Yolcu360 Blog
yuksek-hizli-tren-3.jpg
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Yüksek Hızlı Tren Hakkında Merak Edilenler ve Güncel YHT Seferleri

Yüksek Hızlı Tren Hakkında Merak Edilenler ve Güncel YHT Seferleri

Son yılların ulaşımda en verimli çözümlerinden biri yüksek hızlı tren teknolojisi oldu. Adı üstünde “yüksek hızlı” olan bu trenler, bir yerden diğerine çok hızlı ve çok konforlu bir biçimde ulaşmayı sağlıyor. Böylece şehirler arası yolculuklar da eskiye oranla çok daha hızlı bir hale geliyor. Hızlı trenle seyahat etmenin getirdiği en ilham verici nokta ise ülkeyi baştan sona gezmenin daha hızlı ve konforlu bir hale gelmesi. Hızlı trenle şehirler arası yolculuk yapmak, artık göz korkutmuyor. Hızlı tren seferleri için online bir listeleme yaparak gitmek istediğiniz kente tahmin ettiğinizden çok daha hızlı ulaşabilirsiniz. Uçaklar, hızlı trenler ve konforlu araçlarla uzaklar, yakın oldu. Peki, Türkiye yüksek hızlı tren seferleri hangi iller arasında yapılıyor? Hızlı tren seferlerine bakalım.

yuksek-hizli-tren-5.jpg

Yüksek Hızlı Trenler Hakkında

Türkiye yüksek hızlı tren seferleri için bir liste yaparak ülkeyi konforlu ve hızlı gezmeniz için birkaç ipucu sunuyoruz. Ancak önce biraz öğrenmekte fayda var; yüksek hızlı tren nedir, nasıl çalışır ve ne kadar hızlıdır…Bu amaçla yüksek hızlı trenler hakkında bazı önemli bilgilere göz atalım. Hızlı tren veya hızlı ray sistemini yakından tanıyalım. 

 • Yüksek Hızlı Tren Nedir?

Bugünün trenleri, ilk yapılan trenlere oranla on kat daha hızlı gidiyor. Adını hızından alan bu trenler, bir yerden bir yere daha kısa sürede varılmasına olanak sağlıyor. Hızlı trenlerin sunduğu ‘’yüksek hız’’ tanımı kompleks bir yapıya sahip. Bu da hız limitlerinin bazı kriterler doğrultusunda değişmesine neden oluyor.Örneğin, altyapı açısından. Yüksek hızlı trenler altyapı olarak çeşitlilik gösterir. Eğer kullanılan hattın altyapısı seyahatin tamamı için tasarlanmış ise trenler 250 km/saat ve üzeri hızda gidebilir. Bu anlayış ile tasarlanan tren hatlarına ‘’Yüksek Hız Hattı’’ denir. Yüksek hız trenleri de bu hatlar arasında yolcu taşır.

Hızlı tren hatları, farklı bölümlerde de sınıflandırılabiliyor.  Örneğin, bir şehirden bir diğer şehre yolcu taşımak adına bölümlerden oluşan hatlar vardır. Yüksek hızlı tren avantajları oldukça fazladır. Yüksek hızlı trenler ile Türkiye’de mevcut olan otoyol hız limitinin üzerinde seyahat edebilirsiniz. Bu hem konforlu bir seyahati hem de zamandan tasarruf edilmesini beraberinde getirir. Yüksek hızlı trenler genellikle elektrik ile çalıştığı için çevre dostu olarak görülürler. Aynı zamanda hızlı trenlerin enerji verimliliği de oldukça yüksektir. Havayolu ulaşımında, uçağa binmeden önce gerçekleştirilmesi gereken birden fazla işlem gerekir. Yüksek hızlı tren kullanımında ise uçak seyahatinde kullanılan uygulamalar yer almaz. Yüksek hızlı tren, gara giriş yapar ve kısa bir süre içerisinde yolcularını alarak harekete geçer. 

yuksek-hizli-tren-4.jpeg

 • Yüksek Hızlı Trenleri Kim Buldu?

