistemine sahip olduğu söyleniyor. İlerleyen zamanlarda ise Avrupa pazarları için sadece benzinli bir modelin olacağı iddia ediliyor. 

Dizel Nissan Qashqai İncelemesi için tıklayınız.

2021 Nissan Note Fiyatı Nasıl?
Kaynak: http://gearboxmotors.com/

2021 Nissan Note’un, Japonya’da vergiler dahil 2.029.500 Yen (19.500 Dolar) fiyat etiketine sahip olduğu açıklandı. Ülkemizde ise bu fiyat etiketinin vergisiz hali, 150-160 bin TL seviyelerine denk geliyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

 

 

İlgili Yazılar

Aksiyon Kamera Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yolcu360

2020 | Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?

Yolcu 360

4X4 Araç Lastik Çeşitleri ve Fiyatları

Yolcu 360

Yorum Bırak