Yolcu360 Blog
istanbul (1)
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > İstanbul’da Gezilecek En İyi 65 Yer!

İstanbul’da Gezilecek En İyi 65 Yer!

İstanbul hepimiz için bambaşka bir şehir. Neşesi, kokusu ve tarihiyle aklınızı başınızdan alıverir. Hadi gelin! İstanbul’da gezilecek yerler nereler bakalım ve bu büyüleyici şehri beraber keşfedelim.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul kocaman bir metropol. Haliyle gezilecek, görülecek ve keşfedilecek pek çok yeri var.
Merak etmeyin. Sizin için bu karmaşayı çözüyoruz.
“İstanbul’da Gezilecek Yerler” listemizle tüm bu güzellikleri elinizle koymuş gibi kolayca bulacaksınız. 😊

İstiklal Caddesi

Yaşanmışlıklar hafızamızda ne kadar yer etmiş olabilir? Ne kadar sevmiş olabiliriz? Düşünüyoruz.
Bir şehrin kokusu gibi unutulmaz mıdır? Ya da bir şehri anlatan kalabalık kadar fazla mıdır? Belki de Şebnem Ferah’ın şarkısında söylediği gibi: “İstiklal Caddesi kadar!”dır.
İstanbul’u yaşamak istiyor ve onunla birlikte hayata karışmak istiyorsanız mutlaka İstiklal Caddesi’ne uğramalısınız. Burada geçirdiğiniz zamanı seveceğinize ve asla unutmayacağınıza eminiz.

Taksim Meydanı

Hepimiz Taksim Meydanı’nı biliyoruz. Yürüyüşlerin, gösterilerin, Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı meşhur meydan.
İstanbul’a gelip de Taksim’e uğramadan geçemezsiniz. Örneğin İstiklal Caddesi’ne gidiyorsanız yolunuz buradan geçer.

Ayasofya Cami

Bizans’tan bu yana yüzyıllarca adından söz ettirmeyi başardı. Ayasofya Camii’ne sahip olabilmek her hükümdarın hayaliydi.
Hani “Herkes ister ama bir kişi alır.” derler ya. İşte 1500 yıllık, efsanevi bir güzelliğe sahip. İstanbul’da gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor.

Sultanahmet Cami

İstanbul’da Gezilecek Yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri! Sultanahmet Cami, masmavi taşlarla bezeli rüyayı andıran bir atmosfere sahiptir. Sedefkar Mehmet Ağa tarafından tasarlanan cami Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşır.
Zarifliğin ve kusursuzluğun adeta bir arada olduğu Sultanahmet’i ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Dikilitaş

Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Dikilitaş, Antik Mısır’a aittir. Roma İmparatoru I.Theodosius zamanında Mısır’dan getirilmiştir. Üzerindeki hiyeroglifler ise Mısır firavunlarının zaferlerini anlatıyor.

Yerebatan Sarnıcı

istanbulda-gezilecek-yerler-yerebatan-sarnici
Kendinizi tarihin bir parçası olarak hissetmek istiyor musunuz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman sizi Yerebatan Sarnıcı’na davet ediyoruz.
İstanbul gezilecek yerler arasında en göz kamaştıran yer olduğuna eminiz. Kendinizi buradayken bir Bizans kraliçesi ya da Osmanlı sultanı gibi hissedeceksiniz. Bırakın ipekli kaftanınız, tarihin ayak izlerinden yavaşça geçsin.

Kız Kulesi

Kız Kulesi’nin hikayesini ne siz sorun ne biz söyleyelim. Ah Ah! Onunki kara sevda.
Boğazın orta yerinde yıllardan beri kavuşmayı bekliyor. Ama nafile. Size daha fazla ipucu vermeyelim.
En iyisi siz şöyle yapın: İstanbul seyahatinizde Kız Kulesi’ni ziyarete gidin. O, size bunca yıldır yaşadığı aşk hasretini anlatsın. Kız Kulesi İstanbul’da Gezilecek Yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden.

Galata Kulesi

Eğer bir sevgiliniz varsa ona verebileceğiniz en güzel hediyeyi söylüyoruz. Birlikte Galata Kulesi’ne çıkmak. İstanbul’a şöyle bir tepeden bakmak.
Kim bilir, belki sizin de aşkınız efsane olur. Dilden dile anlatılır. Tıpkı Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin aşkı gibi.

