Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Mostar Gezilecek Yerler | Bosna-Hersek Turu |Balkanlar Turu

Mostar Gezilecek Yerler | Bosna-Hersek Turu |Balkanlar Turu

Bosna-Hersek, Balkanlar turu için en güzel ülkelerinden biri. Zengin kültürel kimliği sayesinde birçok tarihi yere ev sahipliği yapmakta. Şehir, tarihi zenginliğini Avrupa mimarisi ile birleştirerek değişik bir atmosfere sahip olmuş. Bosna-Hersek diyince akla her ne kadar Saraybosna gelse de Mostar, Bosna-Hersek’te Hersek bölgesinin en büyük şehri olma özelliğine sahip. O yüzden Balkanlar gezilecek yerler için mutlaka listenize Mostar’ı da dahil etmenizi öneririz. Bosna-Hersek turu için Mostar gezilecek yerlervizesiz ülkeler: Bosna-Hersek ve Bosna-Hersek ulaşım  hakkındaki bilgileri bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Instagram’ın en çok gezen ve en güzel çiftlerden biri olan Merve ve Furkan sizler için Mostar‘a gidip gezdi ve yazdı.

Mostar

Balkanlar’a seyahat denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Bosna Hersek, sadece başkenti olan Saraybosna ile değil, diğer kentleriyle de ülkemizde oldukça popüler artık. Özellikle Mostar, Travnik, Foça ve Tuzla gibi şehirleri ile bu ülke son dönemlerde Türk gezginleri en çok cezbeden destinasyonlardan biri.

Bu durumun ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler olarak, Türkiye’den Bosna-Hersek’e vizesiz seyahat imkanın olması, ulaşımın sadece bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğu ile sağlanması ve ülkede Euro kullanılmadığı için nispeten ucuz bir seyahat rotası olmasını gösterebiliriz sanırım.

Tabi bu üç faktörün dışında bir de bu ülke ile aramızda oluşan duygusal bağın özellikle orta yaş ve üstü seyahat severler üzerindeki etkisini de göz ardı etmemek gerek. Bosna Savaşı sırasında Türkiye’nin Bosna Hersek’e sık sık yardım elini uzatması, bu ülke ile aramızda bir dostluk köprüsünün kurulmasında önemli bir rol oynamış.

İşte bugünkü yazımın konusu olan Mostar, bu dostluğun atar damarlarından biri. Savaş sırasında Hırvat topçuları tarafından bombalanarak yıkılan tarihi Mostar Köprüsü ile hafızalara kazınan bu şehir, Türkiye’den Bosna Hersek’e seyahat eden turistler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri. Gelin şimdi hızlıca Mostar’da gezilecek yerlere bir göz atalım.

Mostar Gezilecek Yerler

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Her ne kadar Mostar Bosna Hersek’in ikinci büyük şehri olsa da şehirde gezilecek yerler birbirine oldukça yakın. Yani burası benim gezgin dostu diye tabir ettiğim kutu gibi şehirlerden. Zaten tarihle iç içe geçmiş bir yerleşim yeri olan Mostar’ın özellikle Stari Grad yani Eski Şehir olarak adlandırılan bölgesinde adım attığınız her yerde karşınıza gezilecek, görülecek bir nokta çıkıyor.

Yani içiniz rahat olsun, biraz sonra sıralayacağım Mostar’da gezilecek yerleri bir gün içerisinde gezmeniz işten bile değil. Bunun tek bir istisnası var o da şehir merkezinin biraz dışında bulunan ve özel turlara katılarak veya araba kiralayarak gidebileceğiniz Balagay Tekkesi. Buraya da bir yarım gün ayırmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Mostar’da gezilecek yerlere gelince. Elbette öncelik hepimizin bildiği o meşhur Mostar Köprüsü’nde. Yazının başında da belirttiğim gibi savaş zamanında yıkılan bu tarihi köprünün Türkiye’nin de yardımıyla restore edilerek yeniden yapılması, bizim için ayrı bir önem arz ediyor ve burada görülecek yerler arasında ilk sıraya yerleşmesini sağlıyor.

Elbette Stari Grad bölgesinde Mostar Köprüsü haricinde görmeniz gereken başka yerler de var. Bunları da kısaca sıralamak isterim. 16. yüzyılda inşa edilen çok eski bir ibadet yeri olan Karagöz Cami ve 17. yüzyılda inşa edilen ve 100 basamak kadar tırmanıp minaresine çıkarak Mostar manzarasını seyredebileceğiniz bir nokta olan Koski Mehmed Paşa Cami aklıma gelen ilk yerlerden.

Bu iki tarihi eserin yanında, Osmanlı mimarisini en iyi yansıtan yapılardan biri olan Müslibegovic Evi de mutlaka gezilecek yerler listenizde olması gereken noktalardan. Son olarak Mostar Köprüsü’nün hemen yanı başında yer alan Tara Kulesi ve Bakırcılar Çarşısını da gördünüz mü gönül rahatlığı ile Mostar gezinizi tamamlayabilirsiniz demektir.

Mostar’a Nasıl Gidilir?

Mostar’da uluslararası bir havalimanı bulunmasına rağmen ne yazık ki Türkiye’den Mostar’a direk uçuş henüz bulunmuyor. O yüzden Mostar’a gidebilmek için yapmanız gereken ilk şey Saraybosna’ya uçmak. Ardından Yolcu360’ın araba kiralama alternatiflerine göz atarak uygun fiyatlarla aracınızı kiralayabilir ve Mostar’a yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.

Şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Saraybosna ile Mostar arasındaki yol, muhteşem manzaraları ile en keyifli sürüş yaptığınız yolculuklardan biri olabilir.

Vizesiz Ülkeler: Bosna-Hersek

Mostar gezilecek yerler için bordo pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirsiniz. Aynı zamanda Mostar’a seyahat ediyorsanız, pasaport geçerlilik süreniz en az 6 ay olmalı. Ne kadar vize gerekmese de, otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi yanınızda bulundurmanızı da öneririz.

Bosna-Hersek Ulaşım / Saraybosna Ulaşım

Türkiye’den Saraybosna’ya havalimanı üzerinden sefer imkanları mevcut. Saraybosna’nın uluslararası havalimanı ise Butmir Havalimanı. İstanbul’dan Saraybosna’ya uçuş süresi yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte.

Mostar gezilecek yerler için çıktığınız seyahat bittikten sonra İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, araç kiralama İstanbul seçeneklerini sunan Yolcu360 üzerinden İstanbul Havalimanı araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Mostar gezilecek yerler sonrasında Ankara‘ya havayolu ile gidecek olanlar, araç kiralama Ankara imkanları için Yolcu360 üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler.

Mostar gezilecek yerler için şehrin her köşesini keşfettikten sonra İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Mostar gezilecek yerler listesi için araba ile yola çıkmayı planlıyorsanız, yol güzergahınız Kapıkule- Bulgaristan Sofya ve Sırbistan üzerinden olacak. Türkiye sınır kapısından çıktıktan sonra Saraybosna’ya ulaşmak için hem Bulgaristan’ı hem Sırbistan’ı gezmiş olacaksınız.

Belgrad turu için detaylı gezi yazısına tıklayınız.

Bunu çok güzel bir Balkanlar turu olarak düşünebilirsiniz. Ancak şunu unutmamak lazım ki her ne kadar Mostar turu için vize gerekmese de Bulgaristan için Schengen vizesi almanız lazım.

 Schengen vizesi için gerekli evraklar neler sorusunun cevabı için tıklayınız.

Yorum ekle