Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Film / Dizi > İran Sineması Filmleri Arasında Dikkat Çeken 5 Film

İran Sineması Filmleri Arasında Dikkat Çeken 5 Film

Merhaba sevgili okur. Bugün, benim de çok sevdiğim Iran sinemasından 5 tane güzel filmden bahsedeceğim. 1900’lü yıllarda sinemaya giriş yapan Iran, 1970 yıllarında batı ve Dünya sinemasına hızlı bir giriş yaptı. Abbas Kiyarüstemi, Asgar Ferhadi ve Mecid Mecidi gibi önemli yönetmenler vardır.

İran Sineması Filmleri

FIREWORKS WEDNESDAY / Çarşamba Ateşi (2006)         


Çarşamba Ateşi Filmi Yönetmeni ve Oyuncuları Hakkında

Yönetmen koltuğunda Asgar Ferhadi’nin oturduğu filmin oyuncu kadrosunda, Hamid Farokhnezhad, Hediyeh Tehrani ve Taraneh Alidoosti yer almaktadır. Çok bilinmeyen filmin senaryosunda Asgar Ferhadi’ye, Mani Haghighi eşlik ediyor. Beş farklı festivalden ödül almıştır.

Çarşamba Ateşi Filmi Konusu

Filmde Asgar Ferhadi, A Seperation filminde olduğu gibi aile içi çatışma konusu üzerinde durmuştur. Çarşamba Ateşi, Iran takvimine göre yılın son Çarşamba gününün arifesinde, halka açık yerlerde düzenlenen şenliktir. Çarşamba Ateşi sırasında, bir evde temizlikçi olarak yeni ise başlayan Rouhi’nin yaşadıkları anlatılır. Tahran’ın güneyinde yaşayan yoksul Rouhi, ilk iş günü  temizlik yaptığı sırada evin sahipleri olan Mojdeh ve Morteza’nın  (evli çift) tartışmasına şahit olur. Mojdeh, kocasının apartmandaki bir kadınla gizli aşk ilişkisi yaşadığını ileri sürer. Rouhi ise bu tartışmanın içinde kendini bulur.

NUN VA GOLDOON  / Ekmek ve Çiçek


Ekmek ve Çiçek Filmi Yönetmeni ve Oyuncuları Hakkında

1996 yılında Mohsen Makhmalbaf yönetmenliğinde vizyona girmiş Iran yapımı muhteşem bir filmdir. Dağıtımcılığını yapan Fransız şirket “Bir Masumiyet Anı” olarak ismini değiştirmiş olsa bile, “Ekmek ve Çiçek “ filme daha uygun duruyor. Başrollerinde, Mirhadi Tayebi ve Mohsen Makhmalbaf bulunur.

Ekmek ve Çiçek Filmi Konusu

Makhmalbaf kendi yaşadığı hikayeyi ele almıştır. Makhmalbaf, 17 yaşında Şah rejimine karşı isyan etmiş ve daha da ileriye giderek polis bıçaklayıp yaralamıştır. Uzun bir süre hapis yattan Mohsen aynı polise, bir gün seni filmimde oynatacağım sözü verir. 20 yıl sonra bunu yapmaya karar veren yönetmenimiz, Islam devriminin yaşandığı dönemde polisi bulur ve birlikte oynayacakları film için, oyuncuları seçmeye başlarlar. Tek fark, artık kavga yok birbirlerine ekmek ve çiçek sunacaklardır.

IRON ISLAND / Demir Ada (2005)


Demir Ada Filmi Oyuncuları ve Yönetmeni Hakkında

Yönetmen koltuğunda Mohammad Rasoulof oturmaktadır. Başrolünde muhteşem performansı ile, Ali Nassirian bulunmaktadır. Nassirian’a, Hossein Farzi-zad eşlik etmektedir. 36. Hindistan film festivalinde “En iyi film” ödülü olmak üzere 6 farklı festivalden ödül almıştır. 

Demir Ada Filmi Konusu

Iran körfezinin açıklarında batmakta olan bir gemide, insanların bir kasaba hayatı yaşadığını düşünün. Kaptan Nemat, hurda gemiyi alıp körfeze demirler ve ucuza pansiyon gibi kiralamaya başlar. Herkesin saygısını kazanmış bir kaptan, gövdeyi sıkışmış balıkları kurtarmak için uğraşan bir çocuk, güneşi gözleyen yaşlı bir adam, bir öğretmen ve zorla başkası ile evlendirilmeye çalışılan bir kıza aşık olan Ahmad. Mohammad Rasoulof, film sonrası 6 yıl hapis ve 20 yıl film yapmama cezası aldı. Iran toplumunun yaşamı, metaforlar eşliğinde başarılı bir şekilde anlatılır.

CLOSE UP / Yakın Plan (1990)


Yakın Plan Filmi Oyuncuları ve Yönetmeni Hakkında

1990 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi filmidir. Gerçek hikayeden alıntı olan filmde, öykü içerisinde bulunan kişiler filmde oynamıştır. Filmde; Hüseyin Sabzian ve Mohsen Makhmalbaf oynamaktadır.  Fransa, Italya ve Türkiye olmak üzere birçok festivalden ödül almıştır.

Yakın Plan Filmi Konusu

Yoksul bir sinema sever olan Hüseyin Sabzian, otobüs yolculuğu sırasında bir kadın ile tanışır ve kendisini ünlü Iranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtır. Buna inanan kadın, adamı ailesi ile tanıştırmak ister ve evine davet eder. Sabzian, filmde oynama karşılığında aileden para ister. Bu tekliften dolayı Sabzian’dan şüphelenen aile, polise ihbar eder. Sabzian tutuklanır ve yargılama süreci başlar.

 

MARMOULAK / Kertenkele (2004)


Kertenkele Filmi Oyuncuları ve Yönetmeni Hakkında

2004 yapımı bir Kamal Tabrizi filmidir. Başrolünde Parviz Parastui yer almaktadır. Senaryosu Peyman Ghassemkhani tarafından yazılan filmin, Türkiye’de dizi olarak Kertenkele ismi ile uyarlaması yapılmıştır. 

Kertenkele Filmi Konusu

Islemediği bir suç yüzünden hapishaneye giren Reza, bütün mahkumları dize getirmeye çalışan hapishane müdüründen imam kılığına girerek kaçmayı başarır. Reza, sahte pasaport çıkartmak için geldiği kasabanın yıllardır imamı olmadığını öğrenir ve imam rolüne iyice bürünür. Soluksuz bir komedi olarak ilerleyen film, bir yandan da bizi sorgulamaya sürükler. Tanrı sadece inananların yanında değildir vurgusu yapılır. Iran devriminden sonra mollaların değişen yeri de sorgulanır.

Yorum ekle