Topkapı Sarayı

istanbulda-gezilecek-yerler-yerebatan-topkapi-sarayi
Topkapı Sarayı adeta yaşayan bir tarihtir. Geçmişe şöyle bir bakınca: “Kimler geldi kimler geçti.” dedirtir bize.
Nice padişahlar, nice güçlü sultan geçti bu avludan. Siz de bu şaşalı Osmanlı yönetimini bir parçası olmak istemez misiniz? Kendinizi, birkaç dakikalığına da olsa, hükümdar gibi hissetmek harika bir duygu olmalı.

Mısır Çarşısı

Burada, vakti zamanında Mısır’dan gelen binlerce çeşit baharat yer alıyormuş. Adına da o yüzden “Mısır Çarşısı” denmiş.
Türk geleneğine ait lokumlar, hediyelik eşyalar ve daha birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Ayrıca ulaşım açısından da oldukça kolaydır. İster vapurla ister otobüsle isterseniz de özel aracınızla buraya rahatlıkla gelebilirsiniz. Hem yerli hem yabancı turistlerin İstanbul’da görmeniz gereken yerler arasında en çok tercih ettiği lokasyonlardan biri!

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları deyince tüylerimiz biraz diken diken oluyor ne yalan söyleyelim. Ama merak etmeyin. Buranın manzarası ve doğası hayallerinizden bile daha güzel.
Yüzyıllar önce Bizanslılar’ın misafirlerini ağırladıkları yer olarak inşa edilmiş. Şimdilerde ise İstanbul’un en büyük ve en güzel açık hava müzesi olarak ziyarete açık. İstanbul gezilecek yerler arasında sizi en çok şaşırtacak manzaraya sahip.

İstanbul Akvaryum

Binlerce çeşit deniz canlısını bir arada görmek ister misiniz? O zaman mutlaka devasa İstanbul Akvaryum’a uğramalısınız. Ayrıca çocuklar için düzenlenen etkinlikleri kaçırmak istemiyorsanız, takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Gülhane Parkı

Nazım Hikmet’e: “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda” dizelerini yazdıran park! Uğruna şiir yazılmış bir parkın güzelliği bizde merak uyandırıyor.
Size tavsiyemiz: Giderken yanınıza kağıt kalem alın. Kimbilir Gülhane size de birkaç dize yazdırıverir.

St. Antuan Kilisesi

St. Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi üzerinde bulunuyor. İstanbul gezilecek yerler arasında en kolay bulabileceğiniz lokasyondadır. Kırmızı tuğla taşlarından yapılmış kilisenin önünden geçerken mutlaka fark edeceksiniz.

Kapalı Çarşı

istanbulda-gezilecek-yerler-kapali-carsi
Kapalı Çarşı uzun yıllardan beri adından söz ettiren alışveriş merkezi olmaya devam ediyor. Hatta öylesine ünlü ki Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne bile konu olmayı başarmış. Renk renk, çeşit çeşit dükkanlarıyla turistlerin ilgi odağı halindedir.
El dokuması halılar, baharatlar, şifalı bitkiler… Daha aklınıza gelen birçok ürün burada sizleri bekliyor. Kapalı Çarşı’ya gelip de eliniz boş dönmeyeceğinize eminiz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Hemen hemen her şehrimizde arkeoloji müzeleri mevcuttur. Fakat İstanbul Arkeoloji Müzesi diğerlerinden farklıdır.
Özellikle de 19.YY’dan bu yana hizmet vermesiyle oldukça değerlidir. Ünlü müzeci Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılmıştır.
Burası dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. Mezopotamya’dan Afrika’ya, Bizans’tan Osmanlı’ya milyonlarca tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Giriş ücreti 60 TL olan müze, İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler arasındadır.
Anadolu coğrafyası gibi renkli İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne mutlaka uğramalısınız. Acele etmeden, yavaş yavaş gezerek müzenin tadını çıkarmalısınız.

Pierre Loti Tepesi

İstanbul geziniz sizi epey yormuştur. Şöyle nefes kesen manzaraya karşı oturup biraz dinlenmeye ne dersiniz? Hatta size bir bardak sıcacık çay da eşlik eder.
halde sizi Pierre Loti Tepesi’ne bekliyoruz. Birkaç dakika gözlerinizi kapatın ve Haliç’in o eşsiz kokusunu içinize çekin. Böylece tazelenmiş bir şekilde gezinize devam edebilirsiniz.

