Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Bolu: Tabiatın sizi çağırdığı topraklar / Bolu gezi rehberi

Bolu: Tabiatın sizi çağırdığı topraklar / Bolu gezi rehberi

İstanbul ve Ankara’ya yakın olması sebebiyle büyük şehirlerde yaşayan çoğu kişinin illa bir kez uğradığı Bolu eşsiz doğasıyla göz kamaştırıyor. Gezgin Mesut Khan sizler için Bolu’yu karış karış gezdi ve çok özel bir gezi rehberi hazırladı. Ünlü aşçıların diyarı Bolu’yu yeniden keşfetmeye hazır olun.

Yeşillikler içinde bir kent: Bolu

İstanbul’a yakın olup nasıl olsa bir gün gideriz diye düşünüp hep ertelenen şehirlerden Bolu’dayız. Her mevsimi ayrı güzeldir Bolu’nun. İlkbaharda dört yanını çiçekler açar, yazın herkes bunalmışken o serindir. Sonbaharda bir yaprak dökümü başlar ki, yeşilden sarıya 7 renk değişir. Kışın karların arasında bir gelin gibi beyazlara bürünür, izlemesi içinde bulunması ayrı keyif verir.

Bu yolculuğa çıkmak için İstanbul araç kiralama ya da Ankara araç kiralama uygun seçenekler olabilir. Yolcu360’tan kiraladığımız aracımızla sabah 07.30’da yola düşüyoruz. İlk durağımız Sapanca gölü olacak. Mavi ile yeşilin güzel buluştuğu bir yer olup, sevimli restoranları, dere veya göl kenarında dinlenmek isteyenlerin ilk durak noktası burası. Özellikle hafta sonu turları için misafir yoğunluğu yüksek. Bolu’nun en güzel noktalarından olan Sapanca ve Maşukiye kahvaltı için güzel mekanlara sahip. Çok fazla yerli ve yabancı turist çektiğinden lezzetten biraz uzaklaşmışlar diyebilirim. Biz Güldeste’deydik. 35 TL’ye serpme kahvaltı ile güzel bir göl manzarasına karşı kahvaltınızı yapabilirsiniz. Kahvaltı sonra bisiklet kiralayıp göl kenarında sürmenizi tavsiye edebilirim.

Bolu’nun arka sokakları

Mudurnu yolundayız. Eski beyaz evler görmek istiyoruz. Bir Safranbolu arayışınız kesinlikle olmasın. Yine de cumbalı tarihi evler sizi güzellikle karşılıyor. Şehirleşme ile geri planda kalmışlar evler. Daha iyi korunabilir ön plana çıkabilirdi düşüncesindeyim. Arka sokaklarına girip kaybolmak güzel. Semt pazarı hafta sonu kuruluyor. Yerel halkın ürettiği az ve taze ürünlerden tadıp satın alabilirsiniz. Bir Gazoz hayranı ve Sarıyerli olarak, tesadüfen bulduğum Sarıyer Gazozundan iki tane söylüyorum. Köy içindeki küçük çay bahçesinde dinlenmeniz ve kendinize gazoz ısmarlamanız güzel olacaktır.


Artık göllere yavaş yavaş giriş yapabiliriz. İlk durağımız Sünnetgöl. Heyelan sonrası oluşmuş bir göl ve manzarası güzel. Piknikçiler için iyi bir uğrak noktası. Karşısına geçip bir kahve içmek güzel. Bu bölgede fotoğraf çekimi yapmak isteyenler Yedigöller’de fotoğrafçılık yazımıza da bakabilirler.

İkinci ve en önemli durak Cennetgöl. Yapay bir göl olup koruma altında şuan. İçinde tek yerleşim Bolu’nun simge yapılarından. Gölün etrafını turlamak kolay. Yürüyerek, bisikletle veya golf arabaları ile tercih size kalmış kışın buz tutuyor. Beyaz ve yeşilin birlikteliği harika manzaralar sunuyor. Yazın gidip yeşilin bir çok tonuna şahit olabilirsiniz. Çimlere uzanırsınız bir de çayınız varsa yaşamanın ne kadar güzel şey olduğunu kendinize tekrar söylersiniz. Buraya evden kahvaltılık malzemeleri ile gelip kahvaltı yapmanız da mümkün. Buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.


Abant gölü ziyaretlerimiz arasında son durağımız. Burayı yürüyerek turlamanız biraz zor. En büyük göl. Faytonlar bulunmakta. Ormanın daha içinde kalmış bir göl burası. Köy ürünleri satılan yerlerden tarhana erişte almanız güzel olabilir. Yaylada ormanda bolca çiçeklere sahip olmasıyla bal konusunda da başarılı ürünler bulunmakta. Biraz kalabalık bir göl diyebilirim.


Bolu ilk akla gelenlerden lezzetli tencere yemekleri ve aşçıları olabilir. Zamanında Padişahlara saraya hep Bolulu aşçılar gidermiş. Ancak lezzetli Bolu yemeklerinin sunulduğu çok mekan maalesef bulunmamakta.

Dönüş yolunda son gün Bolu Merkezde meydanda Tarihi Bolu Hamamına uğramanızı isterim. harika bir akustiğe sahip. Temiz ve güzel. Havuzu, saunası da var. İlgi alaka ile, güzel bir Hamam sefası yapabilir kendinizi şımartabilirsiniz.

Bolu nun ayrıca Bolçi markalı Bolu çikolataları da meşhur. Krokanlı tercih etmezseniz tavsiyem Beyoğlu çikolatasına benzer çikolatadan almanızı mutlaka tavsiye ederim. Sütlü bitter ve beyaz çikolata seçenekleri de mevcut. Bir sonraki seyahat rotasına kadar ağzınızın tadı bozulmasın…

Yorum ekle