Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

İstanbul’da Gezilecek Yerler | İstanbul Turu

⏱: 6 dk

Sadece Türkiye‘nin değil, dünyanında eşsiz şehirleri arasında olan İstanbul, en önemli kültür kentleri arasında yer almakta. Doğa turizminin ve kültür turizminin bir araya gelerek oluşturduğu bu muhteşem şehir, muntazam bir tarihi birikime sahip. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, geçmişe tanıklık eden birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmakta. Böyle zengin bir şehri tanımak için İstanbul turu, en iyi yöntemlerden biri. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, İstanbul’un tarihi ve kültürel değerlerini keşfetmek için İstanbul gezilecek yerler gezisi yapmaya ne dersiniz? İstanbul’da gezilecek yerler için tur rehberinizi Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

İstanbul’da gezilecek yerler

 • Topkapı Sarayı

İstanbul’da gezilecek yerler arasında olan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 400 yılı boyunca kullanılmış. Topkapı, hem devletin idare merkezi olarak kullanılan hem de padişahların yaşamını sürdürdüğü bir saray. Sultan II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılan sarayı, 19. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı padişahları ve saray halkı kullanmışlar. Saray’ın kapladığı alan 700.000 metrekare. Yani oldukça ama oldukça geniş bir alan.

Topkapı sarayı bölümleri nelerdir diye merak ediyorsanız say say bitmiyor diyebiliriz. 🙂 Sarayın bölümleri; Alay Meydanı, Aya İrini, Bâb-ü’s Selâm, Bâb-ı Hümâyun, Divan Meydanı, Divan-ı Hümayun, Adalet Kasrı, Dış Hazine, Zülüflü Baltacılar Ocağı, Saray Mutfakları, Sohum Kalesi Kitabesi, Enderun Avlusu,  Enderun Kütüphanesi, Enderun Hazinesi, Hazine Koğuşu, Has Oda ve Kutsal Emanetler Dairesi, Ağalar Camii, Kilerli Koğuşu, Kuşhane ve Harem Kapısı, Has Oda Koğuşu, Sünnet Odası, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü,  Harem, Harem Hâzinesi, Şadırvanlı Sofa, Kara Ağalar Mescidi, Valide Taşlığı, Kadın Efendi Daireleri, Valide Sultan Dairesi, Hünkâr ve Valide Sultan Hamamları, Hünkâr Sofası, III. Murad Has Odası, I. Ahmed Has Odası, III. Ahmed Has Odası, Veliahd Dairesi, Cariyeler ve Kadın Efendiler Taşlığı, Gözdeler Dairesi ve Mabeyn Taşlığı, Kızlar Kapısı, Nöbet Yeri ve Cariyeler Koridoru olarak şimdilik belirtilebilir.

Topkapı Sarayı neredeCankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul. İstanbul Kartal araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak buraya kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Mısır Çarşısı

1664 yılından beri hizmet veren Mısır çarşısı, İstanbul’un Oryantalist havasını yansıtmakta. Başka bir deyişle, İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan çarşı, Doğu’nun egzotik yanını temsil etmekte. Mısır çarşısının yapılış amacı ise Yeni camiye gelir getirmek. Hatta bu yapının bazı binaları, bir dönem medrese olarak kullanılmış. Mısır çarşısının ise ilk adı, Valide çarşısı olarak bilinmekte. Daha sonralarda, 18. yüzyılın ortaları, burada satılan baharat Mısır üzerinden geldiği için Mısır çarşısı ismini almış.

Mısır çarşısı adres: Rüstem Paşa, Erzak Ambarı Sok. No:92, 34116 Fatih. İstanbul’da gezilecek yerler arasında olan çarşı için İstanbul Bostancı araç kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerler

 • Barış Manço Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu yakası listesinde bulunan ev, Kadıköy belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüş. İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan bu ev içerisinde Barış Manço, o eşsiz ve hepimize hitap eden eserlerini üretmiş. 9 Haziran 2010 yılında açılan müze, Barış Manço’nun sanatçı kimliğinin yanı sıra günlük yaşamından da kesitler sunmakta. Barış Manço müzesi içerisindeki duvarlarda Barış Manço’ya ait olan notalar da yer almakta. Aynı zamanda, köşkün içerisinde  ”Domates, Biber, Patlıcan” ve ”Arkadaşım Eşek” heykelleri bulunmakta.

Barış Manço müzesi giriş ücreti: Tam bilet fiyatı 10 TL, indirimli fiyat 5 TL.

Barış Manço müzesi yol tarifi: Caferağa Mahallesi, Yusuf Kamil Paşa Sok. No:5, Kadıköy. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek, buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’da gezilecek yerler listesinde bulunan Beylerbeyi Sarayı, ilk olarak II. Mahmud tarafından inşa ettirilmiş. Ancak saray bir yangın sonrasında hasar görmüş ve Sultan Abdülaziz tarafından yapı tamamen yıktırılarak yeniden inşa ettirilmiş. Son çalışamalardan sonra 1863-1865 yıllarında saray şuan ki görünümüne kavuşmuş. Sarayın gezilebilecek kısımları arasında deniz köşkleri, tüneli, set bahçeleri, Sarı Köşk, Mermer Köşk ve Ahır Köşk yer almakta. Beylerbeyi Sarayı mimari açıdan oldukça etkileyici. Neoklasik, Barok ve Rönesans’ın etkileri Beylerbeyi Sarayı mimarisinde açık bir şekilde görülebilmekte.

Beylerbeyi Sarayı adres: Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar.

 • Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul’da gezilecek yerler kapsamında Büyük Çamlıca tepesi mutlaka ziyaret edilmeli. Denizden 268 metre yüksekliğe sahip olduğu için resmen İstanbul’u ayaklarınızın altına sermekte. Tepe içerisinde çay-kahve içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. İstanbul’a kuş bakışı bakmak istiyorsanız burası en ideal yer.

Büyük Çamlıca tepesi nerede? Kısıklı, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar.

 • Küçük Su Kasrı

İstanbul gezilecek yerler Anadolu tarafındaki yerlerden biri burası. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a yaptırılan sarayın inşaatı 1856 yılında tamamlanmış. Üç katlı olan kasrın bodrum katı; kiler, mutfak ve hizmetkârlara ayrılmış, diğer katlar ise bir orta mekâna açılan dört oda biçiminde tasarlanmış. Kasır, geleneksel Türk evi plan tipine sahip denilebilir. Aynı zamanda, yapı genellikle dinlenme ve av amaçlı olarak kullanılmış.

Küçük Su Kasrı adres Göksu, Küçüksu Cd., 34815 Beykoz.

İstanbul Avrupa yakası gezilecek yerler

 • Pelit Müzesi

1957’den beri insanlara hizmet veren marka, tatlıları ile çoğumuzun masalarında yer edinmiştir. Türkiye’nin ilk çikolata müzesini de açan Pelit, Türk İslam sanatının şaheserlerini, dünya sanatının baş yapıtlarını, masal kahramanlarını, ünlü efsaneleri ve şelalelerin tamamını çikolatadan hazırlayarak bizlerle buluşturmakta.

Çikolatadan heykelleri yememek için kendimizi zor tuttuk desek abartmış olmayız. 🙂 Müzenin en güzel yanı ise çikolata imalatının da izlenebiliyor olması. Çocuklar için ise daha da eğlenceli bir şey düşünmüşler: mini mutfak. Çocuklar burada pastacılığa dair birçok şey öğrenebiliyorlar.

Pelit çikolata müzesi nerede? Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19 Esenyurt.

Pelit çikolata müzesi iletişim: 0 (0212) 411 13 00

Pelit çikolata müzesi giriş ücreti 2019: Kişi başı fiyatı 50 TL. Okul grubu kapsamında kişi başı 40 TL. 0-1 yaş aralığı ise ücretsiz.

Pelit Çikolata müzesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 • İllüzyon Müzesi

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler arasında yer alan müzenin amacı aslında insanlar için illüzyonlar sayesinde interaktif ve eğlenceli bir olanak sunmak. Bize gerçek dünya da var olduğumuzu unutturacak bir algı değişikliğinin yaşatan müze, birbirinden ilginç odalara sahip. Bu odaların içerisinde illüzyonun farklı tarzları ile karşılaşıyorsunuz.

İstanbul İllüzyon Müzesi bilet / İstanbul İllüzyon Müzesi giriş ücreti: 2019 yılı için İstanbul İllüzyon Müzesi ücreti yetişkin için 49 TL,  5 – 18 yaş arası 35 TL, öğrenci: 35 TL ve aile paketi ise 130 TL.

İstanbul İllüzyon müzesi adres: Narmanlı Han, İstiklal Cd. No:180 Beyoğlu. İstanbul İllüzyon müzesine nasıl gidilir diye düşünüyorsanız İstanbul Avrupa yakası üzerinden müzeye gidecek olanlar için İstanbul İstinye araç kiralama seçenekleri mevcut.

