Yolcu360 Blog

2023 ÖTV İndirimi Ne Kadar?

2023 ÖTV indirim bilgilerini detaylı bir şekilde ele alıyoruz. 2023 yılında gerçekleşecek indirim oranları, hangi araçlarda geçerli olduğu ve merak edilen her şeyi inceliyoruz.

ÖTV Nedir?

2023 ÖTV bilgilerine geçmeden önce ÖTV nedir yakından inceleyelim. 2002 yılının Ağustos ayında yürürlüğe giren ve Katma Değer Vergisinin ardından uygulanmaya başlayan ikinci büyük dolaylı vergidir. Nitekim süreç içerisinde kapsamı büyük ölçüde genişleyerek ve ÖTV oranlarının yükseltilmesi ile bu vergi türü bütçe içerisinde de yüksek paya sahiptir. ÖTV, KDV ile birlikte vergisel gelirlerin yarısını oluşturuyor. Ntekim ÖTV’nin yürürlüğe girmesi itibari ile bu verginin kapsamına giren malların sayısında da hatrı sayılır ölçüde artış yaşandığı biliniyor. Bunun yanı sıra ÖTV kapsamına giren mal ve hizmetler de belli kategorilere ayrılıyor. Buna göre:

 • Motorlu taşıtlar
 • Akaryakıt
 • Alkollü, kolalı içecekler ve tütün ürünleri
 • Dayanıklı tüketim malları ile lüks tüketim malları

2023 ÖTV İndirimi Bilgileri

ÖTV olarak adlandırılan “Özel Tüketim Vergisi” mal ve ürünün her el değiştirmesiyle ödenmez. Hal böyle olunca ÖTV mükellefleri, mal ve hizmetlerin ilk satıcıları ve ithalat yapanlar olmaktadır. ÖTV denince aklıma ilk önce otomobiller gelse de pek çok ürüne bu vergi uygulanmaktadır. Mücevherler, benzin ve alkol gibi ürünü örnek verebiliriz. Araç modeli ve fiyatına bağlı olarak her yıl değişiklik gösteren ÖTV oranları, 1 Ocak 2023 itibari ile de bir değişikliğe uğradı. Bu değişiklik kapsamına giren araçlara ÖTV indirimi uygulanmaktadır. Nitekim bu indirim oranları araç modeline ve fiyatlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

ÖTV Oranları Geçerlilik Tarihi

ÖTV oranları, özellikle lüks tüketim olarak kabul edilen motorlu taşıtlardan alınmaktadır. ÖTV oranları, araç fiyatlarını doğrudan etkilediği gibi yeni araç satın almayı düşünenler için de büyük bir önem taşımaktadır. Araç modellerine ve fiyatlarına bağlı olarak ÖTV oranlarında her yıl değişiklik gözlenmektedir. Nitekim 24 Kasım 2022 tarihinde yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte ÖTV vergi dilimlerinde ve matrah oranlarında değişiklik gerçekleşmiştir. Hal böyle olunca yapılan bu değişiklikler, araç fiyatlarına da doğrudan yansımaktadır. Matrah limitlerinde yapılan değişiklikler sonucunda araç fiyatlarının düşmesini sağlayan ÖTV indirimi, 2023 yılına kadar sadece belirli kişiler için uygulanıyordu. Bu uygulama ile birlikte temel olarak engelli bireyler için kullanılan ve engelli bireylerin, engel oranları doğrultusunda belli limitlerle ÖTV’den muaf tutulduğu bir uygulamadır. 

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli?

ÖTV matrah düzenlemeleri ile bazı araçlar için indirimler uygulanıyor. Nitekim bu indirim uygulaması için de bazı şartlar getiriliyor. Bu şartlar doğrultusunda belli araçlar ÖTV indirimine tabi tutuluyor. 2023 ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçlar ve diğer şartlar ise şu şekildedir:

 •  Elektrik motor gücü 50 kW’ı geçen; motor silindir hacmi ise 1600 cm³’ü geçmeyen araçlar
 • ÖTV matrahı 228 bin TL’yi aşmayan araçlar için vergi oranının %45 olarak uygulanması
 • ÖTV matrahı 228 bin TL’yi aşan ancak 350 bin TL’yi aşmayan araçlar için vergi oranının %50 olarak uygulanması

Bu 2023 ÖTV indirim bilgilerinden yola çıkarak hangi araçların ne kadarlık bir vergi indirimine tabi tutulduğu görebilmekteyiz. 2023 ÖTV oranları ile ilgili düzenlemeler doğrultusunda matrah değişiklikleri ile ilgili düzenlemeler şunlardır:

 • %45’lik ÖTV oranına denk gelen sınır 120 bin TL’den 184 bin TL’ye yükseltildi.
 • %50 ÖTV oranına denk gelen sınır 150 bin TL’den 220 bin TL’ye yükseltildi.
 • %60 ÖTV oranına denk gelen sınır 175 bin TL’den 250 bin TL’ye çıktı.
 • %70 ÖTV oranına denk gelen sınır 200 bin TL’den 280 bin TL’ye çıktı.

Sıfır Araçlarda ÖTV İndirimi

Sıfır araçlarda ÖTV indirimi, hacmi ve araç fiyatına göre uygulanmaktadır. ÖTV, ikinci el araçlardan değil ilk satıcılardan alındığından sıfır araçların fiyatları da bu indirim kapsamında değerlendirilmektedir. Hal böyle olunca tüm bu değişiklikler araç fiyatlarına doğrudan yansıtılmaktadır. ÖTV indirimine tabi tutulan araçların fiyatlarında değişimler meydana geliyor. 2023 ÖTV hesaplama işlemleri doğrultusunda araç fiyatlarının değişmesi ile birlikte, yeni otomobil satın almak isteyen müşteriler daha uygun fiyatlardan yararlanabilmektedir.

Ticari Araçlarda ÖTV İndirimi Ne Kadar?

ticari-arac

2023 ÖTV indirimi ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise ticari araçlarda gerçekleşecek olan ÖTV indirim oranı. Ticari araçlarda ÖTV indiriminde tıpkı özel araç alımında olduğu gibi birtakım şartlar aranmaktadır. Bunun yanı sıra aracın motorunun 1600 cc’den düşük olması da gerekmektedir. Araçların silindir hacmine göre ÖTV indirimleri şu şekilde uygulanmaktadır:

 • 1600 cm³ silindir hacmi ve vergisiz satış fiyatı 184 bin TL’ye kadar araçlarda ÖTV oranı %45,
 •  1600 cm³ silindir hacmi ve vergisiz satış fiyatı 184 bin TL’den 220 bin TL’ye kadar olan araçlarda %50,
 • 1600 cm³  silindir hacmi ve vergisiz satış fiyatı 220 bin TL’den 250 bin TL’ye kadar olan araçlarda %60,
 • 1600 cm³  silindir hacmi ve vergisiz satış fiyatı 250 bin TL’den 280 bin TL’ye kadar olan araçlarda %70,
 •  1600 cm³ silindir hacmi ve vergisiz satış fiyatı 280 bin TL’den yukarı olan araçlarda %80
 • 1600 ile 2000 cm³ silindir hacmi arasında ve vergisiz satış fiyatı 170 bin TL’ye kadar olan araçlarda %130,
 • 1600 ile 2000 cm³ silindir hacmi arasında ve vergisiz satış fiyatı 170 bin TL üzeri olan araçlarda %150,
 • 2000 cm³  üzeri silindir hacmine sahip ve vergisiz satış tutarı sınırı olmaksızın araçlarda %220 oranında yapılmaktadır. 

En İyi 12 Hafif Ticari Araç

 

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle