Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Ankara’da Haftasonu Gezilecek Yerler

Ülkemiz’de gezilip görülecek çok yer var. Hele de yaz mevsimi için Ege Bölgesi ve Akdeniz sahilleri muhteşem seyahat güzergahları. Ama bazı şehirlerin de en az bir kez gezilip görülmesi gerekir. Öyle ki bu kentleri görmek adeta ders niteliğindedir. Ankara da böyle bir kent. Yakın tarihe ait önemli yapıları, bugünün siyasi ve sosyal yaşamına dair popüler noktalarıyla Ankara, özellikle çocukların mutlaka gezip görmesi gereken bir şehir. Peki, Ankara’da arabayla haftasonu gezilecek yerler nereleri ve Ankara’nın nesi meşhur?

 

Ankara’da Arabayla Gezilecek Yerler

Ankara’da gezip görebileceğiniz yerler daha çok tarihle ilgilidir ama çevredeki doğal güzellikleri ve kaplıcalar da görülmeye değer. Keyifli bir Ankara turu için araçla yapılacak bir gezi daha doğru olabilir. Şehirde ziyaretçiyseniz ve aracınız yoksa hızlıca yolcu360.com ile fiyat karşılaştırması da yaparak Ankara’da en uygun fiyatlı kiralık araç için rezervasyon yapabilirsiniz.

 

Ankara’da Ne Yapılır?

Ankara’da yapılacaklar listesinin başına Anıtkabir ziyaretini koyabilirsiniz. Çok özel bir mimarisi olan Anıtkabir’in detaylarını keşfettikçe çok şaşırabilirsiniz. Mesela merdivenler oldukça dar aralıklarla inşa edilmiştir ki, ziyaretçiler, başları önde ilerlesin.

 

Ankara Kalesi, bölgedeki en keyifli tarihi gezi alanlarından biri. Ankara gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olan Kale’nin bulunduğu yerde el işi hediyelik eşyalar da yakınlarınıza ve kendinize hoş birer hatıra olabilir.  

 

Ankara Kalesi’nden çıkıp Samanpazarı’na gidebilirsiniz. Samanpazarını biraz gezdikten sonra da Hamamönüne geçebilirsiniz. 16 yüzyıla ait bir sokağın tamamen korunduğu Hamamönü, tarihi bir filmin stüdyosunda hissettiriyor.

 

Ankara ve onun dahil olduğu Orta Anadolu bölgesi Hitit Uygarlığının uzun süre hakim olduğu alan içinde kalıyor. Güneş’e tapan, şehir mimarisinin dünyadaki ilk ve önemli prototiplerini tasarlayan Hititler, uygarlık tarihinin en önemli kültürleri arasında gösteriliyor. Ankara’da bulunan Arkeoloji ya da Sanat Tarihi Müzeleri de Hitit eserleri açısından epey zengin. Anadolu Medeniyetler Müzesi de Hitit eserleri açısından çok zengin bir müze.

 

Hacı Bayram Veli Camii ve türbesi de Ankara’da görmek isteyecekleriniz arasında. Osmanlı’nın son dönemlerinde inşa edilmiş olan yapı kompleksi, dinlenmek ve Ankara ruhunu anlamak için önemli.

 

Gençlik Parkı ise Ankara’ya gidip de görülmeden dönülmemesi gerekenler arasında. Parkta özellikle akşamları su gösterilerini izleyebilir, parktaki oyuncakları deneyebilirsiniz.

 

Haftasonu Cebeci Antika Pazarı çok eğlencelidir. Bu pazarda çok güzel şeyler bulabilirsiniz. Özellikle eski bir fotoğraf makinesi, bakır antika eşya ya da antika porselenler pazarın gözdeleridir.

 

Rahmi Koç Müzesi de Ankara’da mutlaka görmek isteyeceğiniz yerler arasında. Oldukça özenli bir sergileme sistemi olan müzede çok değerli eşyalar ve sanat eserleri görülebiliyor. Koç Vakfının dünyanın fakrlı yerlerinden değerli eserleri topladığı müzede ilk Macintosh marka bilgisayarı da görebilirsiniz.

 

Seğmenler Parkı da Anlara’da dinlenmek, doğanın keyfini çıkarmak üzere gidebileceğiniz yerler arasında. Seğmenler Parkın’da asırlık ağaçların arasında keyifli bir yürüyüş yapabilir,  bisiklet turuna çıkabilir ya da soğuk bir kış gününde enfes manzaraya karşı bir fincan kahve içebilirsiniz.

 

Ankara Palas adlı otel ise şehrin en özel yapılarından biri. Cumhuriyet ilan edildikten sonra inşa edilen Ankara Palas, dönemin mimarisinin eşsiz bir örneği. Üstelik hep devlet erkanını ağırlamış.

 

Cumhuriyet dönemini anlamak için gitmeniz gereken yerlerden biri de İsmet Paşa’nın evi Pembe Köşk. Bugün İsmet Paşa’nın kızı Özden Toker’in yaşadığı ve aynı zamanda da bir müze gibi ziyarete açmaktan çekinmediği köşk, dönemin önemli kararlarının alındığı bir konut.

 

Mogan Gölü Ankara’ya oldukça yakın mesafedeki enfes bir dinlence alanı. Burada sessizlik ve ışıltılı bir göl manzarası sizi bekliyor. Haftasonu atlayıp arabanıza Mogan Gölü’ne gidebilirsiniz. Günü birlik bir Mogan keyfi yaşayabilir ya da bir gece çevredeki pansiyonlardan birinde kalabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Sarıkamış Nerede? | Sarıkamış Kayak Merkezi

Yolcu 360

Keşfedilmemiş Yerlerde Tatil Yapmayı Sevenler İçin Amasra Turu Rehberi Hazırladık!

Yolcu360

Karadeniz’in incisi: Görele gezi rehberi / Giresun

Yolcu 360

Yorum Bırak