Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Kiralık Araç Rehberi > Yurtdışında Gezmenin En Kolay Yolu: Yurtdışı Araç Kiralama

Yurtdışında Gezmenin En Kolay Yolu: Yurtdışı Araç Kiralama

Yurtdışı araç kiralama seçeneği özellikle Avrupa seyahatlerinde çevre ülkeleri de rahatlıkla gezmek için en iyi ulaşım alternatifi oluyor. 

Yurt dışı sehayatlerinde araba kiralama yapmak özellikle bir arkadaş grubu ile birlikte gidildiyse hem hesaplı hem de konforlu bir seçenek. Gidilen ülkelerin toplu taşıma ağını öğrenmek gezide zaman kaybına neden olduğundan yurt dışında araba kiralama sıkça tercih ediliyor. Gezi planında yer alan lokal mekanlar, kasabalar ve köylere de ulaşım sağlayan bir araç bulamayabilirsiniz. Gezi planındaki her noktaya ulaşmak ve verimli bir seyahat için yurt dışında araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. 

Yurtdışı araç kiralama firmaları nelerdir?

Yurt dışında rahatlıkla araç kiralama yapacağınız uluslararası birçok rent a car firması bulunuyor. Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin araç kiralama firmalarını internetten araştırabilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz. Yurt dışında da birçok kiralama ofisi ile anlaşmalı olan yolcu360 web sayfası veya uygulamasından da araç ve fiyatları karşılaştırabilirsiniz. 

Ehliyet yurtdışında da geçerli mi?

Turist vizesi aldığınız ülkede Türkiye Cumhuriyeti’ne kayıtlı ehliyetiniz ile araç kiralama yapabilirsiniz. Fakat 6 aydan fazla süreyle yurtdışında bulunuyorsanız araba kullanmak için o ülkenin ehliyetini almanız gerekecektir.

Yurtdışında ek sürücü talebi yapılabilir mi?

Aracı kiralayan kimse aracın sürücüsü de o olurken ekstra ücretle sözleşmeye yurtdışında ek sürücü ekleyebilirsiniz. Herhangi bir kaza anında sözleşmede adı geçmeyen bir sürücü aracı kullanıyorsa aracın sigortaları geçersiz olur. Arabayı sizden başka bir sürücü kullanacaksa mutlaka bilgi vermelisiniz. 

Yurtdışında araç km sınırı

Gittiğiniz ülkede kısa süreli bir mesafe için araç kiralama yapacaksanız bir kilometre sınırı ile karşılaşabilirsiniz. Fakat uzun süreli bir kiralama ise sınırsız kilometre hakkı olan araçlar teslim edilecektir. Gezinizi rahatlıkla yapmak ve km aşımı yüzünden ekstra ücret ödememek için sınırsız km araçları tercih edebilirsiniz. Eğer sınırsız km araç almadıysanız gün içinde kiralama ofisi ile görüşerek ek ücret ile sınırsız km’ye çevirebilirsiniz. 

Yurtdışında araç kiralama depozito fiyatları

Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da kiralama yapacak kişinin bir kredi kartı olması gerek. Eğer internet üzerinden ön ödemeli rezervasyon yaptırmadıysanız aracı teslim alırken kiralama ofisinde ödeme yaparsınız. Örneğin 100€’lik bir araç kiraladınız bu aracın depozito bedeli kartınızdan 300-1.000€ arası bir limiti alacaktır. Yurtdışında bulunan rent a car ofisleri depozito konusunda biraz katı olabiliyor. Gitmeden önce kart limitinizi ve bütçenizi buna göre ayarlamanız iyi olacaktır. 

Yurtdışında kiralanan aracı teslim alma ve teslim etme süreci

Yurtdışı araba kiralama ofisleri aracı teslim ederken genellikle bir görevli bulundurmuyor. Aracı teslim alırken tüm kontrolleri titizlikle yapmanız ve eğer bir hasar varsa hemen haber vermeniz gerekiyor. Eğer bir hasar varsa fotoğraflayarak firmaya bildirirseniz teslim sürecinde sıkıntı yaşamazsınız. 

Yurtdışında sağ direksiyon kullanımı

Biliyorsunuz ki yurtdışında araç kullanmanın en zorlayıcı özelliklerinden biri direksiyonun sağ tarafta olması. Eğer aşağıdaki ülkelerden birine gidecekseniz direksiyonun sağ tarafta olduğunu ve trafiğin soldan aktığını unutmayın. 

Trafiğin soldan aktığı ülkeler

Avustralya,
Alderney,
ABD Virjin Adaları,
Anguilla,
Antigua,
Barbuda,
Bahamalar,
Bangladeş,
Barbados,
Bermuda,
Bhutan,
Birleşik Krallık,
Britanya Virjin Adaları,
Botsvana, Brunei,
Cayman Adaları,
Christmas Adası,
Cocos Adaları,
Cook Adaları,
Doğu Timor,
Dominika,
Endonezya,
Falkland Adaları,
Fiji,
Grenada,
Guernsey,
Guyana,
Güney Afrika,
Kıbrıs Cumhuriyeti,
Hindistan,
Hong Kong,
İrlanda,
Jamaika,
Japonya Jersey,
Kenya, Kiribati,
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
Lesoto,
Makao,
Malavi,
Maldivler,
Malezya,
Malta,
Man Adası,
Mauritius,
Montserrat,
Mozambik,
Namibya,
Nauru,
Nepal,
Niue,
Norfolk Adası,
Pakistan,
Papua Yeni Gine,
Pitcairn Adaları,
Saint Helena,
Saint Kitts ve Nevis,
Saint Lucia,
Saint Vincent ve Grenadinler,
Samoa,
Seyşeller Seyşel Adaları,
Singapur,
Solomon Adaları,
Sri Lanka,
Surinam,
Svaziland,
Tanzanya,
Tayland,
Tokelau,
Tonga,
Trinidad ve Tobago,
Turks ve Caicos Adaları,
Tuvalu, Uganda,
Yeni Zelanda,
Zambiya,
Zimbabve

Yorum ekle