Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Gurme Rehberi - Nerede ne yenir? > Maraş Dondurması ve ötesi: Kahramanmaraş’ta nerede ne yenir?

Maraş Dondurması ve ötesi: Kahramanmaraş’ta nerede ne yenir?

Kahramanmaraş özellikle Maraş Dondurması ile Türk mutfağında hatırı sayılır bir yere sahip ancak Kahramanmaraş’tan yolu geçenler bilirler ki, bu güzide şehrimiz aynı zamanda bir lezzet diyarıdır. İşte gurmelerin ağzına layık bir gezi rehberi!

Kahramanmaraş, her ne kadar komşusu Gaziantep’in yanında biraz ikinci planda bırakılsa da, kendine özgü mutfağı ile beni de şaşırttı. Ağırlıklı olarak et üzerine kurulu olan Maraş mutfağının yanında endüstriyel markalaşmış ürünleri de var. Hadi şimdi tarihi ile önemi büyük olan bu güzel şehrimizin mutfağını yakından tanıyalım. Önemli uyarı; alacağınız kilolardan sorumlu değiliz 🙂

Kahramanmaraş’ta nerede ne yenir?

Maraş tarhanası:

Bir Trakyalı olarak  Trakya tarhanası ve Ege bölgesi’ndeki Uşak tarhanasını daha önce denemiştim ancak Kahramanmaraş’a geldiğimde çok farklı bir tarhana ile karşılaştım. Frig Tarhanası da denilen bu lezzet hem çerezlik hem de çorbası yapılacak kadar değişik gelen bir yöresel lezzet oldu.

Eli Böğründe

 Sevgili Yusuf Köleli dostumu ilk ziyaretimde seni çok otantik bir yere götürüp sana yöremizin en meşhur yiyeceklerinden biri tattıracağım dediğinde çok sevinmiştim. Masamıza bir ocak üstündeki tepsi içinde et ve yanına garnitür geldi. Hepsini yiyemeyiz diye düşünürken sonunda çömleği sıyırırken buldum kendimi. Yusuf’a beni bu lezztle tanıştırdığı için teşekkür ederim.

Ekşili Çorba

Yemek öncesi on numara bir lezzet, bugüne kadar içtiğim en güzel ve farklı çorbalardan biri oldu ekşili çorba. Mutlaka denemelisiniz.

Alabalık

Su kaynaklarının bu kadar bol olduğu bir şehirde alabalık tesislerinin de bol olması çok normal 🙂 Fırnız gibi nehir kenarındaki mekanlarda doğa ile içiçe bu lezzeti deneyebilirsiniz. Alabalığın pek çok farklı servis şekli olduğunu göreceksiniz.

Ekşili köfte

Benim gibi köftenin de ekşilisi mi olur demeyin ve mutlaka deneyin. Yiyince bana hak vereceksiniz.

Kelle Paça Çorbası

Kelle paçanın da meşhuru mu olur demeyin. Olur efendim olur, vallahi de billahi de olur. Remzi Usta’nın şifa niyetine verdiği çorbasının yanında sohbeti ve atomu da çok güzel. Gribe iyi gelen en güzel ilaç diyor Remzi Usta çorbası için. Kahramanmaraş listenizin en üst sırasına koyun Remzi Usta’yı ve benim de selamımı. Belirtmeden geçemeyeceğim Remzi usta kellelerden süsleme sanatı yapıyor demedi demeyin.

Maraş dondurması

Ünü ülke sınırlarını çoktan aşan ve tanınmış bir markası olmasına rağmen ben böyle lezzetleri yöresel farklı yerlerde deneme taraftarıyım. Keçi sütünden yapılan dondurmayı yalayarak yemeye imkan yok, yanına çatal bıçak gelirse şaşırmayın olur mu benim gibi. Kahramanmaraş küçük bir şehir olsada tarihi, doğası ve lezzetleri büyük. Yine yolumu düşüreceğim yerlerden. Ben şehre de yemeklerini de doydum. Sizin de keyif alacağınızı düşünüyorum. Siz de bu muhteşem lezzet yolculuğuna çıkmayı planlıyorsanız, yola çıkmadan önce Yolcu360’ın cazip kiralık araç fiyatları‘na bir göz atın. Uçakla gidecekler için Kahramanmaraş Havalimanı araç kiralama seçenekleri iyi bir alternatif olabilir.

Yorum ekle