Yolcu360 Blog
en az yakan arabalar, ekonomik otomobil modelleri
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > En Az Yakan 18 Araba Modeli ve Özellikleri (2023)

En Az Yakan 18 Araba Modeli ve Özellikleri (2023)

En az yakan araba modelleri hangileri? 2023 yılı en az yakan otomobil modellerini merak ediyorsanız, sizin için araştırdık. İşte yakıt cimrisi modeller!

Otomobiller günlük hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçlardan biri. İşe, okula birçok yere gitmek için kullandığımız bu otomobillerin yakıt tüketimleri de oldukça önemli. Günümüzde özellikle fosil yakıtlı araçlarda tüketim konusu önem kazanıyor. Hem ikinci elde hem de sıfırda az yakıt tüketen araçlar tercih ediliyor. 2023 yılında otomobil almayı düşünen kullanıcılar 2023 model en az yakan aracı merak edebiliyor.

en az yakan araba modelleri

En Az Yakan Otomobiller

En az yakan arabalar listesi yapıldığında motor hacmi düşük olan araçların diğerlerine oranla daha az yaktığı görülüyor. Araçların boyutu büyüyüp ağırlığı arttıkça motora binen yük de artacağı için yakıt tüketimi de çoğalıyor. Elbette bu durumun tek açıklaması motor hacmi değil. Çekiş sistemi, lastiklerin durumu, şehir içi ya da şehir dışı kullanım, mevsim, performans, şanzıman tipi gibi pek çok detay yakıt tüketimine etki ediyor. Ayrıca spor otomobiller ve performans otomobilleri de her zaman daha fazla yakıt tüketiyor.

Az yakan arabalar konusuna odaklanan herkesin bildiği üzere genellikle dizel oto kullanmak epey avantajlı olabiliyor. Hatta bu söylem öyle popüler ki, pek çok kullanıcının kiralık dizel araç fiyatlarını daha çok araştırdığı da biliniyor. “Dizel araba az yakar klişesi” ise her durumda doğru değil. Teknik açıdan motor hacmi büyük olan bir dizel otomobil, motor hacmi küçük olan bir benzinli otomobilden çok daha fazla pahalı ulaşım anlamına gelebilir.

Volvo S90

Volvo S90

Premium otomobil markalarından biri olan Volvo’nun E segmentinde ürettiği sedanı S90 en az yakıt tüketen otomobiller arasına girmeyi başarıyor. Volvo konforlu yapısı sayesinde kullanıcıların tercih ettiği bir otomobil oluyor. Markanın elektrikli ve hibrit otomobil alanındaki çalışmalarından birisi olan S90 yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor.

Volvo az yakıt tüketirken performansı da elden bırakmıyor. Ayrıca S90, 0-100 hızlanması 5.1 saniye gibi oldukça iddialı bir rakam ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Volvo S90 T8 AWD plug-in hibrit modeli ile bu listeye giriyor. Otomatik bir şanzımana sahip olan bu otomobil elektrikli ve benzinli iki adet motor ile yollarda yerini alıyor. Şarj edilebilir hibrit kategorisinde bulunan bu otomobil 100 km’de karma bir şekilde 1.7 litre yakıt tüketim değerine sahip.

Toyota Yaris

Japon otomobili olan Toyota, global anlamda yaptığı otomobiller ile tercih ediliyor. Toyota yakıt konusunda da rakipleri ile yarışıyor. En az yakan 2023 model otomobillerden biri Toyota Yaris. Hatchback otomobil kategorisinde bulunan Yeni Yaris, hibrit versiyonu sayesinde bu listeye giriyor. 1.5 litre motora sahip olan Toyota Yaris Hybrid karma bir şekilde 100 km’de 2.8 litre yakıt tüketiyor.

Opel Corsa

Yine bir hatchback otomobil olan Opel Corsa listede yer almayı başarıyor. Opel, ülkemizde yakıt konusunda oldukça iddialı otomobillerden birisi. Yenilenen tasarımı ve teknolojik görünümü ile Opel Corsa oldukça iddialı bir otomobil. Tasarımı gibi yakıt konusunda da iddiasına devam eden Opel Corsa dizel, benzinli motor seçenekleri ile showroomlarda yerini alıyor.

Opel Corsa yakıt tüketimi çok merak ediliyor. Otomobil, farklı hacme ve türe sahip motorlarlar farklı yakıt değerlerine sahip. Yakıt konusunda en ekonomik modeli olan Opel Corsa 1.5 Dizel MT-6 102 Hp güce sahip. Performanslı bir otomobil olan Corsa, şehir içi 100 km’de 3.7 litre yakıt tüketiyor. Bu değer şehir dışında ise 2.9 litreye geriliyor. Genel olarak karma bir şekilde Opel Corsa 3.2 litre yakıt tüketiyor.