Eminönü Cami/ Yeni Cami

İstanbul deyince hayalimizde canlanan bir silueti vardır. Denize karşı kurulmuş bir cami canlanıverir aklımızda. İşte hayalimizdeki o silüet Eminönü Cami’ne aittir.
İstanbul gezilecek yerler arasında en güzel manzaraya sahip yerlerden biridir. Restorasyon çalışmaları tamamlanan Eminönü Cami’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Rumeli Hisarı

Fatih Sultan, İstanbul’u fethetmek için epey çalıştı. Boğaz’a demirden halat döşedi, toplar hazırladı.
Ama Bizans’ın gücünü ciddi anlamda kıran önemli bir adım attı. Rumeli Hisarı’nı yaptırdı. Bu sayede Boğaz’a hakim konuma geldi.
Sonrası ise çorap söküğü gibi ilerledi tabi. Sırtladılar gemileri ve karadan yürütmeye başladılar. Bu yüzdendir ki İstanbul’un fethine bizzat şahit olabileceğiniz eşsiz bir yer.

Belgrad Ormanı

istanbulda-gezilecek-yerler-belgrad-ormani
Belgrad Ormanı, güne başlamanız için mükemmel bir alternatif. Kuş sesleri eşliğinde, yemyeşil ormanın içerisinde yapacağınız yürüyüş paha biçilemez. İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler arasında nefes almanızı sağlayacak, nefis bir yerdir.

Büyükada

Yemyeşil ağaçlarla dolu bir ada hayal edin. Kuşların cıvıltısı, güneşin parlaklığıyla içinizi ısıtan. Şehrin gürültüsünden biraz olsun uzaklaşabildiğiniz şahane bir kaçış noktası.
Büyükada, İstanbul’da yer alıyor. Ama bir o kadar da İstanbul’dan uzak kendi halinde sessiz, sakin bir yer.
Yoğun çalışma temponuza biraz olsun ara vermek istiyor musunuz? O zaman Büyükada sizin için bir fırsat! Küçük bir hafta sonu kaçamadığı yapmak için oldukça ideal bir yer.

Aya Yorgi Kilisesi

Kiremit çatısı ve çan kulesiyle minik bir kilisedir. 1909’da inşa edilen Aya Yorgi Büyükada’da yer alıyor. Eğer Adalar’a gidecekseniz, ziyaret noktalarınız arasına kiliseyi de eklemelisiniz.

Mihrimah Sultan Cami

Mihrimah’ı hepimiz biliriz. Kanuni Süleyman’ın güzeller güzeli, biricik kızı. Ayla güneşin kavuştuğu o mucizevi gecede dünyaya gelen ve pırlanta kadar değerli Mihrimah’a aşık olmamak elde değil derler. Görenler meftun olur, yataklara düşer. Rivayete göre Mimar Sinan da Mihrimah’a aşık olmuş ancak imkansız aşkmış onlarınki.
Çaresiz Sinan ne yapsın? Aşkını ilmek ilmek Mihrimah Sultan Cami’ne dokumuş. 16.YY’dan kalan ölümsüz aşkın simgesi haline gelmiş.

Haydarpaşa Garı

Yepyeni bir hayata başlangıcın ilk durağıdır. Yeni kararlar burada alınıyor, yeni yollara buradan çıkılıyor.
Haydarpaşa Garı, nice kavuşmaya nice ayrılığa şahit olmuş. Bize sorarsanız Haydarpaşa atmosferini kesinlikle yaşamalısınız

Kadıköy Boğa Heykeli

istanbulda-gezilecek-yerler-boga
Paris seyahati sırasında boğa heykeli Sultan Abdülaziz’in dikkatini çekmiş. Fransız heykelıtraş Isodore Jules Bonheur tarafından yapılan boğa heykeli 1864 yılında Osmanlı’ya gönderiliyor. O gün bugündür Kadıköy’ün simgesi haline geldi.

Cağaloğlu Hamamı

İstanbul geziniz sizi yorduysa biraz dinlenmelisiniz. Şöyle lüks bir hamam da birkaç saati kendinize ayırmak size iyi gelecektir. Dünyaca ünlü pek çok ismi misafir etmiş Cağaloğlu Hamamı’nı tavsiye ederiz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Daha girişinde kurşun askerlerin sizi karşıladığı rengarenk müze! Neşeli oyuncakların yer aldığı İstanbul Oyuncak Müzesi, sizi çocukluğunuza götürmek için bekliyor.

Heybeliada

İstanbul adalarından en çok yeşil alana sahip ada desek yanılmayız. Burada deniz manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Hatta isterseniz yeşilliklerin arasında piknik yapabilirsiniz.
Heybeliada, bir zamanlar verem hastalarının geldiği eski sanatoryumu da barındırmasıyla da biliniyor.

Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi

Zaman makinesi icat edilse hangi zamana gitmek isterdiniz? Kimleri görmek isterdiniz?
Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi sizi zamanda yolculuğa çıkarıyor. Fatih Sultan Mehmet’ten, Kanuni’ye tarihten gelen ünlülerin heykelleri ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
Ayrıca Elves Presley’den, Michael Jackson’a yabancı sanatçıları da görme şansına sahipsiniz.

Eminönü

İstanbul’a gelip de balık-ekmek yemeden gidemezsiniz! Aklınız kalır, üzülürsünüz. O yüzden ilk fırsatta Eminönü sahiline uğramalısınız. Mis gibi balık ekmeklerinizle boğazın tadını çıkarmalısınız.

Fethi Paşa Korusu

Gezmekten asla pişman olmayacağınız Fethi Paşa Korusu, İstanbul Anadolu yakasında. Deniz manzaralı, yemyeşil alana kurulu korunun, sosyal tesis hizmetleri de mevcut. Çeşitli organizasyonların yapıldığı göz alıcı bir yer.

Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası, 19.YY’da Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır. Nizam-ı Cedit ordusu adına yaptırılan bu kışla halen kullanılmaktadır.  “Lambalı Kadın”ı duymuşsunuzdur. Modern hemşireciliğin kurucusu Florence Nightingale. Kırım Savaşı sırasında İngiliz askerlerinin tedavisinde yardımcı olmuştur. O zamanlar kışla, İngiliz askerlerine tahsis ediliyor.

Fatih Cami

Fatih Cami, II. Mehmet tarafından inşa ettiriliyor. Vakti zamanında aşevi, hamam, medrese görevleri de görmüş büyük bir külliye. Heybetli görünüşüyle İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Aşiyan Müzesi

Tevfik Fikret hayatı boyunca yaşayacağı bir ev tasarlamış. Denize karşı, sakin, kendi halinde bir evmiş. Adına da “Aşiyan” demiş.
Uzun yıllar burada yaşamış. Günümüzde ise Tevfik Fikret’in eşyalarının, eserlerinin sergilendiği müze halinde. Eğer siz de Servetifünun hayranıysanız bu müzeye hayran kalacaksınız.

Atatürk Arboretumu

istanbulda-gezilecek-yerler-ataturk-arboretumu
Yeşili, doğayı kim sevmez? Kuşların cıvıltısına, ağaçların rengine hepimiz hayranızdır. Atatürk Arboretumu da doğal güzelliklerden oluşan sizlere özel bir şölen sizleri bekliyor.  İstanbul’un kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız.

Süleymaniye Cami

Kanuni Sultan Süleyman’ ithafen yapılan bir cami. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri. Zarafeti ve görkemiyle yüzyıllardır bizleri büyülemeye devam ediyor. İstanbul’da görmeniz gereken yerler arasında en kıymetlilerinden diyebiliriz. Koca Sinan’ın bizlere emaneti.

Dolmabahçe Sarayı

1800’lü yıllarda inşası tamamlanan Dolmabahçe Sarayı, padişahların konakladığı yer olmuş. İçerisi nefes kesici detaylarla ve titiz bir işçilikle tasarlanan sarayın manzarası da bir o kadar güzel.
Ayrıca Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün son dönemlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı’nın en şık saraylarından biri desek abartmış olmayız. Eğer vapur yoluyla sarayı görme fırsatınız olursa bize hak vereceksiniz. 1865 yılında yapılan Beylerbeyi Sarayı, Üsküdar’da sizleri bekliyor.

Çemberlitaş Sütunu

330 yılında Bizans imparatoru I. Konstantin anısına dikilen bir anıt sütun. Günümüzde İstanbul’un yedi tepesinden biri olan Çemberlitaş’ta sergilenmektedir.

