Yolcu360 Blog
paskalya-tatili (8)
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Yurt Dışında Paskalya Tatili İçin En İyi 9 Yer

Yurt Dışında Paskalya Tatili İçin En İyi 9 Yer

Paskalya’da yurt dışına çıkmak gibi bir planınız mı var? Yurt dışında Paskalya tatili planlayanlar için en iyi yerleri araştırdık. Paskalyada ne yapılır ve nerelerde tatil yapılabilir, birlikte bakalım. 

Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce lokasyonda, binlerce marka ve modelde aracı dakikalar içerisinde kolayca kiralamak için Yolcu360’ın kiralık araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Paskalya Bayramı 

Paskalya Aramice’de Paskha, İbranice’de Pesah, Grekçe’de Paskha kelimelerinden Türkçe’ye girmiş bir kelime. Bu kelime isegeçmek” anlamına gelir ve aslında bir Yahudi bayramı olan Pesah Bayramı için kullanılır. Paskalya bayramı kutlaması ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Kilisede yapılan ayinler dışında Hristiyanlığa inananların birbirlerine çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve farklı renklere boyanan ve haşlanan Paskalya yumurtası hediye etmesi en yaygın kutlama şeklidir. Paskalya Günü için evlerde yapılan özel çörekler (Paskalya çöreği), yakılan mumlar ve dualar diğer adetlerdir. Birçok insan özel ve dini günleri evde geçirdikleri gibi zaman zaman tatil yapmayı da tercih eder. 

Hangi Ülkede Paskalya Geçirmeli?

Yurt dışında paskalya kutlamasını bahar tatili ile birleştirmeyi düşünenler için seçenekler oldukça fazla. Dünyanın her yerindeki şehirlerin bu kültürü kutlamak için özel gelenekleri var. Müzik, yemek, kültür gibi birçok farklı gelenek konusunda fikir sahibi olmak isterseniz paskalya tatili geniş fırsatlar sunuyor. Paskalya tatilinde ne yapılır sorusunun cevabını arayanlar için Paskalya’yı kutlayabileceğiniz yerleri sizler için derledik. Paskalya kutlamanızı gerçek bir tatil kaçamağı ile birleştirmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız tatil rotalarına göz atabilir kendinize en uygun olan yeri seçebilirsiniz.

  • New York, ABD

paskalya-tatili-3.jpg

New York’ta yılın her döneminde eşine az rastlanır etkinlikleri görmek mümkündür. Paskalya dönemi de buna dahildir. Bu dönemde yaşanan heyecan dolu ve benzersiz anları görmek istiyorsanız uçak, konaklama gibi hazırlıklarınıza önceden başlamalısınız. Aziz Patrick Katedrali’nde geçirdiğiniz saatlerden sonra her yıl gerçekleşen muhteşem bir Paskalya geçit töreni var. Film sahnelerini andıran geçit törenindeki kalabalığa siz de karışabilirsiniz. Bu geçit töreninin sadece tavşanlar ya da çikolatalarla ilgili olmadığını söyleyebiliriz. Beşinci cadde boyunca birkaç saat süren bu etkinlikte herkes olabildiğinde yaratıcı oluyor. Herkesin kişiliklerine uygun Paskalya yumurtaları tasarladığı bir sanat ve sanat etkinliği olarak organize ediliyor. Paskalya yumurtası dekorasyon atölyeleri ve çiçek gösterileri New York’ta Paskalya tatilinde yapabileceğiniz diğer etkinlikler arasında sayılabilir.  

  • Roma, İtalya

paskalya-tatili-2.jpg

Roma’ya Paskalya haftası için en iyi İtalyan tatil destinasyonu diyebiliriz. Şehir, katoliklere yönelik Paskalya kutlamalarının merkezidir. Roma’nın Vatikan’daki ve şehirdeki Paskalya kutlamalarına katılmak için dünyanın her yerinden pek çok turist geliyor. Roma’da, Vatikan’da dini hac, bahar çiçekleri, çikolata yumurtaları ve St. Peter Bazilikası’nı bulabilirsiniz. Ayrıca farklı kitlelerin katıldığı İtalyan Paskalya geleneklerinin öğrenebileceği büyüleyici küçük kiliseler de şehirde mevcut. Şehirde Colosseum, Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli ziyaret için ön plana çıkıyor. Paskalya’dan sonraki gün birçok aile açık havada etkinlikler yaparak baharın ve doğanın keyfini çıkarıyor.

  • Sevilla, İspanya

paskalya-tatili-1.jpg

İspanya’nın Sevilla kenti dünyanın en ünlü Paskalya kutlamalarına ev sahipliği yapan başka bir şehirdir. Bu etkileyici Endülüs kutlaması Semana Santa de Sevilla olarak bilinen Kutsal Hafta boyunca şehrin sokaklarında geçiş yapan birçok dini kardeşliğe ev sahipliği yapar. Renk renk çiçeklerin sokakları kapladığı ve lezzetli tatların eşlik ettiği Paskalya kutlamaları kente binlerce turistin akın etmesini sağlıyor. Ayrıca cuma günleri, ana katedralde düzenlenen bir katedral alayı ile İsa ve Meryem Ana’nın birçok görüntüsüne şahit olabilirsiniz.