Honda Jazz

Toyota gibi Honda’da yakıt tasarrufu konusunu önemseyen bir marka. Honda’nın 2023 model otomobil Honda Jazz yakıt tüketimi konusunda oldukça iddialı. Honda Jazz ülkemize şu an için tek motor seçeneği ile birlikte geliyor. Bu motor 1.5 litre hacme sahip hibrit bir motor. Söz konusu motor şehir içi 100 km’de 2.4 litre yakıt tüketirken bu değeri şehir dışında 4.3 litreye yükseltiyor. Yani Honda Jazz karma bir şekilde 100 km’de 3.6 litre yakıt tüketiyor.

Toyota Corolla

Toyota markası bir diğer otomobili olan Toyota Corolla ile listeye yeniden giriyor. Ülkemizde ciddi satış rakamlarına sahip olan Toyota Corolla özellikle yakıt nedeniyle tercih edilen otomobillerin başında geliyor. Toyota Corolla Hibrit ve benzinli versiyonu ile showroomlarda yerini alıyor.

Toyota Corolla 1.8 litrelik hacme sahip hibrit motoru ile bu listeye katılıyor. Bu motor ile e-CVT şanzımanı kombinleyen Toyota, yakıt konusunda iddialı. Corolla şehir içerisinde 100 km’lik bir menzilde 3.3 litre yakıt tüketiyor. Bu değer şehir dışında 3.6 litre değerine ulaşıyor. Karma bir şekilde Toyota Corolla 3.5 litre yakıt tüketim değerine sahip.

Ford Focus

Ford yenilenen Focus ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Ülkemizde en çok tercih edilen sedan otomobillerin başında gelen Ford Focus yenilenen teknolojisi ile 2023 yılında yollarda olacak. Dizel ve benzinli motor seçenekleri ile birlikte kullanıcıların karşısına çıkan bu otomobil, performansı ve yakıtı ile tercih sebebi oluyor. Ford Focus 1.5 litre TDCİ motoru şehir içerisinde 100 km’de 3.9 litre yakıt tüketiyor. Aynı motora sahip otomobil şehir dışında ise 3.2 litre yakıt tüketiyor. Karma bir şekilde Ford Focus 100 km bir menzilde 3.4 litre yakıt tüketim değerine sahip.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tüketimini Azaltacak Çok Etkili 5 İpucu

Toyota C-HR

Yüksek otomobil seven kullanıcılara hitap eden Toyota C-HR yakıt konusunda da oldukça iyi. 2023 model Toyota C-HR tasarımı ile dikkat çekmeyi başarıyor. Tasarımı gibi performans konusunda da iddialı. Toyota C-HR ülkemize hibrit motor seçeneği ile birlikte geliyor. Benzinli ve dizel seçenekleri önceden ülkemizde satılsa da artık yalnızca hibrit versiyonu ile gelen Toyota C-HR yakıt konusunda kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Toyota C-HR Hybrid 4×2 e-CVT 100 km de şehir içinde 3.2 litre, şehir dışında 4.2 litre yakıt tüketiyor. Bu değerlerin ortalaması olan karma yakıt tüketiminde ise Toyota C-HR 100 km’de 3.8 litre yakıt tüketiyor.

Peugeot 2008

Tasarımı ile çıktığı günden beri kullanıcıların dikkatini çeken Peugeot 2008 yakıt konusunda da tasarruflu bir otomobil. SUV kategorisinde yer alan bu araç ülkemizde farklı motor seçenekleri ile satışa sunuluyor. Bu seçeneklerden biri olan 1.5 hacimlik motor yakıt konusunda oldukça tasarruflu. Peugeot 2008 1.5 BlueHDi 130 HP motor EAT8 şanzıman ile birlikte kombine ediliyor. Bu motor şehir içerisinde 100 km’de 4.2 litre yakıt tüketirken şehir dışında 3.5 litre yakıt tüketiyor. Karma bir şekilde söz konusu otomobil 100 km’de 3.8 litre yakıt tüketim değerine sahip.

Az Yakan Otomobil Kiralama

Kullanıcılar yolculukları esnasında otomobillerin yakıt tüketimlerini önemsiyor. Bu nedenle bir yolculuğa çıkmadan önce araçların yakıt hesaplarını yapabiliyor. Bu noktada kiralık araçlarda da yakıt konusu oldukça önemli bir parametre. En az yakan kiralık araçlar için acentelerin sunduğu fiyatlara göz atarak az yakan 2023 model aracınızı kiralayabilirsiniz.

