Yolcu360
Faydalı bilgiler

Yüksek Hızlı Tren | Yüksek Hızlı Tren Seferleri | YHT

Yüksek hızlı tren bileti nasıl alınır? Yüksek hızlı tren seferleri nelerdir? gibi YHT hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

YHT

Şehirler arası ulaşımda tercih edilen en sık ulaşım seçeneklerinden biri de YHT. Yüksek hızlı trenin avantajları ise kara yolu ulaşımına göre daha hızlı ve ekonomik seyahat etmenizi sağlaması. YHT 3 çeşit vagon ve 4 hizmet sınıfından oluşuyor.

  • Business Plus

YHT için bu hizmet, Business vagonlarda geçerli. Bu tarz vagonlar 2+1 oturma düzenine sahip. Aynı zamanda bu vagonun koltuklarında ekranlar bulunduğundan yolculuğunuz sırasında film izleyebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Business Plus’da saat 11.00’e kadar kahvaltı olanağı mevcut. 11.00’den sonra ise sıcak yemek menülerinden birini seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz yemek menüsü  görevliler tarafından yolcu koltuklarınıza kadar getiriliyor.

  • Business

Plus gibi bu hizmet de Business vagonlar için geçerli. 2+1 oturma düzeni ve koltuklardaki ekranlardan yararlanabiliyorsunuz. Ancak Plus’dan farklı olarak, Business hizmet sınıfında sandviç, bisküvi, çay, kahve vb. ikramlardan faydalanabiliyorsunuz.

  • Ekonomi Plus

Ekonomi vagonlarını kapsıyor. Ekonomi vagonları, 2+2 oturma düzenine sahip. Ancak Ekonomi Plus hizmetinden yararlananlar, saat 11.00’e kadar kahvaltı yapabiliyor ve 11.00’den sonra tercihlerine göre sıcak yemek menülerinden faydalanabiliyorlar. Yemekler, görevliler tarafından yolculara ikram ediliyor.

  • Ekonomi

Ekonomi vagonlarını kapsayan bu hizmet içerisinde yemek menüleri yok. Yolcular, tren içerisindeki seyyar arabalardan ücret karşılığı yiyecek veya içecek satın alabiliyorlar.

  • Yemekli Vagon

Bu vagondan yüksek hızlı tren ile seyahat eden yolcular yiyecek ya da içecek satın alabiliyorlar.

Otoyol ücretleri 2020 için tıklayınız.

Yüksek Hızlı Tren Seferleri

  • Yüksek Hızlı Tren Ankara İstanbul

Ankara yüksek hızlı tren garı istikametinden hareket eden TCDD yüksek hızlı tren sırasıyla Eryaman, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı duraklarından geçiyor.

Yüksek Hızlı Tren Ankara ve İstanbul arasında 8 sefer düzenleniyor. Ankara-Söğütlüçeşme arasında 7 sefer ve Ankara-Halkalı arasında 1 sefer yapılıyor. Seyahat süresi ise Ankara-Söğütlüçeşme arasında 4 saat 30 dakika ve Ankara-Halkalı arasında 5 saat 20 dakika sürüyor. İstanbul’dan YHT için bilet almak isteyenler Pendik yüksek hızlı tren istasyonu gibi trenlerin geçtiği duraklardan alabilirler.

  • Ankara-Eskişehir-Ankara YHT

Ankara-Eskişehir güzergahında işleyen trenler Eryaman ve Polatlı duraklarından geçiyor. Ankara-Eskişehir / Eskişehir-Ankara sefer sayısı ise karşılıklı olarak toplamda 12 tane. Ankara-Eskişehir arası seyahat süresi  1 saat 30 dakika.

  • Ankara-Konya-Ankara YHT

Ankara-Konya-Ankara hattında çalışan YHT‘ler Eryaman ve Polatlı duraklarına uğruyor. Ankara-Konya / Konya-Ankara arasında toplamda 14 sefer sayısı düzenleniyor. Konya yüksek hızlı tren ile yolculuk süresi ise 1 saat 45 dakika sürüyor.

  • Konya-İstanbul-Konya YHT

Konya-İstanbul yüksek hızlı tren durakları sırasıyla Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze, Pendik, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı duraklarına uğruyor. İki şehir arasında toplamda 6 sefer düzenleniyor.

Konya – İstanbul (Söğütlüçeşme) : 2 sefer

İstanbul (Söğütlüçeşme) – Konya : 2 sefer

Konya – İstanbul (Halkalı) : 1 sefer

İstanbul (Halkalı) – Konya : 1 sefer

Konya ve İstanbul arası seyahat süresi ise Konya – İstanbul (Söğütlüçeşme) arası 4 saat 50 dakika, Konya – İstanbul (Halkalı) arası 5 saat 40 dakika.

Osmangazi köprü ücretleri 2020 için tıklayınız.

Yüksek Hızlı Tren İletişim

YHT’den nasıl bilet alınır diye merak ediyorsanız, online’dan alabileceğiniz gibi TCDD‘ye ait bilet satış noktalarından da alabilirsiniz.

Çağrı merkezi:  444 82 33

Görüş ve önerilerinizi iletebileceğiniz Whatsapp hattı:  +90 (507) 321 82 33

 

İlgili Yazılar

Çocuk Pasaportu Nasıl Çıkarılır? | Pasaport Başvuru

Yolcu360

Acemilere Tavsiyeler: Araba Kullanmanın Püf Noktaları

Yolcu 360

Bebek Koltuğu Konusu Önemli!

Yolcu 360

Yorum Bırak