  • Kudüs

paskalya-tatili-.jpg

Paskalya tatili önemli olan diğer bir dini bölge Kudüs’tür. Paskalya tatilinin tarihi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız yılın bu zamanları en ideal zaman olacaktır. Bu kutsal yer birçok kutsal hafta etkinliğinin yapıldığı hac yeridir. İnsanlar Zeytin Dağı’nda toplanır ve Kaya Kubbesi’ni ziyaret eder. Bu ziyarette Coenaculum’ı görürler ve İsa’nın aldığı yolu, Dolorosa Via’ya doğru yürürler. Zengin bir kültürel deneyim yaşamak istiyorsanız Paskalya tatilinde Kudüs’ü ziyaret edebilirsiniz.

  • Pittsburgh, Pennsylvania, ABD

paskalya-tatili-1-1.jpg

Pennsylvania şehri Paskalya tatilini geçirmek için oldukça uygun ve ideal koşullara sahip. Burada pek çok kişi ile kasabada meydana gelen çok sayıda yerel Paskalya etkinliğine katılabilirsiniz. Ayrıca burada kişi başına düşen kilise sayısı da oldukça fazla. Büyük bir Hristiyan nüfusu ve çok sayıda şeker dükkânın olduğu Pittsburgh’da Paskalya tatilinizi oldukça keyifli geçirebilirsiniz. Pittsburgh’daki Paskalya Günü etkinlikler arasına paskalya yemek gezisi, Spring Flower Show ve Heinz Field’daki Paskalya brunch’ı ekleyebiliriz.

  • Amsterdam, Hollanda

paskalya-tatili-2-1.jpg

Amsterdam Paskalya sezonu boyunca ziyaret etmek için popüler bir yer. Bunun nedeni ise Paskalya döneminin lale tarlalarının çiçek açarken ve renk ve güzelliklerinin doruklarında olduğu yılın zamanı olmasıdır. Lale tarlalarının etrafında bisiklet kullanmak ve tüm doğal güzellikleri yakından görmek büyüleyici bir deneyim sunuyor.  Çiçeklerle ilgili yerleri ziyaret etmek isterseniz oldukça ilgi çekici yerler var. Bunlar arasında Flora Holland müzayede evi, yüzen çiçek pazarı ve Keukenhof Bahçeleri var. Kral Günü, her yıl 27 Nisan’da kralın doğum gününü kutlamak için planlanır. Ayrıca parti yapmak ve güzel bir gün geçirmek için harika bir zamandır.

  • Antigua, Guatemala

paskalya-tatili-7.jpg

Antigua bölgesindeki yerel halk Paskalya için oldukça fazla hazırlık yapar. Bölgenin yerlileri Palm Sunday ile Good Friday arasında olan Paskalya etkinlikleri için evlerini dekore ederler. Canlı ve göz alıcı süslemeler ve şenlikler sayesinde Guatemala’nın çeşitli bölgeleri Paskalya sezonunda hareketlenir. Geleneksel olarak yapılan dini alaya özel bir yürüyüş yolu oluşturulur. Bu yürüyüş yolu çam iğneleri, çiçekler ve kumlarla kaplanır, süslenir. Her yıl binlerce turist bu kutsal haftanın büyüleyici enerjisini deneyimlemek için bölgeye gelir. Antigua, Guatemala ziyaretinizde birçok farklı insanla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Çünkü paskalya döneminde bölge oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesini ağırlıyor.  Guatemala’yı ziyaret etmek ve ülkeyi bu kadar eşsiz kılan İspanyol-Hint kültür füzyonunu deneyimlemek için paskalya zamanının ideal bir zaman olduğunu söyleyebiliriz.

  • Washington, DC, ABD

paskalya-tatili-3-1.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilinen en iyi Paskalya geleneği Beyaz Saray bahçesinde paskalya yumurtaları yuvarlamaktır. 1800’lerin sonlarına dayanan bu gelenek ülkenin bilinen en eski geleneğidir. Washington, D.C.’yi Paskalya tatilinde ziyaret etmenizin bir diğer nedeni kiraz çiçekleri olabilir. Bu çiçekler o kadar güzel bir görüntü oluşturur ki şehir adeta ağaçlarla süslenir. Bu etkileyici çiçek vitrinleri Mart ve Nisan aylarında buraya seyahat edenlere özel bir deneyim sunuyor. Ayrıca Paskalya brunch’ları için hoş restoranlar Paskalya ruhunu ziyaretçisine yaşatıyor.

  • Bucovina, Romanya

paskalya-tatili-4.jpg

Paskalya tatili planlarken Romanya’yı es geçmemek gerekir. Çünkü Paskalya gelenekleri ülkede oldukça canlı ve hareketli. Özellikle Bucovina bölgesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yumurta boyama burada eski bir gelenek. Burada dünyanın her yerindeki Paskalya yumurtalarından daha güzellerini bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca Romanya’nın bu bölgesindeki manastırlar gerçekten görülesi. Geleneksel kıyafet tarzlarını da oldukça dikkat çekici. Paskalya öncesindeki perşembe günü aileler bir gelenek olarak yumurta boyar, kendilerine özgü ekmeklerini pişirir ve kilise ziyareti yaparlar. Kurulan paskalya pazarlarında en çok bulabileceğiniz yemekler yumurta, tatlı ekmek, kuzu kavurması ve kuzu çorbasıdır.

Yurt dışında Paskalya tatili alternatiflerini derledik. Dünyada birçok ülke tarafından çok önem verilen ve kutsal sayılan Paskalya döneminde görebileceğiniz birçok ülke alternatifi mevcut. Paskalya dönemine denk getireceğini bir tatil rotası size hem yeni deneyimler kazandıracak hem de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. 

 

Yorum ekle