Pera Müzesi

İstiklal Caddesi’ne geldiğinizde Pera Müzesi’ne uğramadan dönmemelisiniz. Müze, yerli yabancı pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bizce Pera Müzesi, modern eş değerlerine göre en zariflerinden biri.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı, Sultan III. Selim tarafından annesi için yaptırılıyor. Hatta belirli bir dönem Osmanlı’nın yönetim merkezi olarak kullanılıyor.  18.YY’dan bu yana güzelliğinden hiçbir şey yitirmemiş. Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Sarayı hala parlamaya devam ediyor.

Galataport

istanbulda-gezilecek-yerler-galataport
2021 Ekim’de açılan Galataport, İstanbul’un gözde mekanlarından olmayı başardı. Kurvaziyer liman özelliği başta olmak üzere kafe ve restoranların yer aldığı bir lokasyon. Aynı zamanda sanat etkinlikleri ve çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

1453 İstanbul Panorama Müzesi

Bu müze, İstanbul’un fethini adeta yeniden gerçekleşircesine hissetmenize neden oluyor. Topkapı Sarayı Parkı içerisinde yer alıyor. Türkiye’nin ilk panoramik müze olma özelliğine sahip.
Fatih’in İstanbul’u fethetmesini yakından deneyimlemek istiyorsanız İstanbul Panorama Müzesi’ne uğramalasınız.

Galata Köprüsü

İstanbul’u gezerken acıktığınızı mı hissettiniz? O zaman size güzel bir tavsiyemiz var! Galata Köprüsü’nün altında yer alan restoranlara gelin.
Eşsiz deniz manzarasına karşı kendinize güzel bir ziyafet çekin.

Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan Cami sadece ibadet yeri değildir. Bünyesindeki türbe sebebiyle de yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.  İstanbul’da görmeniz yerler arasında Eyüp Sultan Cami’ni kutsal olarak nitelendirebiliriz.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, İstanbul’u seyredebileceğiniz bir lokasyonda. Boğaz manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz restoranlar da sizlere eşlik ediyor.
Özellikle yeni evli çiftlerin, fotoğraf çekmek için kullandığı uğrak bir yer.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, sanayi, ulaşım ve endüstri alanları oldukça önemlidir. Özellikle “Leonardo: Evrensel Deha Sergisi” ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu sergide ünlü Da Vinci çizimlerini de inceleyebilirsiniz.
Ayrıca müze konser ve organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Miniatürk

Türkiye’de adından söz ettiren tüm eserleri Miniatürk’te bulabilirsiniz. Süleymaniye Cami’den Anıtkabir’e daha pek çok eser burada sergileniyor. Şehir şehir gezme imkanınız yoksa minyatür hallerini inceleyebilirsiniz.
Her gün ziyarete açık olan açık hava müzesine giriş 10 TL’dir.

Laleli Taşhan

Laleli Taşhan, 1763 yılında III. Mustafa ‘nın isteğiyle inşa ediliyor. Osmanlı askerleri sipahilerin barınma ihtiyacını karşılamış. Bu nedenle bir diğer adı da  “Sipahiler Hanı”.
“Bir kahvenin kırk yıl hatırı var.” derler. Hazır buraya kadar gelmişken bir kırk yıllık kahve almaz mısınız?

Bağdat Caddesi

istanbulda-gezilecek-yerler-bagdat-caddesi
Bağdat Caddesi’ni sizlere şöyle özetleyebiliriz:
Çeşitli mağazaların, dünyaca ünlü markaların bulunduğu nezih bir caddedir.
Kesenin ağzını biraz açıp alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, birbirinden şık seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Aya İrini Müzesi

Bizans’ın ilk kilisesini görmek ister miydiniz?

Peki ya İstanbul’un ilk müzesini? O zaman doğru yerdesin… İstanbul’da gezilecek yerler arasında Bizans İmparatorluğu’ndan kalan birçok yer bulunuyor ama Aya İrini Kilisesi, Bizanslıların İstanbul’da inşa ettiği ilk kilise. Aya İrini, Ayasofya’dan 200 yıl daha eski ve Ayasofya’ya modellik yapmış bir kilise.  İstanbul fethedildikten sonra kilise camiye çevrilmeden kalmış ve 19. yüzyılda müze olmasına karar verilmiş. Müze-i Hümayun ya da İmparatorluk Müzesi olarak adlandırılan kilise, Osmanlı İmparatorluğu’nda açılan ilk müze olmuş.

