Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Sahaflar Çarşısı | İstanbul Sahafları

Sahaflar Çarşısı | İstanbul Sahafları

Günümüzde birbirinden kapsamlı online kitap mağazası olsa da sahaflar çarşısı gezmenin keyfi bir başka. Kitapların ilk basımlarını bulabildiğimiz, kitap kapaklarının tarihten bugüne olan değişimlerini görebildiğimiz nadir yerlerdendir sahaflar. Basımları tükenmiş kitapları bulabildiğimiz, bizi gençliğimize ve çocukluğumuza götüren o eski dergileri tekrar bulabildiğimiz sahaflar çarşısı her zaman popülerliğini koruyor. Birbirinden farklı noktada yer alan İstanbul sahafları mutlaka gezmek isteyeceğiniz türden. Bu içerikte semt semt sahaflar çarşılarını yolcu360 olarak inceledik. İstanbul sahafları bu yazıda sizler için bir arada, keyifli okumalar.

İstanbul Sahafları

Sahaflar çarşısı elbette yoğun olarak İstanbul’da bulunuyor. Eski yıllara nazaran azalmış olsa da çok eski tarihlerden beri varlığını koruyan İstanbul sahafları mevcut. Özellikle Beyazıt Sahaflar Çarşısı ya da İstanbul Sahaflar Çarşısı hala işlek. Hadi gelin İstanbul sahaflar çarşısı noktalarına beraber bakalım.

İstanbul’daki Kitap Kafeleri için tıklayın!

Beyazıt Sahaflar Çarşısı / Fatih

İstanbul sahafları dediğimizde ilk akla gelen elbette Beyazıt sahaflar çarşısı. Kuruluşu İstanbul’un fethine kadar dayanan bu tarihi yer kapısındaki asırlık çınarı ile hala hizmet vermeye devam ediyor.  Beyazıt sahaflar çarşısı Türkiye’nin ilk üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısına yürüme mesafesinde olmasıyla da yıllardan boyu ders kitapları için de önemli bir adres oldu. Günümüzde eski kitaplardan çok yeni kitaplara ağırlık verdiğini söyleyelim. Beyazıt sahaflar çarsına gitmek istiyorsanız Tramvayı kullanarak Beyazıt durağında inmeniz yeterli. Kısa bir yürüme sonunda ulaşacaksınız.,

Beyazıt Sahaflar Çarşısı Adres: Mollafenari, Medrese Çk. No:4,  Fatih/İstanbul


Aslıhan Pasajı Sahaflar Çarşısı / Beyoğlu

Beyoğlu sahaflar çarşısı denildiğinde akla gelen tarihi pasajlardan olan Aslıhan Pasajı birbirinden eski ve değerli kitapla günümüzde de hala işlek. Birbirinden yüzlerce farklı basımı ile birbirinden eski kitap, dergi, çizgi roman, poster, plakları ile mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Aslıhan Pasajında birbirinden değerli dünya klasiklerini ve aradığınız birçok eski kitabı bulabileceğinizi söyleyelim. Aslıhan pasajı nerede diye merak ederseniz ise yeri oldukça kolay bulunabilir. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Galatasaray Lisesi’nin hemen karşısındaki sokaktan girdiğinizde bulabilirsiniz.

Aslıhan Pasajı Sahaflar Çarşısı Adres: Meşrutiyet Cad Aslı Han Sahaflar Pasajı No:10 K:1 D:29 Galatasaray, Beyoğlu/İstanbul


Simurg Kitabevi ve Sahaf / Beyoğlu

Beyoğlu sahafları arasında dikkat çeken bir diğer sahaf dükkanı ise Simurg. 1988 yılında açılan Simurg kitabevi o günden bugüne neredeyse her dilden ve dönemden kitap bulabileceğiniz bir yer. Tarihten müziğe, edebiyattan sanata, coğrafyadan politikaya kadar pek çok kategoride kitabı içinde barındıran koleksiyonuyla online alışveriş imkanı da sağlıyor. Simurg kitabevine gitmek isteyenler için adres bilgilerini aşağıya ekliyoruz.

Simurg Sahaf Adres: Kalyoncu Kulluğu, Kalyoncu Kulluğu Cd. No: 13/3, Beyoğlu/İstanbul


Diyojen Sahaf / Beşiktaş

Rotamızı Beşiktaş’a çevirdiğimizde ise Beşiktaş sahafları arasında Şair Nedim Caddesi’nde kolayca bulabileceğiniz Diyojen sahaf karşımıza çıkıyor. Daha içeriye girmeden dış görünüşü ile nostaljik bir hava sunan Diyojen sahafı duvarlarındaki renk renk kartpostallardan tanıyabilirsiniz. İçeride ise birbirinden farklı kitabı bulabilirsiniz. Eski basım kitapları da farklı kategorilerde ve kapaklarda burada bulmak mümkün. diyojen sahafa gitmek isteyenler için adresi aşağıda iletiyoruz.

Diyojen Sahaf Beşiktaş Adres: Vişnezade, Şair Nedim Cd. 53/A, Beşiktaş/İstanbul


Afili Sahaf / Beşiktaş

2019 yılında faaliyete gelen Afili Sahaf ise Büyük Beşiktaş Çarşısında bulunuyor. Gerek yeni gerek ise ikinci el kitapları bulabileceğiniz Afili sahafta aynı zamanda birinci baskı ve imzalı kitaplar da bulunuyor. Bireysel ve kurumsal hediye kutuları, yeni ve ikinci el plaklarla da dikkat çektiğini söyleyelim.

Afili Sahaf Adres: Sinanpaşa Mah. Ortabahçe Cad. Büyük Beşiktaş Çarşısı, D:10/1 No:23 Beşiktaş/İstanbul


Akmar Pasajı / Kadıköy

İstanbul sahafları içinden yine en bilindik yerlerden olan Akmar Pasajı Kadıköy’ün en işlek yeri olan Caferağa’da yer alıyor. Birçok değerli kitabın ikinci elini ve eski basımlarını bulabileceğiniz Akmar Pasajında birçok kırtasiye ürünü de bulabilirsiniz. Özellikle dönem dönem yaptıkları indirim ve kampanyaları ile hesaplı bir kitap alışverişi için Kadıköy’de uğramanız gereken sahaf dükkanları arasında yer alıyor.

Akmar Pasajı Adres: Caferağa Mahallesi, Mühürdar Caddesi. Kadıköy/İstanbul


Müteferrika Sahaf / Kadıköy

Anadolu yakası sahaflarına geçtiğimiz de ise elbette ilk durağımız Kadıköy. Müteferrika sahaf, Türkiye’nin en iyi 10 sahaf dükkanı arasında gösterilen ve atmosferi ile etkileyen nadir yerlerden biri. İsmini ise hepimizin bildiği yazar ve çevirmen İbrahim Müteferrika’dan almış. Farklı kategorilerde binlerce kitap ve dergi koleksiyonu ile Kadıköy’de gidilmesi gereken sahaflarından biri.

Müteferrika Sahaf Adres: Caferağa Mahallesi, Mühürdar Cd. No:58, 34710 Kadıköy/İstanbul

2 yorum