Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 30 Yer

⏱: 6 dk

Türkiye’de görülmesi gereken yerler nereler diye soracak olursanız aslında saymakla bitmeyecek kadar çok zenginliğe sahibiz. Ancak Türkiye’yi gezip gördüm diyebilmek için mutlaka görmeniz gereken 30 yer var ki bunlar olmazsa olmaz. Sizler için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken  30 yer başlıklı bir gezi listesi hazırladı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Türkiye gezilecek yerler için yola çıkmaya ne dersiniz? 🙂

Türkiye Turistik Yerler

Türkiye’de Görülecek 35 yer sizler için derledim. Yurt dışı gezileri kadar, ülkemizin değerleri de beni heyecanlandırır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, harika doğa güzelliklerine sahip bu topraklar gerçekten cennet ve Türkiyede görülecek yerler inanın çok fazla. Tüm bu gezi noktalarına Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz şehirden kiralık aracınıza atlayıp keyfinizce keşfetmenizi bekliyor bu muhteşem güzellikler!

Her zaman savunduğum bir düşünce olan “Yurt dışından önce ülkemizin cennet köşelerini görmelisiniz“ sözünün ne kadar doğru olduğunu gösterecek. Gittim, gördüm ve yazdım. Yolunuzu ülkemizin bu birbirinden güzel yerlerine bir an önce düşürmeniz dileğiyle.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 30 Yer

 • ESHAB-I KEHF / KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf diğer adıyla yedi uyuyanlar kutsal mekanlar olarak ziyaret edilmektedir. Roma döneminde putperest Dakyanus’un zulmünden kaçarak bir mağaraya sığınan ve mağarada, Allah tarafından uzun yıllar uyutulup tekrar uyandırılan ve halk arasında Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş ve Kefestatayuş isimleriyle bilinen inançlı yedi genç ile köpekleri Kıtmir’i ifade eder. Ülkemizde din turizmi açısından ziyaret edilen tarihi yerlerden biri. Kahramanmaraş gezi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 • PAMUKKALE / DENİZLİ

Denizli il merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki Karahayıt bölgesindeki Pamukkale travertenleri ülkemizin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Müze kartınız varsa ücretsiz gezebileceğiniz. Türkiye’de görülecek 35 yer listemde burası olmazsa olmazlardan. Pamukkale travertenlerinin hemen arkasında ise Hierapolis Antik Kenti bulunmakta.

 • SELİMİYE CAMİ / EDİRNE

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Cami Trakya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. Cami içerisinde ise caminin yapılışı sırasında sahibinin arsayı vermesini anlatan ters lale sembolü de bulunmakta.

Gezilecek Yerler Türkiye

 • MENDERESLER / ORDU

Ordu’nun görülmesi gereken öncelikli yerlerinden biri, menderesler. Perşembe yaylasında bulunan kıvrım kıvrım akan akarsu diye tabir edilen menderesler doğa ve fotoğraf tutkunları için ziyaretçilerine cömert davranıyor.

 • YEŞİLGÖZ OBRUĞU / KAHRAMANMARAŞ

Yeşilin bir çok tonunu görebileceğim nefis bir yer. Görünce büyülendiğim ender doğa yerlerinden biri. Kahramanmaraş ziyaretinizde mutlaka ziyaret edin.

 • AYASOFYA / İSTANBUL

İstanbul’u gözbebeği bence. Her ziyaret edişimde büyük keyif aldığım yer Ayasofya. Yüzyıllardan beri günümüze ulaşan tarihi ile insanı kendine çekmeyi başarıyor.

İstanbul araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Türkiye Gezi Haritası
 • EFES / İZMİR

Türkiye’deki en özel antik kentlerin başında geliyor bana göre. Efes ‘te özellikle Celcus kütüphanesinde fotoğraf çekilmeden dönmeyin derim.

 • ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ / ÇANAKKALE

Büyük bir savaşın sonrasında oluşan şehitliği herkesin bir kez de olsa ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarihi yarımadayı bir günde bir çok şehitlik ile beraber ziyaret edebilir, eski zamanı daha iyi anlayabilirsiniz.

