Yolcu360 Blog
edf_vivid
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kazım Koyuncu ‘nun izinde : Yeşilköy / Hopa / Artvin

Kazım Koyuncu ‘nun izinde : Yeşilköy / Hopa / Artvin

Yeşilköy denince aklınıza İstanbul’da bir semt adı gelebilir ancak Yeşilköy aynı zamanda Artvin Hopa‘da Kazım Koyuncu’nun memleketi ve gömülü olduğu yer olma özelliğini taşıyor. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, gezgin yazarımız Elif Omput sizler için Kazım Koyuncu’nun izinde bir gezi rehberi hazırladı…

Artvin iline bağlı adını en çok duyduğunuz ilçesi Hopa da bulunuyor; Pançol. Bu köyü diğerlerinden özel kılansa, köyün patikalarında Kazımiçkimi’nin (Kazımcığımın) çocukluğunun koşturmasıdır. 6 evladın 5.sidir, Kazım Koyuncu bana soracak olursanız Karadeniz’in medarı iftarıdır. 33 yıllık kısacık ömrüne asırlar sığdıran, şarkılarla ölümsüzlüğü bulan Şair Ceketli Çocuk.

Artvin Yeşilköy nerede ve nasıl gilidir?

Karadeniz’le tanışıklığım yaklaşık 8 yıla dayanıyor, Yeşilköy’le tanışmamsa yeni, ne kadar çok gezseniz de bir yerleri keşfetmeye hep biraz geç kalıyorsunuz. Yeşilköy Hopa ilçesine 5, Artvin merkeze 75 kilometre mesafede kalıyor. Trabzon Havaalanını kullanarak ardından uygun fiyata Yolcu360‘tan araç kiralama yaparak yola devam edebilirsiniz. Trabzon Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

Sahil yolunda 3 kilometre yukarda kalıyor, Yeşilköy, köye ulaşmak için Sugören köyünün içinden geçiyorsunuz. Yolun sağında ve solunda fındık ve komar ağaçları size eşlik ediyor.

Kazım Koyuncu ‘nun sizi karşıladığı köy: Artvin Yeşilköy

Eğer bahar ayarında ziyaret ederseniz fındık ağaçlarının eteklerindeki mor çuha menekşelerini ve beyaz yıldız çiçeklerini unutmamak gerek. 3 kilometrenin ardından Kazım sizi şu kelimelerle karşılıyor;

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne,  günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

Kelimeleri okurken diken diken oluyor ruhunuz, ve içinizden asıl biz teşekkür ederiz diyorsunuz.Pançol’dan Sugören’e inerken Kazım’ın da serinlediği Mağara Şelalesine selam veriyoruz. O güzel şarkılarıyla geçiyoruz, topraklarından.

Karadeniz turunuzda görülecek yerler listesine hemen ekliyorsunuz Yeşilköy rotasını. Gezginkz der ki; doğa ile kalın, doğa da kalın.

Yorum ekle