Dünyanın ilk hızlı treni, Japonya tarafından geliştirildi. 1964 yılında hizmete açılan ilk hızlı tren, 12 vagona sahipti. Ardından hızlı trenler, Avusturya, Rusya, Polonya, Fransa, Tayvan ve İsveç tarafından kullanılmaya başlandı. İsveç’ten sonra ise azami çalışma hızı 250 km/saat olarak Türkiye’de hizmete açıldı. Türkiye’de kullanılan yüksek hız treninin rekor hızı ise 300 km/saat olarak hesaplandı. Pek çok avantajı beraberinde getiren hız trenleri günümüzde daha pek çok ülke tarafından aktif olarak kullanılıyor. Günümüzde, Türkiye’de hızlı tren kullanılarak, Ankara- Eskişehir arasını 1 saat 5 dakikada kat edebilirsiniz. Araç kullanılarak 3 saatte kat edilebilen bu mesafe trafik olması durumunda daha da uzayabiliyor. Hızlı tren sayesinde trafik bir dert olmaktan çıkıyor. Aynı zamanda trenin tasarımı, yolda kalma ihtimalini de minimuma indiriyor. 

 • Dünyanın En Hızlı Treni Hangisi?

Hızlı trenlerin dünya üzerinde kullanımı oldukça yaygın. Her ülke kendi standartlarına uygun şekilde tren ve altyapı tasarımı yapıyor. Bu da dünya üzerinde görülen hızlı trenlerin, hız açısından farklılık göstermesini sağlıyor. Dünyanın en hızlı treni Fransa’da kullanımda olan SNCF TGV POS. SNCF TGV POS hızlı treninin 2007 yılında kırdığı hız rekoru daha henüz geçilemedi. Yapılan bir denemede SNCF TGV POS hızlı treni 574.8 km/h hız ile hareket etmeyi başardı. Bu kayıt resmi olarak 554.3 km/h olarak kayıtlara geçti. Dünyanın bir diğer hızlı treni, Güney Kore’de karşımıza çıkıyor. Güney Kore KTX Sancheon isimli hızlı tren, yeni bir rekor denemesine imza attı. Yapılan bu çalışma ile Güney Kore KTX Sancheon hızlı treninin 352 km/h hıza ulaştığı gözlemlendi. Fakat Güney Kore’de aktif olarak seferlerine devam eden KTX Sancheon hızlı treni güvenlik önlemleri nedeniyle 305 km/h hızla yolculuk yapıyor. 

 • Türkiye’deki En Yüksek Hızlı Tren Hangisi?

Dünyada emsalleri bulunduğu gibi Türkiye’de de rekor kıran hızlı trenler mevcut. Dünya üzerinde hızlı tren kullanımını yürürlüğe sokan 7. ülke olan Türkiye bu alanda yaptığı çalışmalara devam ediyor. Türkiye’nin en hızlı treni, ETR 500. Söz konusu tren, 14 Eylül 2007 yılında teste tabii tutuldu. Tren için hız testi, Eskişehir Ankara hattında yapıldı. Yapılan bu deneme sonucunda ETR 500 hızlı treni 300 km/saat hıza ulaşmayı başardı. Günümüzde  Türkiye’de aktif olarak sefer yapan yirmiyi aşkın hızlı tren mevcut. Trenlerin, iç tasarımı, vagon sayısı, kafeterya alanları ve koltuk adedi farklılık gösteriyor. Türkiye’de kullanılan en büyük kapasiteli hız treni aynı anda 419 yolcuyu şehirler arası taşıyabiliyor. 

yuksek-hizli-tren-1.jpg

 • Yüksek Hızlı Trenler Güvenli mi?

Uçakla seyahat, karayolunda motorlu araçla seyahat, trenle seyahat ve hatta ulaşım aracı kullanmaksızın seyahat etmek bazı riskler taşır. Araçların neden olduğu kazalar, burada en korkutucu olan risk faktörüdür. Pek çok insan bu gibi korkularla uçağa binmekten, trene binmekten hatta otomobille seyahat etmekten korkabilir. Ancak tüm araçlar için üretim aşamasında yapılan testler olumlu olmadan kullanıma izin verilmeyeceği ve bu araçlar için uygun zemin hazır değilse kullanımın mümkün olmayacağı da önemli bir bilgidir. Buna rağmen mekanik arıza, insan hatası sonucu kazaları her zaman muhtemeldir. Burada kaza istatistiklerine bakmak, belki hangi ulaşım aracının daha güvenli olduğu konusunda bir fikir verebilir. 