 • YASON BURNU / ORDU

Gün batımının bir başka güzel olduğu kuzeyin en uç noktalarından birisi.  Yavaş şehir Perşembe ilçesindeki bu güzel yeri görmenizi öneririm. Yason Burnu ‘nda kapalıda olsa burada ayrıca bir kilise bulunmaktadır.

 • ANİ HARABELERİ / KARS

Türkiye’deki bence en büyük ve en etkileyici tarihi alanların başında geliyor. Kars Ani Harabeleri Listenizde mutlaka yer alması gerekir.

Türkiye Turu
 • İSHAKPAŞA SARAYI / AĞRI

İran ziyaretimde rotamı Ağrı’ya da çevirip ölmeden mutlak görmeliyim dediğim ve etkilendiğim yerlerden biri oldu İshakpaşa Sarayı. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde hakim bir tepede kurulan saray ziyareti fazlası ile hakkediyor.

 • ŞANLIURFA MÜZESİ / ŞANLIURFA

Türkiye’nin en büyük müzesi, Neolitik çağdan günümüze bir çok eseri sergileyen Şanlıurfa müzesi övgüyü fazlası ile hak ediyor.  Şanlıurfa’ya gelirseniz listenize eklemeyi unutmayın derim.

 • AKDAMAR ADASI / VAN

Van‘a sadece burayı görmek için bile gidilir. Tarihi ile insanı etkileyen bir yer.  Adada yaşayan bir keşişin kızı ile çobanın hikayesini buradan dinlemeden dönmeyin derim.

Van Ferit Melen Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Türkiye Gezi Rehberi
 • CUMALIKIZIK KÖYÜ / BURSA

Osmanlı’nın Bursa’da ilk yerleşim köyüdür Cumalıkızık. Eski konaklarda güzel bir köy kahvaltısına hayır diyemeceğiniz bir yer.

 • OLİMPOS / ANTALYA

Antalya’nın en güzel yerlerinden biri Olimpos, içerisindeki tarihi antik kentte ve hemen yanı başındaki  denizde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Antalya Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

 • BERGAMA ANTİK KENTİ / İZMİR

Türkiye’de ilk ve en çok ziyaret ettiğim tarihi alanların başında oldu Pergamon Antik Kenti. Akropol ve Asklepion’dan oluşan tarihi alanı İzmir’e yolunuz düşerse es geçmeyin derim. Bergama mutlaka görmeniz gereken bir yer.

 • SAFRANBOLU / KARABÜK

Yaşayan Osmanlı, Safranbolu. Sizce haksız değil miyim? Ben bu eski şehirde bir konakta çokta güzel yaşarım arkadaş 🙂 Safranbolu cennet ülkemin en güzel yerlerindendir.

Karabük merkez araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Türkiye Turistik Haritası
 • KAPADOKYA / NEVŞEHİR

Ülkemin en etkileyici yerlerin başında kesinlikle Kapadokya geliyor. Üstüne bir de balon turu yaparsanız demeyin keyfinize. 3 günlük güzel bir gezi ile Kapadokya’nın altını üstüne getirebilirsiniz.

 • BALIKLIGÖL / ŞANLIURFA

Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın görülecekler listesinin zirvesinde yer alan Balıklıgöl, ülkemizde görülmesi gereken yerlerden biri.

 • ZEUGMA MÜZESİ / GAZİANTEP

Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta daha büyük ve gösterişli mozaikler görmeme rağmen etkileyici bir eser Çingene kızı. Gaziantep Zeugma Müzesinde özel bir odada sergilenen mozaiği gördüğünüzde küçüklüğü nedeniyle şaşkınlık yaşayabilirseniz.

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
 • HALFETİ / ŞANLIURFA

Halfeti’den kalkan 1 saatlik tekne turu ile gezebileceğiniz, Rum kale ve özellikle baraj sayesinde sular altında kalan Savaşan köyünü ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’de görülecek 35 yer listemde yer almayı hak eden güzel bir yer.

 • HEYBELİADA / İSTANBUL

İstanbul’un nefes alınabilir alanlarından, gün boyunca keyiflice gezebileceğiniz harika bir yer. Heybeliada ‘nın zirvesindeki Ruhban okulunu da ziyaret edebilirsiniz.

