Yolcu360 Blog
araç muayene ücreti
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > 2022 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

2022 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

 

yaz_yt_banner

Yeni bir yılın başlamasıyla beraber araç sahiplerini ilgilendiren “Araç muayene ücreti ne kadar?” sorusu da gündeme geldi. Her yıl yeniden düzenlenen araç muayene ücreti, bu yıl da yapılan zamlarla birlikte güncellendi. Araç muayene ücreti, 1 Ocak 2022 itibarıyla geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı.

araç muayene ücreti

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti

TÜVTÜRK, periyodik araç muayenesinde ülkemizdeki yetkili ve görevli tek kuruluştur. Araç Muayene İstasyonları, üç ortaklı bir kurum olup, bu ortaklar Doğuş Grubu, TÜV SÜD ve Bridgepoint olarak belirtilir. Kurum, ayrıca uluslararası standartlarda yaptığı periyodik araç muayenesi ile ilgili güncel rakamları her yıl düzenli olarak yayınlar.

TÜVTÜRK araç muayene ücreti 1 Ocak 2022 tarihinde güncel rakamlarla karşımıza çıktı. TÜVTÜRK araç muayene ücreti kurumun resmi internet sitesinde yayınlandı. İşte KDV dahil olmak üzere araç muayene ücreti 2022 tablosu:

 • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve ayrıca motorlu bisiklet araç muayene ücreti: 258,42 lira,
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve ayrıca yarı römork araç muayene ücreti: 507,40 lira,
 • Otobüs, kamyon, çekici ve ayrıca tanker araç muayene ücreti: 685,58 lira.

Bu rakamlar 2021 yılında otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 503,86 lira, kamyonet, otomobil, minibüs, arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römorklarda 372,88 lira ve traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 189,98 liraydı.

Araç Fenni Muayene Ücreti

Araç fenni muayene ücreti ve araç muayene ücreti aynı kavramlardır. Trafikteki tüm araçların diğer sürücü ve araçlar için tehlike oluşturmaması amacıyla yapılan kontroller, fenni muayene kapsamındadır. Fenni muayeneler düzenli olarak yapılmaktadır. Tüm araçlar, yılın belli zamanlarında periyodik olarak muayene olmak zorundadır.

araç muayene ücreti

Araç Egzoz Muayene Ücreti

Egzoz muayenesi, egzoz gazı emisyonu ölçümü için yaptırılan bir işlemdir. Araç egzoz muayene ücreti 2022 yılı için KDV dâhil 110 TL olarak belirtilmiştir. Egzoz muayene gecikme cezası ise 2022 yılı itibariyle 2.815 TL’dir. Araç egzoz muayene ücreti ödemelerinizi kredi kartıyla yapmanız mümkündür.

Egzoz emisyon ölçümünü de araç muayenesinde olduğu gibi TÜVTÜRK yapmaktadır. Muayene için TÜVTÜRK resmi internet sitesi üzerinden randevu almanız gerekir.

Araç Muayene Gecikme Ücreti

Araç muayenesini geciktiren sürücülerin merak ettiği konuların başında araç muayene gecikme ücreti gelir. Muayeneler düzenli olarak yapılmadığında geciken her aya göre araç muayene gecikme ücreti belirlenmektedir.

Araç muayene gecikme ücreti 2022 yılı için 427 TL olarak belirlenmiştir. Aracın muayene süresi geçirilirse geciken her ay için muayene ücretine %5 oranında tutar, bu miktara eklenmektedir. Örneğin, aracın muayenesini 4 ay geciktirdiyseniz ana araç muayene ücretinin üzerine 4 aylık %5 oranında gecikme faizi eklenir. Bu durumda 519 TL araç muayene gecikme ücreti tahsil edilir.

Araç Muayene Ücreti Hesaplama

Araç muayene ücreti hesaplama işlemi için online hesap araçlarını kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz bu hesaplama araçlarına aracınızla ilgili istenen bilgileri girmelisiniz. Daha sonrasında yapılan araç muayene ücreti sorgulama işlemi ile, ödeyeceğiniz ücret ortaya çıkacaktır.

Araç Muayene İstasyonlarında Hangi Hizmetler Verilir?

Aracınızı muayeneye götürdüğünüzde şu hizmetleri alabilirsiniz:

 • Periyodik araç muayenesi
 • Tadilat sonrası muayene
 • Zorunlu muayene
 • Egzoz gazı emisyon ölçümü
 • Yola elverişlilik muayenesi

araç muayene ücreti

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

Araçlar muayene edildikten sonra bir muayene raporu çıkar. Muayene raporuna göre araçlar kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak kategorilendirilirler. Muayenesi yapılan aracın tamire ihtiyaç duyacak kadar hasarlı olması, aracın ağır kusurlu sayılması demektir.

Adım Adım Araç Muayenesi İşlemleri

 • Araç muayenesi yaptırmanız için öncelikle randevu almalısınız. TÜVTÜRK’ün resmî internet sitesi üzerinden online randevunuzu kolayca alabilirsiniz.
 • Muayene öncesi aracınızın durumunu kontrol etmelisiniz. Aracınızın trafik cezası, vergi borcu ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları olup olmadığına bakmayı ihmal etmeyin.
 • Aracınıza ait bir borç olup olmadığını kontrol edin. Borçları olan araçların muayene işlemleri yapılmamaktadır.
 • Egzoz gazı emisyon ölçümünüzü önceden yaptırmış olmalısınız. Bu ölçümü yaptırmadığınız takdirde aracınız muayeneden ağır kusurlu çıkar.
 • Evraklarınızı unutmayın. Aracınızın muayene işlemleri için evraklarınızın eksiksiz bir şekilde yanınızda olması gerekir.
 • Ekipmanlarınızı kontrol edin. Aracınızda bulundurulması gereken ekipmanlar, ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepnedir.
 • Son kontrolleri yapın. Aracınızla ilgili son kontrolleri yaparak muayenede yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Araç Muayenesinde Dikkat Edilecekler

Aracınızı periyodik muayeneye götürdüğünüzde dikkat etmeniz gereken noktaları adım adım şöyle sıralamak mümkündür:

Aracınızın kilometresini bilin: Muayene için istasyona getirdiğiniz aracınızı müşteri kabul görevlisine teslim ederken kilometre bilginize bakın ve not edin.

Görevlilerin sizi çağırmalarını bekleyin: Muayene için sıranızı beklerken belgelerinizi ve muayene ücretini hazırlamayı unutmayın. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız kartınızı yanınıza almayı unutmayın. Kabul işlemleriniz tamamlanınca, teknisyenlerin sizi kanallara çağırmasını dış alanda bekleyebilirsiniz.

Evraklarınızı kontrol edin: Sonuçlanan muayenenize ilişkin muayene sonuç raporunu dikkatle dinleyin. Raporunuzla beraber diğer evraklarınızı da teslim almayı ihmal etmeyin.

Araç Muayenesi Sonrası Süreç

Muayene sonrasında aracınız “Kusursuz ya da Hafif Kusurlu” ise muayene raporunuz onaylı geliyor. Ayrıca bu adımdan sonra bir sonraki muayene tarihinizi belirleyebilirsiniz.

Muayene sonrası aracınız “Emniyetsiz veya Ağır Kusurlu” ise eksiklikleri tespit ettirmeniz gerekiyor. Ayrıca bu sorunları gidermediğiniz sürece raporunuza onay çıkmaz.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle