Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > 2. El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2. El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araç almakİkinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci el araç almadan önce bilinmesi gerekenler neler? İkinci el araba alırken bilinmesi gereken şeyler neler? Eğer sizde ikinci el otomobil almayı planlıyorsanız, bu yazıyı okumadan harekete geçmeyin. 2. el araç alırken nelere dikkat edilmeli yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

2. El Araç Almak

Herkes sıfır, yepyeni bir araç satın almak ister. Ancak günümüz koşulları biraz zor. E herkesin bütçesi de aynı değil. Hepimiz ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bu noktada birçoğumuz için araç, bir hobi veya eğlence aracı olmaktan daha çok zorunlulukta. Ama eğer ikinci el araç dahi günümüzde bütçenizi çok zorluyorsa araç kiralama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Neyse efendim biz konumuza geri dönelim. Evet, ikinci el bir araba almaya karar verdiniz. Belki ikinci bir aracı ilk kez alıyorsunuz belki de daha önce aldınız fakat memnun kalmadınız. Normal olarak aklınızda soru işaretleri oluşur. Bizde bu soru işaretlerinizi gidermek ve size bu konuda yardımcı olabilmek için İkinci el otomobil alınırken bilinmesi gereken şeyler neler diye araştırdık ve sizler için cevapları derledik. Hazırsanız, hep birlikte bu cevaplara bir göz atalım. 🙂

İkinci el otomobil fiyatları yükselecek yazısı için tıklayınız.

2. El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Öncelikli olarak ikinci el bir otomobil alırken arabanın kilometresine dikkat etmeklisiniz. Kilometresi düşük bir aracın değeri daha yüksektir. Düşük kilometre aracın motor ve mekanik kullanımının daha az olduğunu gösterir.
  • İkinci el arabayı kimden veya hangi firmadan aldığınızı bilmek önemli. Kimden aldığınızı derken kişinin hayat hikayesini bilmekten bahsetmiyoruz. Yanlış anlaşılmayalım. Yani bu kişi kaç yıldır bu aracı kullanıyor, kaskosu ne durumda vs. bu konularda bilmeniz önem arz ediyor. Bunu en doğru şekilde 5664’e mesaj atarak öğrenebilirsiniz.
  • Aracın dış kısmını incelemek. Bu konuda ekspertiz firmalarından kaporta ekspertizi yaptırabilirsiniz. Böylece daha önce aracın dışına herhangi bir hasar verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz.
  • Aracın lastik diş derinliğinin aşınmasının yasal olarak belirli bir ölçüsü var. Eğer ikinci el araba alırken buna dikkat etmeden alırsanız, gelecekte istenmeyen bir kaza durumu gerçekleşebilir. Lastik diş derinlikleri yasal aşınma sınırı ise 1,6 milimetre.

En çok satan 5 ikinci el otomobil yazısı için tıklayınız.

İkinci El Araç Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler 

  • Ve tabi ki 2. el araç alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun en önemli cevabına geldik. Motor kontrolü yaptırmanız ve mekanik durumu bilmeniz ikinci el aracı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey. Neden mi? Çünkü sıfır bir araç almıyorsunuz. Eğer arabanın motorunda veya mekaniğinde bir sorun varsa ileride size ekstra masraf çıkartabilir.
  • İkinci el bir araç almak istiyorsunuz ve bir otomobili beğendiğiniz diyelim. Otomobilin fiyatınında bütçenize uygun olduğunu varsayalım. Hemen tramer kaydı sorgulaması yaptırın. Eğer arabanın daha önce hasarı ya da kazası varsa tramer kaydı ile bunun detaylarını öğrenebilirsiniz. Tramer kaydı sorgulaması nasıl yapılır bilmiyorsanız hemen söyleyelim. Otomobilin plakasını veya araba şasi numarasını 5664’e mesaj atarak, hasar-kaza sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Güvenlik açısından bakıldığında aracın yedek anahtarının var olup olmadığını mutlaka satıcıya sorun. Yarı öbür gün arabanızla ilgili bir güvenlik sorunu yaşamak istemiyorsanız bu önemli bir konu.
  • Aracın MTV, vergi, TPC borçları var mı? Arabanın üstünde herhangi bir haciz durumu söz konusu mu? İnternet üzerinden Vergi Dairesi’ne ve e-Devlet’e girerek bu soruların cevaplarını net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle