Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Dünyanın En Görkemli Sarayları | En İhtişamlı Saraylar

⏱: 3 dk

Bir zamanlar imparatorlara ve krallara ev sahipliği yapan saraylar günümüzde turistler için popüler birer gezi noktası. Her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan dünyanın en görkemli sarayları listesine gelin birlikte göz atalım. En ihtişamlı saraylar yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Mutlaka Görmeniz Gereken En İhtişamlı Saraylar

  • Buckingham Sarayı, İngiltere

Dünyanın en görkemli sarayları listesinin ilk sırasında İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı bulunuyor. Londra’da şehir statüsündeki Westminster’de bulunan saray 1700’lü yılların başında Buckingham Dükü için inşa edilse de Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı olarak kullanılmaya başlanmış. Özel rehberli turlar eşliğinde sarayın izin verilen bölümlerini gezme şansı bulabilirsiniz. Gelmişken muhafızların nöbet değişimini izlemeyi unutmayın.

Londra Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

  • Versay Sarayı, Fransa

Fransa’nın başkenti Paris’e geliyorsanız görmeden dönmemeniz gereken ihtişamlı bir yapı Versay Sarayı. Paris’e 20 kilometre uzaklıkta yer alan saray 1668 yılında 14. Louis tarafından inşa ettirilmiş. 2300 odasıyla Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan Versay Sarayı’nı gezmek için bir tam gününüzü ayırmalısınız. Fransa tarihine doğru keyifli bir yolculuğa çıkacağınız Versay Sarayı’nın bahçesi de görülmeye değer.

Fransa Turu için tıklayınız.

  • Pena Sarayı, Portekiz

Kendinizi adeta bir masal kahramanı gibi hissedeceğiniz Pena Sarayı rengarenk görüntüsü ile hayranlık uyandırıyor. Lizbon’a 30 dakika uzaklıktaki Sintra şehrinde yer alan Pena Sarayı’nın geçmişi 19. yüzyıla uzanıyor. 1842 yılında III. Ferdinand tarafından inşa ettirilen saray Portekiz’in en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden biri. İçeriyi rahatça gezmek isterseniz sabah erken saatlerde burada olmanızda fayda var, öğlen kalabalık arttığı için sıra beklemeniz olası. Hem sarayı hem de bahçesini gezmek isterseniz giriş ücreti yetişkinler için 14 euro. (2020)

Lizbon Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Dünyanın En Görkemli Sarayları

  • El Hamra Sarayı

Güney İspanya’da Granada şehrine bakan bir plato üzerinde yer alan El Hamra Sarayı Arap mimarisinin izlerini taşıyor. El işçiliği ile hayranlık uyandıran saray İspanya’daki en önemli İslam miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Burayı gezmek isteyenler giriş biletlerini mutlaka günler öncesinden online olarak satın almalılar, aynı gün bilet bulabilmek oldukça zor. El Hamra Sarayı’na giriş ücreti yetişkinler için 19.65 euro. (2020)

İspanya Turu için tıklayınız.

  • Yasak Şehir, Çin

720 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük saraylarından biri olan Yasak Şehir Çin’in başkenti Pekin’de yer alıyor. 1406 yılında inşasına başlanan Yasak Şehir Ming Hanedanlığı döneminden günümüze gelen devasa bir kompleks. Dönemin hükümdarlarını koruyabilmek için üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı ve bu nedenle Yasak Şehir isminin verildiği saray UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Çin tarihi ve kültürüne ait bir milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan Yasak Şehir’in belirli bölümleri günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Colmar gezi rehberi / Nasıl gidilir ve gezilecek yerler nereler? / Fransa

Yolcu 360

Moskova Turu | Moskova Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Roma Gezilecek Yerler / Roma Müzeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak