Yolcu360 Blog
İstanbul'da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler, Boğaziçi Köprüsü Işıkları İstanbul gecesinde parlıyor
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

İstanbul’da yapabileceğiniz ücretsiz aktiviteler sayesinde bütçenizi düşünmeden eğlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Evet, doğru duydunuz. Biletin satışa çıkacağı günü takip etmeyeceğiniz, sahne önünün pahalılığından içinizin yanmayacağı etkinlikler. O zaman hazırsanız İstanbul’da bedava yapabileceğiniz şeyleri keşfe çıkalım. 

İstanbul'da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler, Gazhane Müzesi, Kadıköy, İstanbulMüze Gazhane: İstanbul’un Yeni Kültür Merkezi

Müze Gazhane hafta içi ve hafta sonu ajandanızı doldurmaya yetecek kadar etkinlik sunuyor. Ancak Müze Gazhane’deki etkinliklere geçmeden önce henüz bu mekanı keşfetmeyenler için bilgi verelim.

Mekana ismini veren Hasanpaşa Gazhanesi 130 yıllık bir geçmişe sahip. Günümüzde ise restore edilerek bir kültür, sanat, bilim merkezine dönüştürüldü. Endüstriyel mimarisi ile etkileyen Müze Gazhane etkinlikler dışında da vakit geçirilebileceğiniz bir mekan. Müze Gazhane içerisinde kütüphane, ortak çalışma alanı, kitapçı, restoran, kafe ve dondurmacı bulunuyor. 

Müze Gazhane’ye Nasıl Gidilir?

Peki ¨Müze Gazhane’ye nasıl gidilir?¨ dediğinizi duyar gibiyiz. Müze Gazhane Kadıköy Hasanpaşa’da. Metro ve metrobüse 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Müze Gazhane’nin içerisinde katlı otopark da var. Müze Gazhane’de etkinliklere katılıp günün geri kalanını başka bir yerde değerlendirmek için aracınızla gelmeyi tercih edebilirsiniz. Günlük araç kiralama seçenekleri için Yolcu360 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

yolcu360 blog arama bannerŞimdi gelelim Müze Gazhane’deki ücretsiz etkinliklere. Müze Gazhane meydanında her çarşamba Can Bonomo, Lara Di Lara gibi tanınmış isimler ücretsiz konser veriyor. Perşembe günleri ise her aya özel bir konseptle filmlere yayınlanıyor. Örneğin Sinema ve Şehir Hafızası serisinde İstanbul ve Paris konulu filmler gösterildi. Aynı zamanda Müze Gazhane’deki sergiler de ücretsiz olarak gezilebiliyor. 

Hafta sonu ise yetişkinlere özel bale, sulu boya, örgü, karikatür gibi ücretsiz atölyeler düzenleniyor. Her hafta sonu da müzikli masal anlatımı, jonglörlük ve müzik atölyesi gibi çocuklara özel etkinlikler yapılıyor. 

İş Sanat Kültür Merkezi, konser, etkinlik, aktivite, İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktivitelerİş Sanat Kültür Merkezi: İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

İş Sanat Kültür Merkezi denildiğinde aklınıza hepsi ücretli olan sezon etkinlikleri mi geliyor? Bir de web sitesinde yer almayan ücretsiz etkinleri keşfetmenizi öneririz. Mesela cuma günü tüm haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmak için konser dinleyebilirsiniz. “Cuma İş Çıkışı” isimli konserler İş Kuleleri Kibele heykeli önünde gerçekleşiyor. Bugüne kadar Kolektif İstanbul, Baba Zula, Hey! Douglas, Yeni Türkü gibi sevilen birçok isim burada sahne aldı.

Yine kültür sanat sezonu boyunca radyo tiyatroları seyredebilirsiniz. Türk Edebiyatının en sevilen eserlerini Hakan Gerçek, Tilbe Saran gibi tiyatro oyuncularının seslerinden dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda seslendirmenin nasıl yapıldığını görme şansını da yakalayabilirsiniz. 

