Yolcu360 Blog
Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir?
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > İlginç bilgiler > Amasyalı Bir Cerrah: Şerefeddin Sabuncuoğlu Kimdir?

Amasyalı Bir Cerrah: Şerefeddin Sabuncuoğlu Kimdir?

Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir? Şerefeddin Sabuncuoğlu hakkında bilgilerimiz neler? Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun eserleri nelerdir? Amasyalı cerrah Şerefeddin Sabuncuoğlu hakkında biraz araştırma yaptık ve bu sırada şehri de yakından tanıdık.

 

Amasyalı Bir Cerrah: Şerefeddin Sabuncuoğlu Kimdir?

Amasya gezilerinde mutlaka adı geçen Şerefeddin Sabuncuoğlu, Osmanlı’nın (Fatih Dönemi) meşhur hekimlerinden biridir. 1386 yılında Şehzadeler şehri Amasya’da dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ali Çelebi’dir. 1468 yılında hayatını kaybetmiştir.

Babası ve dedesi gibi o da hekimlikle uğraşmıştır. Burhaneddin Ahmed’den tıp eğitimi alan Sabuncuoğlu Amasya Darüşşifası’nda tamamlamıştır. Çok genç yaşta hekimlik yapmaya başlamış ve kitaplarında yazdığına göre Sabuncuoğlu 17 yaşından itibaren hasta tedavi etmiş bir hekimdir.  Usta- çırak usulünde çalışan Sabuncuoğlu tam 14 yıl hekimlik yapmıştır.

Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir?

Kendisini cerrahi alanında geliştirmiştir. Türk Tıbbının babalarından biri olarak gösterilen Sabuncuoğlu, farmakolojiden anatomiye, anatomiden nörolojiye kadar birçok alana dair çalışmalar yapmıştır. Birçok zehrin de panzehrini bulmuştur. Sabuncuoğlu İbn-i Sina, Hipokrat gibi alimlerden etkilenmiştir.

Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun yaşantısına ait bilgiler oldukça kısıtlı kalmış olsa da bu Türk hekiminin eserleri, Rönesans döneminde Batı tıbbı için kaynak olmuştur.

Şerafeddin Sabuncuoğlu’nun Eserleri

Büyük bilim insanı sağlıkla alakalı 3 tane eser yazmıştır. Aşağıda 3 muhteşem eseri bulabilirsiniz.

Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir?

Akrabadin Tercümesi

Bayezid şehzadeliği zamanında Sabuncuoğlu’ndan El- Cürcani’nin “Zahire-i Harzemşahi” adlı eserini tercüme etmesini istemiştir. Sabuncuoğlu, bu eserin sadece farmakoloji bölümünü çevirmiş ve 2 bölüm eklemiştir. Eserin içeriğini İlaçların özellikleri, hazırlanması, ilaçların etki ettiği yerler oluşturmaktadır. Eserin sonunda Türkçe Tıp Terimleri yazılmıştır.

Kitabü’l Cerrahiyyeti’l İlhaniyye

İlkine göre daha meşhur bir eserdir. Osmanlı’da yer almış eşsiz bir resimli cerrahi eseridir. Bazı görüşler “Kitabü’l-Tasrif” adlı eserin cerrahi bölümünün tercümesi olduğu yönündedir. Eserde kendi gözlemlerinin sonucu da bulunmaktadır. Eserde ameliyatların nasıl yapıldığına dair görsellerde mevcuttur. Eserin 3 tane kopyası bulunmaktadır. 2’si Türkiye’de 1’isi Paris Biblipthque National’ dedir. Toplamda 300’ü aşkın resim bulunmaktadır.

Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir?

Mücerrebname

Sabuncuoğlu’nun en önemli eseridir. İlaçlarla ilgilidir. Zehirli hayvan deneyleri, ilaç özellikleri, kullanış biçimi gibi birçok bilgiyi kitabında toplamıştır. 17 bölümden oluşan eserin birinci bölümü “Tiryaklar”, ikinci bölümü “Macunlar” …, On altıncı bölümü “Ağız, Boğaz, Diş, Dudak İlaçları” ve on yedinci bölümü “Enfiye ve Kuturlar” olarak adlandırılmıştır. Eser “İlk Türkçe Deneysel Tıp” olarak bilinmektedir.

Sabuncuoğlu çevresindeki insanlarında anlayabilmesi için Arapça ve Farsça sözcükler kullanmak yerine Türkçe sözcükler kullanmıştır.

Rivayete göre Şerefeddin Sabuncuoğlu, “Bir panzehirin etkisini denemek için ilk önce panzehiri içmiş sonrasında ise yılana kendisini ısırtmıştır. “

Amasya Gezisinde Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun İzlerini Arayın!

Şerefeddin Sabuncuoğlu kimdir?

Amasya’ya giderseniz, Beyazıt Külliyesi içindeki kütüphanede Şerefeddin Sabuncuoğlu el yazmalarının orjinalleri ve kopyaları var. Bunları inceleyebilirsiniz. Orjinaller için resmi izin belgesi gerekiyor olsa da en azından kitapları kilitli raflarda görme şansınız var.

Amasya şehir merkezindeki Bimarhaneyi de mutlaka görün. Çünkü burası Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun muayenehanesiydi. Hastalarını burada tedavi ediyor, belirli günlerde bimarhanede müzikle ya da suyla tedavi deneyleri yapıyordu.

Amasya’da araç kiralamak için yolcu360.com üzerinden araştırma yapabilirsiniz. yolcu360.com ile Amasya rent a car fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Amasya’da en uygun fiyatlı kiralık oto seçeneğini hızlı ve kolay bir biçimde bulabilir, Amasya şehir merkezi dışındaki bölgeleri de gezebilirsiniz. Mesela Borobay Gölü’ne mutlaka gitmelisiniz.

 

Yorum ekle