Türkiye Yüksek Hızlı Tren Seferleri

Daha önce trenle seyahat etmiş olanlar bilir, tren yolculuğunun keyfi bir başkadır. Trenler otomobiller, dolmuşlar ya da otobüsler gibi kıraç otoyollardan değil de doğanın en güzel yerlerinden geçer. Adeta bir doğal güzelliğin içinden seyir keyfi sunarlar. Bu nedenle biraz uzun sürse bile tren tercih sebebi olabilir. Ancak yüksek hızlı tren seferleri ile söz konusu ‘yavaş’ olma kaygısı da ortadan kalktı. Diğer yandan çok hızlı hareket ederken doğayı inceleme ve keyfile izleme fırsatı pek olmuyor. Son yıllarda ulaşımı kolay ve hızlı kılmak üzere Türkiye’de yüksek hızlı tren seferleri düzenleniyor. Peki, hangi şehirlerde yüksek hızlı tren var ve biletler nereden alınır?

 • Yüksek Hızlı Tren Hangi İllerde Var?

Şehirler arası ulaşımda kolaylık sağlayan hızlı trenler adeta farklı şehirler arası kurulan köprü görevi görüyor. Ekonomik fiyat seçenekleri ve sağladığı kolaylık sayesinde oldukça popüler bir ulaşım yöntemi olan hızlı trenler çok kısa süre içerisinde kişilerin şehir değiştirmesine yardımcı oluyor. Peki, yüksek hızlı tren hangi illerde mevcut? Yüksek hızlı trenin aktif olduğu iller şöyle:

 • Ankara İstanbul Hızlı Tren / Ankara- İstanbul- Ankara

Ankara’dan hareket eden hızlı tren İstanbul’a varmadan önce birçok durakta yolcu indirip alıyor. Bu duraklar sırasıyla, Eryaman, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı. Kalkış noktasından son durağa kadar yolculuk süresi ise, 4.30 saat ila 5 saat arasında. 

 • Ankara Eskişehir Hızlı Tren / Ankara-  Eskişehir – Ankara

Ankara’dan kalkan hızlı tren, Eskişehir’e varana kadar Eryaman ve Polatlı duraklarına uğruyor. B yolculuğun süresi 1 saat 5 dakika. 

 • İstanbul Konya Hızlı Tren / İstanbul – Konya – İstanbul

İstanbul’dan kalkan hızlı tren Konya’ya ulaşmadan önce birden fazla durakta duruyor. Bu duraklar sırasıyla; Söğütlüçeşme, Bostancı, Pendik, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Selçuklu, Konya.  Hızlı tren, kalkış noktası olan İstanbul’dan son durak olan Konya’ya toplam 5 saatte ulaşıyor. 

yuksek-hizli-tren-2

 • Yüksek Hızlı Tren Bileti Nereden Alınır?

Yüksek hızlı tren ile yolculuk yapmak için bilet almak gerekiyor. Hızlı tren kullanımı için gerekli olan biletleri TCDD resmi sitesinten veya Turkiye.gov.tr sitesinden alabilirsiniz.  Yüksek hızlı tren bileti almak için yapabileceğiniz işlemler aşağıdaki gibi listelenebilir; 

 • EYBİS Hızlı Tren Bileti Almak

Hızlı tren bileti almak için EYBİS sisteminden yararlanabilirsiniz. EYBİS tren bileti alma işlemleri çok pratiktir. Açılımı Elektronik Yolcu Bilet Satış-Rezervasyon olan EYBİS ile dakikalar içerisinde bilet alabilirsiniz. Bu işlem için kredi kartınızı sisteme tanımlamanız yeterli. Ardından çeşitli indirim seçeneklerinden tercih yaparak yapacağınız yolculuktan tasarruf edebilirsiniz. 

 • TCDD Gişelerinden Hızlı Tren Bileti Almak

TCDD gişesinden tren bileti almak da son derece kolaydır. Yüksek hızlı tren biletini almak için TCDD gişelerinden faydalanabilirsiniz. Yolculuk yapmak istediğiniz tren garına giderek, mevcut seferleri öğrenebilir ve en yakın saat için bilet satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. 

 • TCDD Çağrı Merkezi’nden Hızlı Tren Bileti Almak

TCDD yüksek hızlı tren bileti alma servisini de kullanabilirsiniz. TCDD üzerinden bilet almak için çağrı merkezini de kullanabilirsiniz. Çağrı merkezinde görev yapan müşteri temsilcileri ile size uyacak gün ve saati kolaylıkla seçebilirsiniz. 