Ortaköy Camii

istanbul-gezilecek-yerler-1

Meşhur Ortaköy fotoğraflarının ana karakterine ile devam ediyoruz yazımıza. Boğazın kenarında köprünün ayağına yakın olduğu için Ortaköy’e giden herkes mutlaka bu camiyi de içine alan bir manzara fotoğrafı çektiriyor. Mutlaka böyle bir fotoğraf görmüşsünüzdür. Caminin asıl adının Büyük Mecidiye Camii olduğunu biliyor muydunuz? Ortaköy’de olduğu için halk arasında Ortaköy Camii diye biliniyor.

Ahrida Sinagogu

1400’lü yıllarda İspanya ve Makedonya’da yaşayan Yahudiler, İstanbul’a göç etmişler ve Balat’a taşınmışlar. Burada büyük bir Yahudi topluluğu kurulmuş ve Ahrida Sinagogu açılmış. Bu sinagog, İstanbul’un en eski ve en büyük sinagogu.

Açıldığı günden beri ibadete açık olan Ahrida Sinagogu’nun içinde teva olarak adlandırılan bir dua kürsüsü bulunuyor. Bu kürsünün şekli de bir gemiye benzetiliyor. Gemi şeklinde yapılmasının sebebi olarak da Nuh’un Gemisi ve İspanya’dan topraklarımıza yaşamaya gelenleri taşıyan gemileri anımsatması olduğu düşünülüyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

Ülkemizde bulunan Türk İslam sanatının tüm önemli eserlerini bir arada görebileceğin ilk müze olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi de Sultanahmet Meydanı’nda bulunuyor.

Bu müze, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın inşa ettirdiği bir saraya kurulmuş. İbrahim Paşa yaşarken sarayın adı At Meydanı Sarayı imiş ama ölünce İbrahim Paşa Sarayı adını almış. 1983 yılında saray müze olarak kullanılmaya başlanmış. Koleksiyonunda İslam dünyasının en nadir eserleri olan halılar, el yazmaları, metal ve seramik objeleri görebileceğin müzeyi MüzeKart ile ziyaret edebilirsiniz.

Adile Sultan Sarayı

Hababam Sınıfı’nın çekildiği yer olan Adile Sultan Sarayı, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi Adile Sultan’a hediyesiymiş. Osmanlı hanedanındaki ilk ve tek kadın divan şairi olan Adile Sultan, bu sarayda yaşamış ve ölmeden önce de kız okulu olarak restore edilip kullanılması için devlete bağışlamış.

En Güzel 10 İstanbul Sarayı

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu ilkbaharın en çok yakıştığı yerlerden biri… Muhteşem doğası ve deniz manzarasıyla İstanbul’un nefes alma mekânı olan Emirgan Parkı tam anlamıyla bir huzur deposu.

Yeşillikler arasında kahvaltı yapmak veya Boğaz’a karşı yemek yemek için tam isabet bir tercih Sarıyer Emirgan Korusu… Her mevsim çok güzel olsa da en çok Lale Festivali ile biliniyor. Tarihi köşkleriyle, muhteşem çiçekleriyle, tertemiz havasıyla şehrin en iyi kaçış noktalarından.

İnsanın içini açan, yaşam enerjisi veren bu koru, ismini Lale Festivali ile bütün dünyaya duyuruyor. İstanbul kalabalığıyla, trafiğiyle bizi bunaltsa da, böyle koru ve parklarla telafi etmesini de biliyor.

İstanbul’un En Güzel 5 Korusu

Polonezköy Tabiat Parkı

Avrupa Yakası’nda Belgrad Ormanı varsa Anadolu Yakası’nda da Polonezköy Tabiat Parkı var. İstanbul’da bulunan parkların en büyüklerinden biri olan Polonezköy, tabiat parkı unvanını 1994 yılında almış.

Anadolu Yakası’nda yaşayanların şehirden sıkıldıkları an akın ettiği Polonezköy Tabiat Parkı, hafta sonu kahvaltıları ve piknik alanlarıyla çok seviliyor. Polonezköy otelleri de doğayla iç içe konaklamak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 

istanbul-gezilecek-yerler-

Ataşehir’de, Anadolu Yakası’nın ortasında konumlanan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, bahçe ile uğraşmayı sevenler için cennet gibi bir yer. Türkiye’de en zengin bitki çeşitliliğini barındıran bahçeye girişler ücretsiz. Özellikle bahar ve yaz aylarında renkli çiçeklerle ve yeşilliğiyle insanın içini açan bahçede bahçıvanlık ve bitki ressamlığı gibi konular üzerine eğitimler ve atölyeler gerçekleşiyor. 

Nişantaşı

İstanbul’daki tüm semtler arasında en popüler olan semt tabii ki de Nişantaşı. Sadece popülerliğiyle değil, alışveriş için sunduğu imkanlarla da öne çıkan bir semt burası. İstanbul’a sadece alışveriş amacıyla gelen turistler soluğu ilk olarak Nişantaşı’nda alıyorlar.

Balat

Fatih ilçesine bağlı semt, geçmişten bugüne farklı kültürlerden birçok insana ev sahipliği yaptı. Bu da Balat’ın çok kültürlü bir yapıya sahip olmasının en büyük nedeni. Semt, görülmesi gereken farklı inançlara özgü dini yapılarla, rengarenk evlerle ve eşsiz sokaklarla dolu. 

Balat’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Garipçe

Cemal Süreya’nın da dediği gibi kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğuna inanıyorsanız İstanbul’da kahvaltı etmek için gitmeniz gereken bir yer var. Bu lokasyon tabii ki de Sarıyer’e bağlı minik köy Garipçe’den başka bir yer değil. Aslında bir balıkçı köyü olan Garipçe, Boğaz’a yakın kahvaltı mekanlarıyla her geçen gün daha çok ünleniyor. Denizin tam dibinde uzun uzun kahvaltı edebileceğin ve kahvaltın bittikten sonra kendini bir fincan köpüklü Türk kahvesi ile ödüllendirebileceğin bu deneyim size çok keyif verecek. 

Anadolu Kavağı

istanbul-gezilecek-yerler

Anadolu Yakası’nın en sakin noktalarından biri olan Anadolu Kavağı, Beykoz’un bir mahallesi. Bir balıkçı kasabası olan Anadolu Kavağı, özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. İstanbullular da huzurlu bir hafta sonu için Anadolu Kavağını çokca tercih ediyorlar.

Anadolu Kavağı’nın en yüksek noktasında Yoros Kalesi bulunuyor. Bu kale, Doğu Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yıllarda boğazın kontrolünü sağlamak için inşa edilmiş. Ceneviz Kalesi adıyla da bilinen yapının manzarası eşsiz bir güzellikte. 

Caddebostan Sahili

Bağdat Caddesi’ne yakın olan Caddebostan Sahili, İstanbullular arasında çok popüler bir destinasyon. Güneş kendini gösterdiği an İstanbullular sandalyelerini alıp Caddebostan’a geliyorlar ve güzel havanın tadını çıkarıyorlar.

Deniz kenarında sandalyenizle ya da çimlerin üzerine sereceğiniz bir örtüyle keyifli zaman geçirebileceğiniz Caddebostan’da sabah erken saatlerde yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Ayrıca birçok insanın bisikletleriyle ve scooterlarıyla da Caddebostan Sahili’nde turladığını göreceksiniz.

Kınalıada

İstanbul’a en yakın olan ada ise Kınalıada. Özellikle yazın deniz özlemi çeken İstanbulluların en sevdiği ada. İstanbul’da gezilecek yerler listenizdeki her yeri gezdiyseniz ve denize girmek istiyorsanız siz de hemen soluğu Kınalıada’da alabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel 15 Adası

Burgazada

Prens Adaları arasındaki en sakin adayı arıyorsan Burgazada tam size göre. Ne Büyükada ve Heybeliada’nın kalabalığı ne de Kınalıada’da denize girmek isteyenlerin plajda yarattığı doluluk bu adada mevcut. Sadece ve sadece huzur bulabilirsiniz Burgazada’da.

İşte İstanbul seyahatinizde size eşlik edecek listenin sonuna geldik. Şimdiden iyi tatiller dileriz!

İstanbul’da Kiralık Araç mı Arıyorsunuz?

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz.

1 yorum