Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Film / Dizi > En İyi Dram Filmleri | Dram Filmi Listesi

En İyi Dram Filmleri | Dram Filmi Listesi

En iyi dram filmleri neler? Dram filmi listesinde neler var? Mutlaka izlenmesi gereken dram filmleri neler? Duygulandıran hatta kimi zaman ağlatan en iyi dram filmleri arasından 5 öneriyi oyuncu Ziya Çiçek sizler için yazdı, iyi seyirler!

EN İYİ DRAM FİLMLERİ

Merhaba sevgili okur. Zor günleri atlatmaya başladığımız şu dönemde, özellikle insanlarla mesafemizi koruyup maske takmaya özen gösterelim. Tekrar eve kapanmamak için kalabalık ortamlardan uzak durup, hastalığın yayılmasını engellemek önemli. Bir yandan da zamanımızın çoğunu evde geçirmeye devam ediyoruz. Bir çoğumuz yeni yeteneklerimizi keşfetmeye başladık bile. Belki evde kalırken resim yeteneğini geliştirenler bile olmuştur. Bazı boş zamanlarınızı değerlendirmek için size önereceğim ufak tefek filmler olacak. Bugün en iyi dram filmleri ile karşınızdayız. Ben duygusalım diyorsanız, bir yanda mendiliniz mutlaka bulunsun. İşte en iyi dram filmleri listemiz.

1- THE GREEN MILE / YEŞİL YOL (1999)

  • YEŞİL YOL FİLMİ HAKKINDA

En iyi dram filmlerinde 1999 yılı ABD yapımı The Green Mile (Yeşil Yol) filmi ile başlıyoruz. Yönetmen koltuğunda aynı zamanda senaryosunu da yazan Frank Darabont yer almaktadır. Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanan filmin başrollerinde, Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Barry Pepper ve Bonnie Hunt yer almaktadır. Merak edenler için filmin fragmanı aşağıdadır.

  • YEŞİL YOL FİLMİNİN KONUSU

Görevi idam mahkumlarını son yolculuklarına uğurlamak olan hapishane görevlisi Paul Edgecomb ile iki küçük kızı öldürmekten idama mahkûm olan John Coffey arasında geçen hikâye anlatılmaktadır. Ürkütücü görünümüne rağmen ince bir iç dünyası olan Coffey, doğaüstü güçlere sahiptir. Paul gerçekten suçlu olup olmadığı ile alakalı soru sorunca aralarındaki konuşma başlamış olur. Paul, Coffey’in gücünün farkına varınca ona karşı olan düşünceleri değişmeye başlar.

Spor Filmleri için tıklayınız.

2- THE PIANIST / PİYANİST (2002)

  • PİYANİST FİLMİ HAKKINDA

2002 yılı Almanya-Birleşik Krallık-Fransa ve Polonya ortak yapımı en iyi dram filmlerinden biridir. Senaryosu Ronald Harwood’ın, Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitabın üzerine kurduğu ve yönetmen koltuğunda Roman Polanski’nin oturduğu filmdir. Başrollerinde Adrien Brody, Thomas Kretschmann ve Frank Finlay yer almaktadır. Akademi ödüllerinde, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini alan film, Cannes Film Festivalinde Büyük Ödülü almıştır. Filmin müziklerinin çoğu Chopin’in nocturne’lerinden oluşan filmin fragmanı aşağıdadır. 

  • PİYANİST FİLMİNİN KONUSU

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesi ile yaşam gittikçe zorlaşmaya başlar. Yetenekli bir piyanist olan Szpilman, Nazi işgali ile birlikte değişen yaşamı ele alınmaktadır. Annesi, babası, iki kız kardeşi ve asi tavırları olan erkek kardeşi ile aynı evde yaşamaktadır. Çalıştığı radyo binası Naziler tarafından bombalanırken o piyanosundan çalmaya devam ediyordu. Sefil bir hayat süren müzisyen halk ile birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara karşı mücadele etmeye başlar. Başkentin harabelerine sığındığında beklenmedik bir yardım ona umut olur.

