Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Galata Kulesi Tarihi | Galata Kulesi Nerede?

⏱: 3 dk

İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi hem heybeti hem de gizemli havası ile birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. İstanbul’da yaşayan ya da yaşamayan herkesin illaki gittiği Galata Kulesi’ni daha ziyaret etmediyseniz araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak yola çıkmaya ne dersiniz? Galata Kulesi tarihi / Galata Kulesi nerede yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Galata Kulesi Nerede?

Galata Kulesi adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu. Kulenin kendi adını verdiği Galata semti içerisinde bulunuyor. Galata Kulesi, günümüzde seyir terası ve restoran olarak hizmet veriyor. Harika bir İstanbul manzarasına burada tanık olabiliyorsunuz. Şehre kuş bakışı bakmak için ideal yerlerden biri olan kule, efsaneleri ve mimarisi ile İstanbul’da gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmeli. 🙂 Kiralık araba opsiyonlarından faydalanarak, buraya konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul araç kiralama fırsatları için tıklayınız.

Galata

Kalenin bulunduğu semte adını verdiğinden bahsetmiştik. Galata Bölgesi’nin geçmişi sandığınızdan da daha eskiye dayanıyor. Romalılar döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan yerin dillere destan bir güzelliği varmış. Hatta 4. yüzyılda Roma İmparatoru olan 1. Konstantin öldüğü zaman Galata’ya gömülmek istemiş. 13. yüzyılda ise Galata’da bir Ceneviz kolonisi kurularak Cenevizliler buraya yerleşmiş. Galata ve çevresini surlarla çevrelemişler. Öyle ki bir dönem Galata özerk bir bölge dahi olmuş. Limanlar sayesinde daha sonra buraya Venedikliler de gelip ticaret yapmışlar.

Daha sonrasında Osmanlı egemenliği altına giren şehirde Galata önemini kaybetmemiş. Fatih Sultan Mehmet, Venediklilerin ve Cenevizlilerin burada ticaret yapmasına izin vermiş. Ancak Galata o dönemde daha çok meyhanelerin yer aldığı ve gayrimüslimlerin yaşadığı bir yer olduğundan Osmanlı buraya pek de benimseyememiş. Galata, zaman geçtikçe otel ve bankaların ana merkezi haline gelmiş. Sulara ne oldu diye merak ediyorsanız, bu suların en sonuncusu 1864 yılında yıkılmış.

İstanbul’da gezilecek müzeler için tıklayınız.

Galata Kulesi Tarihi

İsa Kulesi olarak da bilinen kule, M.S. 507 yılında ilk kez Romalılar tarafından inşa edilmiş. Ancak bugünkü görüntüsünü 14. yüzyılda Cenevizliler sayesinde kazanmış. 70 metre yüksekliği ve 10 bin ton ağırlığındaki kulenin inşa ediliş nedeni aslında gözetleme. Yani o dönem için bölgeyi korumak için yapılmış bir gözetleme kulesi. Kuleye İsa Kulesi denmesinin sebebi ise Cenevizler tarafından bir Katolik haçının konması. Fakat İstanbul 15. yüzyılda Osmanlı egemenliği altına girince bu haç kaldırılmış. Önce gözetleme amacı ile kullanılan kule, 16. yüzyıl içerisinde hapishane ve rasathane işlevi görmüş. 3. Murad’ın rasathane sıcak bakmaması sebebi ile kapatılmış.

Galata Kulesi, 18. yüzyılda yeni bir amaç için kullanılmaya başlandı. O dönem İstanbul’da çok fazla yangın çıkıyormuş. Bu yangınları kolay tespit etmek ve hızlı davranmak için yangın gözetleme kulesi olarak hizmet vermiş. Ama kendisi de bir süre sonra yanmış. Bu yangından sonra tadilata girmiş ama tekrar yanmış. 19. yüzyılda ise şiddetli bir rüzgar sonucunda çatısı uçmuş. Tekrar eden restorasyon çalışmaları sonucunda ise yine güzelliğine kavuşmuş. 🙂

Galata Kulesi Hakkındaki Efsaneler

Galata Kulesi, heybetli duruşu ve güzel mimarisi sayesinde dünya üzerindeki birçok yapı gibi efsanelere ve mitlere konu olmuş. Galata Kulesi efsanelerinden en eski olanı ise evlilik ile ilgili. Bu mitin tarihinin Romalılara dayandığını da en baştan söyleyelim. O kadar eski bir efsane yani. 😊 Bu mite göre, bir kadın ve adam birlikte ilk defa kuleye çıkarlarsa onlar evlenirlermiş. Ama bu evliliğin gerçekleşmesi için tek bir koşul var. Hem kadın hem de erkek, Galata Kulesi’ne ilk kez çıkmalılarmış.

Diğer ve en bilindik efsane ise Kız Kulesi ve Galata arasındaki aşka dayanıyor. Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine çok aşıklarmış. Ama aralarına giren deniz yüzünden asla kavuşamıyorlarmış. Her gün bu özlem giderek artıyormuş. Bu özlem sonucunda Galata Kulesi, Hezarfen Ahmet Çelebi’ye yüzlerdir yıldır biriktirdiği mektupları Kız Kulesi’ne göndermesini istemiş. Ahmet Çelebi ise kuleye tırmanmış ve Avrupa yakasından Anadolu yakasına doğru uçmaya karar vermiş. Gökyüzünde uçan Çelebi, mektupları denizin ortasında aşağıya doğru bırakmış ve rüzgar mektupları Kız Kulesi’ne ulaştırmış. Kız Kulesi mektupları okuduktan sonra aşkının karşılıklı olduğunu anlamış ve güzelleşmeye başlamış. O güzelleştikçe Galata Kulesi de aşkına karşılık bulduğunu anlamış. Bu aşk sayesinde ikisi de yüzyıllar boyu ayakta kalmayı başarmış.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

Ankara Gezi Rehberi | Ankara Gezilecek Yerler

Yolcu360

Göcek Gezilecek Yerler | Göcek Gezi Rehberi

Yolcu 360

Van gezi rehberi : Bir kahvaltıdan çok daha ötesi

Yolcu 360

Yorum Bırak