Ayrıca İş Sanat Kültür Merkezi’nde bir de sanat galerisi var. Kibele Sanat Galerisi’ndeki sergileri de ücretsiz gezebilirsiniz. Gelelim “İş Sanat Kültür Merkezi Nerede?” sorusunun cevabına: İş Sanat Kültür Merkezi Levent’te İş Kuleleri’nde. Buraya metro veya otobüsle ulaşabilirsiniz. 

İKSV Binası, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İstanbul'da Yapabileceğiniz Ücretsiz AktivitelerİKSV Festivalleri: Ücretsiz Etkinlikler

Merak etmeyin, lale kart üyelerine özel seçeneklerden bahsetmeyeceğiz. İKSV yıl boyu farklı zamanlarda film, müzik, tiyatro, caz festivali ve bienal düzenliyor. Her festivalde ise mutlaka ücretsiz atölyeler, konserler veya etkinliklere yer veriyor. Örneğin İKSV caz festivalinde parklarda caz konserlerine katılarak açık havada müzik keyfi yaşayabilirsiniz. Müzik festivalinde de İstanbul’un çeşitli parklarında klasik müzik topluluklarını dinleyebilirsiniz. 

Konserlerin yanı sıra kültür sanat üzerine söyleşilere ve atölyelere de katılabilirsiniz. İKSV’nin çocuklara özel olarak da her caz festivalinde ve bienallerde kitap yayınladığını da hatırlatalım. Ayrıca çocuklara özel sanat etkinlikleri de ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. 

İstanbul İslam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi,İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler, Müze koleksiyonundaki tarihi, değerli halı ve kilimler, oryantal halılarÜcretsiz Müze Günleri: İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

Önceden ücretli olarak gezilen müzelerin öğrencilere özel ücretsiz günleri oluyordu. Neyse ki son zamanlarda bu uygulamadan herkes faydalanabiliyor. İstanbul’un en iyi sanat galerini ücretsiz gezmek için artık haftanın belirli bir gününü ayırmanız yeterli. Peki ücretsiz müze günleri hangileri?

Pera Müzesi saat 19’da kapansa da buna cuma günleri için bir istisna eklemiş. Cuma günleri 18:00-22:00 saatleri arası müze ücretsiz olarak gezilebiliyor. Çarşamba günleri ise hem müze ziyareti hem de film gösterimleri öğrenciler için ücretsiz. Pera Müzesi’nin Beyoğlu, Tepebaşı’nda olduğunu hatırlattıktan sonra rotamızı Emirgan’a çevirelim.

Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi, salı günleri 10:00-20:00 saatleri arasında herkese ücretsiz. Ayrıca 14 yaş altı çocuk ve yanındaki bir refakatçi, sağlık çalışanları, öğretmenler, engelli ile yanındaki bir refakatçi için tüm günler ücretsiz giriş hakkı var. İstanbul Modern ise her perşembe tüm ziyaretçilere, salı günleri ise öğrencilere ücretsiz. 

istanbul gezisi, karaköy, kalata kulesi, haliç, manzara, fotoğraf, İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz AktivitelerBelediye Etkinlikleri: İstanbul Kültür Sanat Ajandası

Yakınınızdaki bir belediyenin düzenlediği konser ya da tiyatroya giderek İstanbul trafiğine girmeden eğlenebilirsiniz. Evet, bu etkinliklerde her zaman çok sevilen isimleri göremeyebilirsiniz. Ancak kimi zaman belediyeler farklı kurumlarla işbirliği yaparak harika kültür sanat etkinlikleri düzenleyebiliyor. Bakırköy, Kadıköy, Kartal, Üsküdar gibi merkezi yerlerde bulunan belediyelerin etkinlik takvimlerini takip edebilirsiniz. 

Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Kitapçısında düzenli olarak gerçekleştirdiği konserlere ve stand-up gösterilerine de katılabilirsiniz. Hatta yine belediyelerin düzenlediği lindy-hop, solo jazz gibi dans atölyelerini de kaçırmamanızı öneririz. Elbette kitapseverler için de etkinlik önerilerimiz var. Genellikle sonbaharda düzenlenen kitap ve sahaf fuarlarına katılabilir, yazar söyleşilerini dinleyebilir ve yaratıcı yazarlık atölyelerine katılabilirsiniz.

Yorum ekle