3– HACHIKO: A DOGS TALE / HACHI: BİR KÖPEĞİN HİKAYESİ (2009)
  • HACHI FİLMİ HAKKINDA

2009 yılı ABD yapımı hayvan dostlarımızın vefakarlığını gösteren en iyi dram filmlerinden biridir. Yönetmen koltuğunda Lasse Hallström oturmaktadır. Başrollerinde Chico-Layla-Forrest (Hachi’yi canlandıran üç köpek dostumuz), Richard Gere, Joan Allen ve Cary-Hiroyuki Tagawa yer almaktadır. Japonya’da yaşanan gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak çekilen filmin fragmanı aşağıdadır.

  • HACHI FİLMİNİN KONUSU

Profesör Parker Wilson, tren istasyonunda bulduğu Japon kökenli Akita inu cinsi köpeği çok sever ve eve alır. Bu yüzden eşinin sert tepkilerini görse bile, zaman geçtikçe köpekle çok güzel bağ kurmayı başarır. Kısa zaman içerisinde kendini aileye sevdiren Hachi, Wilson ailesinin bir parçası olur. Profesör işe her gittiğinde onu tren istasyonuna bırakan Hachi, döndüğü zaman da hep aynı yerde beklemeye devam ederdi. Profesör olmasa bile bu yaşamının sonuna kadar devam etti. 

4- HOTEL RWANDA / RUANDA OTELİ (2004)
  • HOTEL RWANDA FİLMİ HAKKINDA

2004 yılı Kanada, İngiltere, İtalya ve Güney Afrika firmalarının ortak yapımı olan en iyi dram filmlerinden biridir. Yönetmen koltuğunda Terry George yer alırken, başrollerinde Don Cheadle, Joaquine Phoenix ve Nick Nolte yer almaktadır. 1994 yılında gerçekleşen, Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık olarak 800.000 kişinin) Tutsi’nin yaşamını kaybettiği katliamdan yola çıkılarak çekilmiştir. Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların ilham veren en iyi 100 filmi arasında gösterilen filmin fragmanı aşağıdadır.

  • HOTEL RWANDA FİLMİNİN KONUSU

Paul Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir oteli yönetmektedir. Ona göre ırk kategorize edilmesi gereken bir özellik değildir. Tutsi olan Tatiana ile mutlu bir evlilikleri vardır. Tutsi savaşçılarının öldürülmesi ile biten barış süreci ile katliamlara başlayan Hutu milisleri, şehri savaş alanına çevirirler. Paul hem ailesini hem de masum insanları korumak için elinden geleni yapar.

5- 12 YEARS A SLAVE / 12 YILLIK ESARET (2013)
  • 12 YILLIK ESARET FİLMİ HAKKINDA

En iyi dram filmlerinde, 2013 yılı İngiltere ve Amerika ortak yapımı 12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret) filmine geldik. Solomon Northup’un 1853 yılında yazdığı aynı isimli anılarına dayanılarak uyarlanmıştır. Yönetmen koltuğunda Steve McQueen oturmaktadır. Başrollerinde Chiwetel, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Lupita Nyong’o ve Brad Pitt yer almaktadır. 2014 yılı Akademi Ödüllerinde En iyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın ödülü alan filmin fragmanı aşağıdadır.

  • 12 YILLIK ESARET FİLMİNİN KONUSU

Solomon Northup, 1841 yılında yaşamış kendini müziğe adayan siyahi bir adamdır. Ailesi ile birlikte yaşayan özgür ve mutlu biridir. Müzik işi yapmak için iki adamla tanışır ve Washington’a gider. Kaçırılan Northup, Güney’de bir çiftlikte köle olarak çalışması için satılır. Özgürlük için verdiği mücadele alt üst olur ve hayatı tamamıyla değişir. Solomon acıyı, şiddeti ve küçük düşürülmeyi yeniden yaşamaya başlar ve isyan etmekten korkan bir grup insanın mutsuzluğuna şahit olur. Sevdiklerine tekrar kavuşmak için bir şeyler yapması lazımdır.

Savaş Filmleri Listesi için tıklayınız.

Yorum ekle