Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kilyos ‘ta nerede denize girilir? Hangi beach size uygun? / İstanbul

Kilyos ‘ta nerede denize girilir? Hangi beach size uygun? / İstanbul

Kilyos İstanbul‘da yaşayanlar için nerede denize girilir sorusuna yanıt veren bir gezi rotası. Sarıyer‘in hemen kuzeyinde yer alan bu Karadeniz kıyısı çok uzun yıllardır İstanbullular için yaz günlerinde bir can simidi görevi görüyor. Peki Kilyos’ta hangi beach size uygun? Kilyos’ta nerede denize girilir? Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, gezgin çiftimiz Merve ve Furkan sizler için yazdı…

Kilyos : İstanbul ‘da nerede denize girilir sorusunun cevabı!

 Kilyos. Bu adı hepiniz en az bir kere duymuşsunuzdur. Hele ki İstanbul’da yaşıyorsanız, “Kilyos” kelimesi kulağınıza fazlasıyla aşinadır. Hatta bir adım daha öteye gitmek gerekirse; yaz ayları geldiğinde Kilyos, İstanbullular’ın en çok ismini duyduğu yerlerden biridir.

İşte böyle bir yer Kilyos. Şimdi size buranın doğal güzelliklerinden, gezilecek yerlerinden falan bahsederdik ama yaptığımız girişten de anlayacağınız üzere buranın konsepti biraz daha farklı. Çünkü Kilyos, yazın sıcağında koca koca gökdelenlerin arasında bir vaha arayan metropol insanlarının hafta sonu kaçamağı yapmak için plajlarına akın ettiği bir yer. Aynı zamanda Yeşilçam efsanelerinden Tosun Paşa filminin önemli bir kısmının Kilyos’ta çekildiğini biliyor muydunuz?

Kilyos Nerede, Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın Karadeniz ile birleşen noktasında bulunan Kilyos’a en rahat ulaşım özel araç ile sağlanıyor. Sarıyer sahil veya Bahçeköy yolu üzerinden navigasyonunuzu kurarak Kilyos’a kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Hafta sonu kaçamaklarını sevenler için en güzel tercih araba kiralama ile Kilyos’a gelmek olacaktır. Yolcu360‘ın birbirinden farklı teklifleri ile Araç kiralama İstanbul için İstanbul araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kilyos’ta denize girilecek yerler – Kilyos Plajları 

Bu seferlik Kilyos’un gezilecek yerlerini, görülecek doğal güzelliklerini bir kenara bırakıyoruz (sonbahar yaklaştığında bunları yazmak size sözümüz olsun). Bu yazımızda konumuz, sıcak havaların hakkını vermek için, kızgın kumlardan serin sulara cumburlop diye atlayabileceğiniz Kilyos plajları.

 İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakıp İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek, buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Tırmata Beach

Kilyos plajları denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri Tırmata Beach. Hafta sonu denize girmek isteyenlerin adeta akın ettiği bu plaj, yaklaşık 5000 kişiyi ağırlayabilecek kapasitesiyle bu durumun hakkını fazlasıyla veriyor. Genişçe bir alana yayılan kumsalı, ailelerin rahat etmesini ön planda tutan işletmecilik anlayışı ve çevrede bulunan diğer plajlara göre bir tık daha uygun fiyatları da cabası.

Gündüz aktiviteleri ve gece partileriyle de ünlü olan Tırmata Beach için giriş ücreti hafta içi 30 TL iken hafta sonu ve bayramlarda 50 TL. Burası tam benlikmiş derseniz eğer sezonluk kart çıkartıp tüm yaz boyunca dilediğiniz kadar giriş yapma imkanınız da var.

Rent a car İstanbul için İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, burayı ziyaret edebilirsiniz.

  • Suma Beach

Nasıl Kilyos İstanbul’da denize girilecek yerler arasında ön plana çıkıyorsa, Kilyos plajları arasında da adından fazlasıyla söz ettiren mekanlar var. Bunlardan bir diğeri Suma Beach. Özellikle yaz boyunca ev sahipliği yaptığı festivaller ile adını sıkça duyuran Suma Beach, gençler arasında oldukça popüler. Ayrıca burası içerisinde bulunduğu doğal güzelliklerin de hakkını vererek dekarasyonunu buna göre yapmış işletmelerden.

Misafirlerine sunduğu bol seçenekli su sporları aktiviteleri de ünlü olan Suma Beach’e giriş ücreti 40 TL ve otopark ücretsiz.

  • Babylon Kilyos

Babylon Kilyos, Kilyos plajları arasında adını son dönemlerde sıkça duyurmaya başlayan bir işletme. Bunun en önemli sebeplerinden biri nezih bir işletme olması. Tıpkı Tırmata ve Suma Beach’te olduğu gibi burada da hem gündüz hem de gece aktiviteler durmaksızın devam ediyor.

Gençlerin daha çok ilgi gösterdiği Suma Beach’in aksine daha çok bir aile işletmesi olarak ön plana çıkan Babylon Kilyos’a giriş ücreti hafta içi 40 TL, hafta sonu ise 60 TL. Ayrıca 7-12 yaş arası çocuklarınız için indirim de var. Hafta içi 20 TL, hafta sonu ise 30 TL.

  • Baykuş Plajı

Eğer ailecek bir hafta sonu kaçamağı yapmak istiyorsanız Kilyos’taki alternatiflerinizden bir diğeri Baykuş Plajı. Nezih ortamı, diğer beachler’den geri kalmayan aktiviteleri, geniş kumsalı ve güneşlenme alanları buranın öne çıkan özelliklerinden yalnızca birkaçı. Ayrıca buranın Mimar Sinan Üniversitesi’ne destek amacıyla işletilen bir plaj olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Kilyos’un en sakin plajlarından biri olarak da ön plana çıkan Baykuş Plajı’na giriş ücreti 40 TL. Ek olarak –ne yazık ki- 10 TL otopark ücreti de alıyorlar.

 

Yorum ekle