İstanbul İllüzyon müzesi hakkında daha fazlası için tıklayınız.

 • Ayasofya Cami

Doğu Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen ve İstanbul turistik yerler arasında bulunan Ayasofya, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüş. Ayasofya Müzesi tarihi‘ne bakarsak Doğu Roma İmparatorluğu döneminde hükümdarların taç giydiği önemli ve kutsal bir yer. Tarih boyunca kilise 3 kez inşa edilmiş. Günümüzde ise cami olarak hizmet vermekte.

Ayasofya Müzesi nerede diye merak diyorsanız, Fatih’in Cankurtaran Mahallesi içerisinde Ayasofya Meydanı üzerinde yer almakta

Ayasofya Müzesi giriş ücreti: 2019 yılı için 72 TL. 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve öğrenci olanlar müzeyi ücretsiz gezebilir. Müzekart geçerli.

İstanbul’da gezilecek müzeler için tıklayınız.

İstanbul gezi rehberi

 • Galata Kulesi

İstanbul’da gezilebilecek yerler listesinde bulunan Galata kulesi, 528 yılında yaptırılan ve 67 metre yüksekliğe sahip bir yapı. Kulenin balkonundan muhteşem bir İstanbul manzarası görülmekte. Kulenin hemen aşağısında bulunan dar sokaklar ise şık barlara, eski tarz restoranlara ve ufak tefek eşyaların satıldığı küçük dükkanlar ile dolup taşmakta. İstanbul’da gezilecek yerler demek aslında bir nevi Galata demek. UNESCO, 2013 yılında Galata kulesini Dünya Mirası Geçici Listesi içerisine ekledi.

Galata kulesi adres: Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu. İstanbul Ataköy araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, İstanbul’da gezilecek yerler için alternatif bir ulaşım seçeneği tercih edebilirsiniz.

 • Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcının uzunluğu 140 metre ve genişliği 70 metre. Yapı, dikdörtgen biçiminde ve 9.800 metrekare bir alana sahip. Burada yaklaşık 100.000 ton su depolanabilir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında olan sarnıç içerisinde Medusa başı ve Ağlayan sütun mutlaka görülmeli.

Yerebatan sarnıcı adres? Yerebatan caddesi, Alemdar mahallesi, 1/3 34410 Sultanahmet-Fatih. İstanbul Beşiktaş araç kiralama seçeneklerinden sizin uygun olanı tercih ederek İstanbul en güzel yerleri listesindeki bu yere konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yerebatan sarnıcı giriş fiyatı: Öğrenci ve öğretmenler için 5,00 TL, tam 10,00 TL

İstanbul turu

 • Atatürk Arboretumu

İstanbul içerisinde gizli bir hazine diyebiliriz. Kalabalık ve kaos dolu şehir içerisinde nefes alabilecek bir yer. İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan arboretum içerisinde ağaç ve odunsu bitkileri sergilenmekte. İçerisinde mesire alanı da bulunan ve İstanbul’da gezilecek yerler için ideal bir adres olan arboretumu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da gezilecek parklar listesinde bulunan Atatürk arboretumu adresi: Fatih Ormanı Kampüsü Maslak-Sarıyer.

 • Sultanahmet Meydanı

İstanbul’da gezilmesi gereken yerler listesinde bulunan Sultanahmet, İstanbul’un en önemli meydanlarından biri. Sultanahmet meydanı, Bizans devrinde Hipodrom olarak bilinmekteymiş. 1204 yılında Latin istilası sonucunda Hipodrom’un sonu gelmiş. Bir süre yıkıntı halinde olan meydan, Osmanlı döneminde yavaş yavaş düzelmeye ve yenilenmeye başlanmış. Meydana tarihi yapılar eklenmiş. Günümüzde de yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan alanda gezilebilecek yerler:

Sultanahmet Camii

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Gülhane Parkı

Haseki Hamamı

Yılanlı Sütun

Aya İrini Müzesi

Alman Çeşmesi

İstanbul araç kiralama seçenekleri için tıklayınız. 🙂

İstanbul mekan rehberi için öneriler

İlgili Yazılar

En iyi Dinlenme Tesisleri / İstanbul-Trabzon

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri ve Antik Sahiller

Yolcu360

Denizli Kayak Merkezi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yolcu 360

Yorum Bırak