 • Trenmatikten Hızlı Tren Bileti Almak 

Trenmatikten hızlı tren bileti almak da konforlu bir seçenek. Yüksek hızlı tren bileti için kullanabileceğiniz son alternatif ise trenmatikler. Banka ATM’leri ile benzerlik gösteren trenmatik istasyonları kolay ve hızlı şekilde bilet edinmenize yardım eder. Adana, Ankara, Balıkesir, Diyarbakır, Elazığ, Kayseri, İzmir, Eskişehir, İstanbul, Konya trenmatikleri kullanabileceğiniz kentlerden bazıları. 

Türkiye’de toplam 38 adet trenmatik istasyonu mevcut. Altyapı yönünden gelişmiş olan hızlı tren seferini daha pek çok şehir üzerinden kullanabilirsiniz. 

Türkiye’yi Yüksek Hızlı Trenle Gezin!

Evet, her ilde yüksek hızlı tren istasyonu yok ama ara aktarmalarla tüm Türkiye gezi planı yapmak zor değil. Hızlı trenle Türkiye gezisi için önce önünüze bir Türkiye haritası alın. Sonra Türkiye yüksek hızlı tren istasyonlarının olduğu illeri işaretleyin. Sonra da ana hatların yüksek hızlı trenle seyahate dayandığı ama ara bağlantılarında otobüs, uçak, araç kiralama ile yapılabileceği bir yol haritası çıkarın. Artık gezi planınız hazır. Ziyaret edeceğiniz kentlerin özellikleri, yemek kültürleri gibi konularda da bilgi toplayın. Bu, hem geziden daha fazla keyif almanızı sağlar hem de seyahat için daha fazla motive olmanıza yardım eder. Sırada hazırlıklar ve alışveriş var…

Yüksek hızlı tren durakları merak edilen bir konu. Elbette hızlı ve konforlu ulaşım için iyi bir alternatif sunan ​​bu araçlar için talep yüksek. yüksek hızlı tren biletleri ile ülke içinde bazı noktalara konforlu bir seyahat planlayabilirsiniz. 

YHT Bilet Sınıfları

 • Business Plus

YHT için bu hizmet, Business vagonlarda geçerli. Bu tarz vagonlar 2+1 oturma düzenine sahip. Aynı zamanda bu vagonun koltuklarında ekranlardan film izleyebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Business Plus’da saat 11.00’e kadar kahvaltı olanağı mevcut. 11.00’den sonra ise sıcak yemek menülerinden birini seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz yemek menüsü  görevliler tarafından yolcu koltuklarınıza kadar getiriliyor.

 • Business

Plus gibi bu hizmet de Business vagonlar için geçerli. 2+1 oturma düzeni ve koltuklardaki ekranlardan yararlanabiliyorsunuz. Ancak Plus’dan farklı olarak, Business hizmet sınıfında sandviç, bisküvi, çay, kahve vb. ikramlardan faydalanabiliyorsunuz.

 • Ekonomi Plus

Ekonomi vagonlarını kapsıyor. Ekonomi vagonları, 2+2 oturma düzenine sahip. Ancak Ekonomi Plus hizmetinden yararlananlar, saat 11.00’e kadar kahvaltı yapabiliyor ve 11.00’den sonra tercihlerine göre sıcak yemek menülerinden faydalanabiliyorlar. Yemekler, görevliler tarafından yolculara ikram ediliyor.

 • Ekonomi

Ekonomi vagonlarını kapsayan bu hizmet içerisinde yemek menüleri yok. Yolcular, tren içerisindeki seyyar arabalardan ücret karşılığı yiyecek veya içecek satın alabiliyorlar.

 • Yemekli Vagon

Bu vagondan yüksek hızlı tren ile seyahat eden yolcular yiyecek ya da içecek satın alabiliyorlar.

Yüksek Hızlı Tren İletişim

YHT’den nasıl bilet alınır diye merak ediyorsanız, online’dan alabileceğiniz gibi TCDD‘ye ait bilet satış noktalarından da alabilirsiniz.

Çağrı merkezi:  444 82 33

Görüş ve önerilerinizi iletebileceğiniz Whatsapp hattı:  +90 (507) 321 82 33

 

Yorum ekle