Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Ferhat İle Şirin Efsanesi ve Amasya

⏱: 3 dk

En acıklı aşk öykülerinden biridir şüphesiz, Ferhat ile Şirin’in hikayesi. Amasya’nın güzel coğrafyasında yaşandığı söylenen buruk bir efsanedir. Benzeri diğer hikayelerde olduğu gibi bunda da birbirine kavuşamayanların trajedisi gözler önüne serilir. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Ferhat ile Şirin efsanesinin doğduğu bu şehri keşfetmeye ne dersiniz? Ferhat ile Şirin efsanesi sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Ferhat İle Şirin Efsanesi

Ferhat ile Şirin hikayesi doğru mu ve Ferhat ile Şirin nereli soruları epey popülerken hikayeye biraz değinmek istedik. Eğer yolunuz Amasya’ya düşerse araç kiralama yaparak konforla şehri gezerken bu efsanenin izlerini de sürün.

Boşuna söylenmemiş: Aşk Engel Tanımaz!

Genç Ferhat, Amasya Sultanı Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin’e tutulmuştur ilk gördüğünde. Yiğittir, delikanlıdır, söz dinlemezdir. Mesleği de nakkaşlıktır. Yani dönemim saray ve dini yapılarının duvar süslemelerini yapar. Onun süslediği saraylar için Şirin’e olan aşkından dolayı güzel oldukları söylenir.

Ferhat, zamanı geldiğinde Şirin’i istemeye gönderir ailesini. Mehmene Banu, Şirin’den önce görmüştür Ferhat’ı ve aşık olmuştur. Kız kardeşini de çok sever onun üzülmesini de istemez ama aşkı kardeş sevgisinden güçlüdür. Kız kardeşini vermek istemediği için, Ferhat’ın yapamayacağını düşündüğü bir şey ister. Der ki; “Şehir’e suyu getir, kızı vereyim”. Delikanlı hiç iki bir etmez, alır eline kazmasını, düşer yollara. Fakat suyu şehre yönlendirebileceği en uygun yer bugün Şahinkayası olarak bilinen yerdir ve çok da uzaktadır.

Ferhat yine de gider ve vurur kazmayı. Kayalar kırılır, ufalanır. Taş taş üstünde bırakmaz Ferhat. Koca dağı yararak ilerler. Zamanla yol verir dağ, suya. Bu durumu öğrenen Mehmene Banu, bir cadı buldurur ve ondan Ferhat’ı durdurmasını ister. Cadı düşünür taşınır ve bir yolunu bulur. Gider genç delikanlının yanına. Kazmasını kayalara vurmakta olan Ferhat’a seslenir; “Ne vurursun kayalara böyle hırsla.. Şirin’in öldü, bak sana helvasını getirdim”

O anda aşk ateşiyle yanıp kavrulan Ferhat, beyninden vurulmuşa döner, “Şirin yoksa bu dünyada yaşamak bana haramdır” der ve kazmasını fırlatır göğe doğru. Kazma da döner gelir, düşer Ferhat’ın başına. Son nefesini veren gencin bedeni, şehre getirmeye çalıştığı sularla birlikte dökülür kayalıklardan.

Bunu duyan Şirin de gelir kayalıklara. Bakar ki sevdiğinin bedeni suyun içinde cansız yatıyor. O da atar kendini kayalıklardan. Uzanır, yatar Ferhat’ın yanına.

Su şehre gelmiştir ama iki seven yoktur artık. Ahali iki sevdalının bedenlerini yanyana mezarlara gömer. Rivayet odur ki, her mevsim 2 mezarda da 1’er gül açar bütün ihtişamıyla. Ama 2 mezar arasında da bir kara çalı çıkarmış sevenleri ayırmak için…

Amasya Gezi Rehberi

Bu acıklı efsanenin yaşandığı yerleri, Ferhat Dağı’nı, iki cansız bedeni taşımış olan Yeşilırmak’ı görmek için Amasya’ya gitmelisiniz mutlaka. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Çorum, Samsun, Tokat ve Yozgat ile çevrili olan Amasya’ya, havayoluyla ya da karayoluyla ulaşabilirsiniz. Amasya’da havaalanı var mı diye düşünüyorsanız şehir merkezine 15 dakika mesafede Merzifon Havaalanı var. Sefer sayıları seyrek olsa da ülkenin farklı noktalarından Amasya Merzifon Havalimanına inerek buradan da toplu taşıma araçlarıyla ya da Amasya Merzifon Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile şehre ulaşabilirsiniz.

Yalıboyu evleri, Kral Kaya Mezarları, 2.Bayezid Külliyesi, Burmalı Minare Cami, Büyük Ağa Medresesi, Gökmedrese Cami ve Darüşşifa Amasya’da görmeniz gereken tarihi yerlerden. Ama Ferhat ile Şirin destanını öğrendikten sonra yapmanız gereken ilk şey de iki aşığın adının verildiği Ferhat ile Şirin Müzesini gezmek olmalı. İçeride sizi birçok sürprizin beklediğini belirtelim.

Konaklama ve yemek seçenekleriniz de bol Amasya’da. Özellikle Yeşilırmak boyunca uzanan Yalıboyu Evleri’nde hizmet veren otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Güveçte kurusu, Amasya bamyası, baklalı yaprak sarması ve tabi ki Amasya ev baklavası da tadını almadan Amasya’dan ayrılmamanız gereken lezzetlerden. İstanbul’dan hem biraz yol yapmak hem de sırf bu lezzetleri denemek için İstanbul araç kiralama yaparak da rahatlıkla gelebilirsiniz.

Amasya Hakkında Bilinmesi Gerekenler İçin Tıklayın!

Amasya Gezi Rehberi için Tıklayın!

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

29 Ekim Gezilecek Yerler: 3 Günlük Tatil için Rotalar

Felat Delibalta

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları: Size Özel Ayrıcalıklar!

Felat Delibalta

6 yorum

emre 26/05/2019 at 12:05 am

nasıl bi yokluksa daği deliyor 30 yıl sonra şirinin şirinliğide kalmaz

Yanıtla
Ayşe 10/08/2020 at 12:10 pm

Gezdim gördümFerhat ile Şirin in aşkına şahit oldum.Allah sevenleri cennetinde kavuştursun😩😊

Yanıtla
cemal 04/11/2020 at 5:13 pm

bence çok acı bir hikaye

Yanıtla
Şirin 24/11/2020 at 5:17 pm

16 yaşıma geldim. Kendi adımı taşıyan efsaneyi yeni okuyorum.

Yanıtla
Ferhat 19/09/2021 at 10:00 pm

O da bir sey mi ben 34 te okuyorum😁

Yanıtla
Ferhat 19/09/2021 at 9:59 pm

O da bir sey mi ben 34 te okuyorum😁

Yanıtla

Yorum Bırak