Ülkemizde, benzinli, dizel ya da LPG’li fark etmeksizin yakıt fiyatları epey yüksek. Bu sebeple en az yakan araçlar sürücülerin tercihi oluyor. En az yakan arabalar arayışı her dönem fazla. Avrupa’nın en pahalı akaryakıtını kullanan üç ülke arasında olan Türkiye’de en az yakan otomobiller tercih sebebi. Peki en az yakan araçlar hangileri?

en az yakan otomobiller hangileri?

Kia Rio

Kia Rio en az yakan arabalar denildiğinde akla gelen ilk isimlerden oluyor.  Kia Rio’daki 120 beygirlik 1.6 litrelik motor ve CVT, bu küçük sedanı yakıt verimliliği için liste başına koyuyor. Önceki Rio ile karşılaştırıldığında güçte biraz düşüş olsa da daha iyi kilometre performansı ile keyif alınan aynı sürüş özellikleri devam ediyor. Rio, tek bir benzin deposunda EPA tarafından tahmin edilen 490 mil menzil ile en az yakan arabalar arasında bir adım öne çıkıyor. Kia Rio, 100 km’de ortalama 4,8 litre yakıt tüketiyor. En az yakan araçlar arasında yakıt benzin tasarrufu sağlayabilecek bir model olarak öne çıkıyor.

Hyundai Accent

Bir diğer en az yakan araba ise benzinli kategorisinde Hyundai Accent. Az yakan benzinli araç arayışında bu model öne çıkıyor. Hyundai, EPA kombine yakıt ekonomisinde 4 mpg’lik bir iyileştirme için 10 daha az beygir gücü performansı yaptı. Yeni Hyundai Accent’e CVT’li yeni 1.6 litrelik sıralı dörtlü bir motor yerleştirdi. Accent, sürüşü eğlenceli ve bir o kadar da kadar hafif. Ayrıca lastikleri gıcırdatacak kadar hızlı. Hyundai Accent, 100 kilometrede ortalama 4,5 litre yakıt tüketiyor.

Volkswagen Golf

Yeni bir otomobil almaya karar veren pek çok kişinin gözü Golf’e takılır. 1970’lerden beri şehir insanının favori otomobili olan Golf sağlamlığı kadar yakıt cimrisi olması ile de önemli. En az yakan otomobiller listelerinin bir diğer vazgeçilmezi ise Volkswagen Golf. Yakıt tasarrufu, eğlenceli sürüşü ve uygun fiyatı ile Golf sürücüsüne keyif veriyor. Volkswagen Golf 147 beygirlik turbo şarjlı sıralı dörtlü ve altı vitesli manuel şanzımana sahip. Golf, 100 kilometrede ortalama 4,4 litre yakıt tüketiyor.

Hyundai Kona

Hyundai Kona, dört silindirli motoru ve küçük boyutu ile şehir içi sürüşü ekonomik hale getiriyor. Konforlu sürüşü ve tasarımı ile en az yakan suv modellerinde başı çekiyor. Önden çarpışma uyarısı, şeritte kalma yardımı ve sürücü uyuşukluk izleme gibi özellikler geliştirerek iyi güvenlik puanları da aldı. 100 kilometrede ortalama 4,4 litre yakan Hyundai Kona, en az yakan araba modelleri arasında yer alıyor.

Honda HR-V

En az yakan SUV modellerinden olan HR-V’nin 141 beygir gücündeki dört silindirli motoru, şehirde dolaşmak için ideal güce sahip. Etkileyici yakıt verimliliği ve küçük boyu ile Honda HR-V pratik bir alt kompakt SUV.

Nissan Kicks

Size az yakan ama henüz ülkemizde satışı olmayan bir otomobili daha tanıtalım. 1.6 106 HP – 5,8 litre özelliği ile Nissan Kicks 122 beygir gücünde dört silindirli bir motor ile donatılmıştır. Tüm modellerinde ileri çarpışma uyarısı, yaya algılama ve ileri ve geri otomatik acil frenleme bulunur. Türkiye pazarına gelmesi beklenen otomobili yakında trafikte görebiliriz. 

Toyota Corolla

Toyota, otomobil segmentinde kullanıcı beklentisini çok iyi bilen bir marka. Ayrıca üst üste kullanıcının en az sorun yaşadığı otomobil markası seçildiğinin de altını çizelim. Japon otomobil markasının en sevilen modellerinden biri de Corolla. Ayrıca en az yakan araçlardan biri olan Toyota Corolla 1.4 D-D4; 100 kilometrede ortalama 4,1 litre yakıt tüketimi ile öne plana çıkıyor. Kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatan araç, 180 km/s maksimum hız, otomatik vites tipi, önden çekişli modeliyle tercih ediliyor.

Seat Leon

Az yakan, güçlü motor sunan ve güncel sürüş teknolojilerine sahip olan bir araç arayanların mutlaka baktığı modellerden biri de Seat Leon. 100 kilometrede ortalama 4 lt yakıt tüketimi yapma özelliği olan bulunan Seat Leon 1.6 diğer az yakan araçlardan. Araç turbo beslenme tipi ile çalışıyor. Hatchback sınıfında çok da keyifli bir sürüş keyfi sunan Leon, İspanyol ateşinin en iyi tasarımlarından biri. 

Kia Ceed

Kia, Türkiye pazarında çok tutulan otomobiller yapıyor. Aslında bu başarısında satış sonrası servis ağının büyük bir olumlu güç olduğunu söylemek gerek. Ayrıca Kia modellerinin çoğu yakıt cimrisi denilebilecek otomobiller. Kia Ceed de böyle bir otomobil. 1.6 CRDi 136 HP – 6,3 litre ile son yıllarda en az yakan dizel arabalar listesinde Kia Ceed başı çekiyor. İyi bir sürüş ve görünüme yakıt verimliliği ve makul maliyet de eklenince sıklıkla tercih edilen bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Renault Clio

En az yakan dizel arabalardan Renault Clio da çekici tasarımı ve karakteri sayesinde uzun yıllardır popüler bir seçim oluyor. Renault’nun performans odaklı araçlar üretme yeteneğinden de yararlanan Clio, verimliliğe öncelik veriyor. Çünkü verimliliğe öncelik veren bir otomobili kullanmak birçok sürücü tarafından eğlenceli bulunuyor. Renault Clio, 100 kilometrede ortalama 4,3 litre yakıt tüketiyor.

 

kırmızı renkli otomobil ve yukarı doğru artış grafiği

En Az Yakan Benzinli Araçlar

Toyota Prius modeli 100km’de ortalama 4 litre yakıt harcayarak oldukça avantajlı bir sürüş keyfi sunuyor. Citroen C3 1.4 modeli 100 km’de 3.4 litre benzin tüketiyor. Renault Symbol 1.5 modeli de 100km’de sadece 3.9 litre yakıt tüketiyor.

Az Yakan Ucuz Arabalar

Az yakan ucuz arabalar hangileri sorusu en çok merak edilenler arasındadır. Özellikle sıfır km araba ilanları incelenirken bu soru pek çok alıcının odağındadır. Bu soruya verilecek en iyi yanıt; ortalama bir optimizasyonla; motor hacmi düşük, ağırlığı az, çekiş gücü az, şehir içi otomobiller arasından tercih yapılması yönündedir. Baz seviye donanım paketleriyle sunulan böyle araçlar genellikle en ucuz ve en az yakanlar listesinde yer alır.

en az yakan dizel araba modelleri

En Az Yakan Dizel Arabalar

Dizelde az yakanlar listesi, yine motor hacmine, çekiş gücüne göre değişiyor. Mesela 100km’de ortalama 4.8 litre harcayan Citroén C3 Picasso modeli bunlardan biri. Fiat Punto kiralama yaparak 100km’de ortalama 4.7 litre dizel yakıt tüketebilirsiniz. Ayrıca Seat Leon da benzer şekilde 100km’de 4.7 litre tüketiyor. Bunun yanı sıra Renault Clio ise 3,6 litre tüketimi ile çok tercihe dilen bir otomobil. Ayrıca araç satın alırken en az yakan araba hesabında; dizel otomobil fiyatlarının daha yüksek olduğunu da unutmamak ve söz konusu yakıt tüketim öngörüsüne bu rakamı da paylaştırarak bir hesap yapmak gerekir.

Satın alma konusunda durum böyle. Ancak dizel oto kiralama pek çok durumda yakıt konusunda avantaj sunabiliyor.  Özel bir anlaşma söz konusu olmadığı sürece, araç kiralamada yakıtı kiralayan öder. Kiralık araç, size dolu depo ile teslim edilir ve öyle teslim etmeniz beklenir. Prosedürü böyledir.  En az yakan dizel arabalar arasından seçim yaparak araç kiralama tercihi yapabilirsiniz. Böylece kiraladığınız araç için çok daha ekonomik bir sürüş elde edebilirsiniz. Yine en az yakan benzinli araçlar arasından da seçim yapabilirsiniz.

En az yakan Hatchback otomobil modellerine göz atmaya ne dersiniz?

Yorum ekle