Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kız Kulesi Efsanesi | Kız Kulesi Nerede?

⏱: 3 dk

Tarihi 2500 yıl öncesine kadar dayanan zarif ve büyüleyici bir yapı; Kız Kulesi… İstanbul’un sembol yapılarından biridir. Dolayısıyla İstanbul denince akla ilk gelen yapılardan olmasıyla da ünlüdür. Antik Çağdan Roma Dönemi’ne, Bizans Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne ve günümüze kadar uzanan koca bir geçmişe şahitlik etmiştir. Efsanelere ve masallara konu olmuş tarihi yapıyı gelin yakından tanıyalım. Kız Kulesi, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde Salacak’ın 200 metre açıklarında bulunur. Sizi sadece içindeyken mutlu etmez. Kuleye karşı oturmak da size ayrı bir huzur verecektir. Kız Kulesi efsanesi / Kız Kulesi nerede yazısı sizler için Elitfukara tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak yola çıkmaya ne dersiniz? 🙂

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Kız Kulesi’ne gitmek için iki farklı yol var. Kule ziyareti için sefer saatlerini aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Kabataş’tan yapılan tekne seferleri ile ulaşabilirsiniz. Bu hattı sadece hafta sonu
  2. Üsküdar Salacak’tan Kız Kulesi’ne kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Bu hat haftanın her günü00-19.00 saatleri arasında 15 dakikada bir yapılıyor.

Kız Kulesi ziyaretinizi akşam yemeği için yapacaksanız sefer saatlerini aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Kabataş’tan Kız Kulesi’ne hafta sonu 20.00, 20.45 ve 21.30 saatlerinde ulaşabilirsiniz.
  2. Üsküdar Salacak’tan Kız Kulesi’ne her gün15’te seferler başlıyor. Bu seferler için rezervasyonunuz olması gerektiği ayrıntısını unutmayın.

Üsküdar’da Gezilecek Yerler / Üsküdar Gezi Rehberi yazısı için tıklayınız.

Kız Kulesi Efsanesi; Yılanlı Hikaye

Efsaneye göre; Bizans imparatorunun bir kızı olur. Tahta hazırlanması için dönemin önde gelen bilginlerinden kızını eğitmelerini ister ancak kahinlerden biri kızın 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceğini söyler. İmparator bu kehanet üzerine, bütün tehlikelerden uzakta olacağını düşünerek denizin ortasında kuleye gönderir.

Yıllar sonra kuleye gönderilen sepetlerin birinden çıkan yılan kehanetteki gibi prensesin ölümüne sebep olur. İmparator bu duruma çok üzülür ve yılanların ölümünden sonra onu hala rahatsız etmemesi için mumyalatır. Tabutu da Ayasofya’nın yüksek duvarlarından birinin üzerine koyar. Tabutun üzerinde bulunan iki delik dolayısı ile yılanların prensesin ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına inanılır.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Kız Kulesi’nde Neler Yapılır?

Kız Kulesi hem müze, hem kafe, hem de restoran olarak hizmet vermektedir.

  • Kahvaltı: Hafta içi 09.00- 13.00, hafta sonu ise 10.00-13.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Rezervasyon zorunluluğu yok ancak dilerseniz yaptırabilirsiniz.
  • Öğle yemeği: Kız Kulesi’nin alt katında bulunan restoranda saat 12.00 itibari ile menüden seçtiklerinizi yiyebilirsiniz.
  • Akşam yemeği: Kız Kulesi’nde akşam yemeği yemek istiyorsanız rezervasyon zorunlu. 19.15’ten itibaren başlayan keyifte sizi dünya mutfağı lezzetleri bekliyor. Akşam yemeği için gelirken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Kız Kulesi’nde 7 yaş altı çocuklar ve şort, eşofman tarzı kıyafetle gelen müşteriler kabul edilmiyor.
  • Kuledebar: Kız Kulesi’nin üst katında bulunan bu bar size gecenin muhteşemliğini sonuna kadar yaşatacak güzellikte. Bir şeyler içip sevdiklerinizle manzaranın güzelliğini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Kuledebar saat 19.15-22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kız Kulesi birçok insanın hayallerini süsler. Çoğunlukla görmek yetmez, gitmek ve o atmosferi birebir yaşamak istenir. Haksız da sayılmazsınız. Filmlere, şiirlere, efsanelere konu olmuş bu tarihi yapı İstanbul’da olduğu için gerçekten çok şanslıyız. Hala gitmemiş olanlar için hayatınızda bir kez bile olsa o güzel atmosferi yaşamak için gitmenizi öneririm.

Ancak Covid-19 önlemleri kapsamında hizmet durumları değişebiliyor. Güncel bilgi için internet sitesini kontrol edebilirsiniz.

İstanbul Üsküdar araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Abant Gezilecek Yerler | Abant Gölü Nerede?

Yolcu 360

Tunceli Gezilecek Yerler / Tunceli

Yolcu 360

Ayvalık gezi rehberi: Tosttan öte tosttan ziyade

Yolcu 360

Yorum Bırak