 • MEVLANA MÜZESİ / KONYA

Gez dünyayı gör Konya’yı demişler. Konya gezinizde olmazsa olmaz diyeceğim yerlerin başında kesinlikle Mevlana Müzesi gelmekte. İçeri girdiğinizde ortam insanı mutlu ve huzurlu hissettiriyor. Aralık ayının son haftası düzenlenen Şeb-i Arus törenleri olduğunu hatırlatmak isterim. Konya gezi yazımı okumak için lütfen tıklayınız.

 • YEDİGÖLLER / BOLU

Özellikle sonbahardaki renk cümbüşüne büyülendiğim muhteşem bir yer. Fotoğraf aslında herşeyi anlatıyor. Ne dersiniz haksız mıyım? Görülecek 35 yer listemde olmayı kesinlikle olmayı hakeden bir yer Yedigöller.

 • 2.BEYAZID SAĞLIK KÜLLİYESİ / EDİRNE

İddia ediyorum ki ülkemizin en güzel müzelerinden bir tanesi. Osmanlı döneminde tıpın ileri görüşünü burada öğrendiğinizde benim gibi çok şaşıracaksınız. Edirne ziyaretinizde Darüşşifa‘yı listenize dahil etmeyi unutmayın derim.

Edirne araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Türkiye Gezilecek Yerler Haritası
 • LEODİKYA ANTİK KENTİ / DENİZLİ

Muhteşem bir yer, kazılar tamamlandığında Türkiye’nin en büyük antik kenti olma özelliğini kazanacağı söyleniyor. Haksızda değiller aslında. Denizli’nin Karahayit kasabası yolu üzerinde olduğunu hatırlatmak isterim.

 • AMASYA ŞEHRİ / AMASYA

Osmanlı’nın izlerini günümüze Safranbolu ile beraber taşıyan en korunmuş ve özel şehrimiz Amasya. Nehrin ikiye böldüğü şehir ve bir tarafta Osmanlı evlerinin ve sokaklarının insana verdiği huzur. Kaleye çıkıp şehri kuşbakışı görmenizi öneririm. Görülecek 35 yer listemin olmazsa olmazı Amasya.

 • ALAÇATI / İZMİR

Aşık olunabilecek dört mevsim rüzgarı eksik olmayan güzel bir balıkçı kasabası. Taş sokaklarında, tarihi evleri güzel süslenmiş dükkanları ile insanı kendine çeken yer Alaçatı. Ben çok ama çok sevdim..

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

 • HARRAN / ŞANLIURFA

Mezopotamya topraklarının insanın hayran kaldıkları yerler buraları. Tarihi kümbet evleri, Eski Harran Üniversitesi ve kale kalıntıları ile Şanlıurfa’ya geldiğinizde uğramadan geçemeyeceğiniz yerler buraları.

 • TOPKAPI SARAYI / İSTANBUL

Bana göre Topkapı Sarayı, Ayasofya ile İstanbul’un gezilebilecek en özel yerlerinin başında geliyor. Içersinde saatlerce keyifle gezebileceğiniz Osmanlı’nın günümüze kalan eserlerini görebileceğiniz nefis bir yer.

Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

 • ŞİRİNCE / İZMİR

Kıyametin bir türlü kopamadığı şirin bir köy Şirince. Birkaç yıl evvel Maya takvimine göre kıyametin bu köyde kopmayacağı 🙂 bilgisi ile bir çok insan bu köye akın etmişti. Ben kıyamet gününe denk gelemesem de gezdiğimde en keyif aldığım yerlerden biri oldu. Hediyelik şarapları övgüye bedel. Türkiye’de görülecek 35 yer listeme Şirince’yi katmazsam bir daha burda kıyamet kopacağını düşünmüyorum 🙂

Keşfetmeniz dileğiyle..

İlgili Yazılar

Odunpazarı gezilecek yerler / Eskişehir

Yolcu 360

Doyran Göleti / Akdeniz’de yeni bir keşif rotası / Antalya

Yolcu 360

Sapanca’da Gezilecek Yerler | Sapanca Turu

Yolcu360

1 yorum

Avatar
ali demir 18/02/2019 at 5:48 pm

koskaca diyarbakır kalesi yoksa bu liste yok hükmündedir!

Yanıtla

Yorum Bırak