Yolcu360
Gurme

Ankara’da ne yenir?

Ankara’da ne yenir? Ankara’ya ilk defa gidenler için ve şehrin yabancıları için bu sorunun yanıtı değerli. İş için ya da gezmek için şehre geldiyseniz Ankara’da nerede ne yenir, Ankara yemekleri nasıldır, merak araştırıyor olmalısınız. Ankara’nın neresinde ne ne yenir, nesi meşhur biraz anlatalım…

Ankara’da ne yenir?

Ankara’da yemek için seçenek çok. Ama Ankara’nın meşhur lezzetlerini özetlemek gerekirse şöyle bir liste yapılabilir.

  1. Beypazarının Baklavası

Ankara gezisi denilince akla hemen Beypazarı gelir. Ahşap evleri, taş sokaklarıyla Beypazarı, çok güzel bir doku sunar. Tarih içinde keyifle vakit geçirebileceğiniz bir ilçedir. Beypazarın’da tam 40 ince yufka katından oluşan baklavayı mutlaka deneyin. Antep baklavasından farklı olarak içi cevizdir. Bol cevizli çıtır çıtır bir baklava keyfi sunar. “Kalorisi çok demeyin”, ara sıra özel şeylerin tadını çıkarmak gerek. Zira, Beypazarı baklavası öyle her gün her yerde yiyeceğiniz türden bir tatlı değil.

2. Yaprak Sarması

Türkiye’nin her yerinde yaprak sarması yiyebilirsiniz. İçi pirinç esaslı harçla dolu asma yaprakları her ilde, her evde pişer. Biraz zahmetli olduğu için genellikle de özel günlerde pişirilir. Ancak Ankara’nın yaprak sarması özeldir. Has Tokat asmasının körpe yapraklarından sarılır. Bu da ona ekşimsi mayhoş bir lezzet katar. Ayrıca sarma pişerken içine bir parça kemikli et atılır. Yoğun lezzetin sırrı da budur belki. Kemikli bir parça etle pişirilen yaprak sarması için yine “Beypazarına gidin” tavsiyesi verebiliriz.

3. Beypazarı Kurusu

Adres yine Beypazarı…Adını mutlaka duymuşsunuzdur Beypazarı kurusunun. Kuru bir hamur işi aslında. Yaş maya ile karılan hamura biraz tarçın ekleniyor ve kuruduktan sonra da yeniyor. Çayın yanında, pardon közlü semaver çayının yanında servis ediliyor. Beypazarı kurusu yemek için ilçeye gitmeniz şart değil ama yakınlarınıza yanınızda götürmek için mutlaka alın deriz.

4. Ulus’ta Ankara Tava

Ulus, Anlara tava denilen lezzetin başkentidir. Tavada pişen dana eti, domates ve biberlerin enfes tereyağlı şehriye pilavı üzerinde servis edildiği bu lezzeti mutlaka deneyin.En iyisi için de Ulus’a gidin.

5. Tunalı Hilmi’de Balık Restoranları

Tunalı Hilmi Caddesinde balık restoranları vardır. Yanyana dizili restoranlarda deniz ürünleri servis edilir. “Ankara’daki balık donuktur” demeyin, restoran sektörü zaten dondurulmuş ürünleri sıklıkla kullanır. Yani İzmir’de yediğiniz balık da denizden o gün çıkmış değildir. Eğer canınız balık yemek istiyorsa ve biraz da keyif yapmak, Tunalı Hilmi’ye gidin, gözünüze kestirdiğiniz bir balık restoranına girin.

6. Çankaya’da Döner

Çankaya’da dönerciler meşhurdur. Evet, Türkiye’nin her yerinde döner yiyebilirsiniz ama Çankaya’dakiler gerçekten çok iyi. Ayak üstü bile olsa Çankaya’da döner yemeyi deneyin.

Ankara’dan Uygun Fiyata Araç Kiralayabilirsiniz!

Ankara’da araç kiralama yapmak için yolcu360.com üzerinden hızlıca bir fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Sistem, Ankara’nın en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğine en hızlı biçimde ulaşmanıza yardımcı olur. Anlara kiralık araç seçeneklerini fiyatlarıyla birlikte listeler. Siz de aralarından seçim yaparak online rezervasyonla aracınızı ayırtabilirsiniz. yolcu360.com’dan araç kiralarsanız kredi kartına taksit yapabilir, planlarınız değiştiğinde koşulsuz iade isteyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Türkiye’de Yapılan Yemek Festivalleri

Yolcu360

Gaziantep’te Ne Yenir? / Helvanın En İyisi Gaziantep’te Yenir!

Yolcu360

Söke’de Ne Yenir?

Yolcu 360

Yorum Bırak