Yolcu360 Blog
cumalıkızık köyü, ekimde gezilecek yerler
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Bir masal köyü: Cumalıkızık / Bursa / Köy Kahvaltısı

Bir masal köyü: Cumalıkızık / Bursa / Köy Kahvaltısı

Bursa’da kesinlikle gidilmesi gereken yerler arasında bir liste yapılacak olsa, muhtemelen ilk sıralara hemen Cumalıkızık’ın adı yazılır. Çünkü Cumalıkızık hem tarihi, hem doğallığı, hem de içinize işleyen dokusuyla tam bir masal köyü. Gezgin çift Merve & Furkan sizler için bu güzel köyü gezdi ve çok özel bir rehber hazırladı. İşte size tüm renkleri ve harika bir köy kahvaltısıyla Cumalıkızık!

Cumalıkızık, çokça kalabalık bir şehrin dibinde köy olarak kalmayı başarabilmiş, dokusu, kokusu, huzuru bozulmamış bir nefes alma alanı. Burası resmen Bursa’nın arka bahçesi. Cumalıkızık eskilerden günümüze kalan en antika yerlerden. Bursa turunuzda mutlaka listeye eklemeniz gereken bu köy, tarihi evleri ve taş sokaklarıyla insanı etkisi altına alıyor.

1300’lerde kurulan eski bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık, 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine de adını yazdırmayı başarmış ve dolayısıyla popülaritesi günden güne artmış. Büyük şehirlere yakın olması sayesinde günübirlik kaçamak kovalayanlar için değişilmez adreslerden biri olmuş durumda. Bunda sadece tarihi doku değil, Cumalıkızık’ın gerçekten çok şirin bir köy olmasının etkisini de göz ardı etmemek gerek. Yani burası, hafta sonu gidilecek yerler listesinin ilk sıralarında oluyor hep.

Ancak gidecek olanlara şunu söylemeliyiz ki; imkanınız var ise buraya hafta içi gidin. Hafta içi gidin ki tadını alabilesiniz, kalabalıktan uzak huzura varabilesiniz. Hafta sonları aşırı derecede kalabalık olması gezi planınızı ve en önemlisi fotoğraflarınızın güzelliğini bozabilir. 🙂

Cumalıkızık’ta gezilecek yerler

Cumalıkızık bir güne sığdırabilmek için koştur koştur gezeceğiniz bir yer değil. Küçücük, sevimli zaten kendisi gezilecek yer olan masalsı bir köy. O yüzden anı yaşayarak, uzun uzun köy kahvaltısının tadını çıkararak ve köy içerisinde görülecek birkaç yeri görüp Cumalıkızık taş evlerinin fotoğrafını çekerek seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Yani buraya geldiğinizde önceliğiniz bu eski Osmanlı köyünden alacağınız huzur olsun. Tabi köyde gezilecek yerlerin detayını da vermeden geçmeyelim:

Önce en çok merak edilen ‘’Kınalı Kar nerede çekildi ?‘’ sorusundan başlıyorum. Cumalıkızık evlerini görmek için sokak aralarına girdiğinizde karşınıza çıkan, ‘’Kınalı Kar’’, ‘’Kınalı Kar ağanın konağı’’ gibi tabelaları takip ederek bulabilirsiniz burayı.

Köyde her ev birbirinden güzel ancak Kınalı Kar dizisinin çekildiği ev kadar meşhur olan bir diğer köy evi de Küpeli Ev. Bu kadar ünlü olmasının sebeplerinden biri Küpeli Ev’in tam 350 yaşında olması ve her yanını sarmış olan küpe çiçeğinin görünüşüne kattığı güzellik. Ayrıca burası Unesco tarafından proje evi seçilmiş. Yüzlerce yıl önce bu köyde yaşayan insanların kullandığı mutfak eşyaları ve tarım aletlerinin sergilendiği Etnografya Müzesi, yaklaşık 300 yıllık olduğu tahmin edilen Cumalıkızık Cami ve Hamamı, son olarak adı türlü efsanelere konu olan Cin Aralığı da köyde gezilecek yerler arasında.

Cumalıkızık Köyü’ne nasıl gidilir?

Araçla geliyorsanız eğer ilk durak Bursa. Sonrasında ise şehir merkezinden Cumalıkızık tabelalarını takip ederek ilerlemeniz yeterli. Tabi burada navigasyon dostumuzdan biraz yardım almak faydalı olabilir. Özel aracınız yoksa en güzel alternatiflerden biri güvenilir bir yerden araç kiralamak. Bu konuda sizlere onlarca farklı alternatif sunan Yolcu360’tan en uygun araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Bursa ile Cumalıkızık arası kaç saat?      Yaklaşık olarak 20 dakika

İstanbul ile Cumalıkızık arası kaç saat?  Yaklaşık olarak 2.5 saat

Eskişehir ile Cumalıkızık arası kaç saat? Yaklaşık olarak 2 saat

Cumalıkızık’ta nerede kahvaltı edilir?

Bu sorunuza cevap olarak ne yazık ki ‘’gidin şurada kahvaltı edin’’ diyemiyoruz. Çünkü burada her konak birbirinden güzel gözüküyor ve şundan eminiz ki hangisinde köy kahvaltısı yaparsanız yapın tadı size çok güzel gelecek. 🙂

Zaten siz köyün sokaklarında yürümeye başladığınız an 4 bir yandan kahvaltıya davet ediliyorsunuz, kafanız karışıyor ve ‘’e hadi tamam girelim birine’’ diyerek tercih yapıyorsunuz, bizde böyle oldu en azından. Tabi bu kadar yazmışken birkaç meşhur yeri söylemeden geçmeyelim: Kınalıkar Bulanlar Konak, Mavi Boncuk Konuk Evi ve Narlıbahçe.

Yazarımızın bu güzel köy hakkında paylaştığı detaylı bilgilere ulaşmak için Cumalıkızık Köyü rehberine göz atabilirsiniz.

2 yorum