Yolcu360
Araç kirala ve gez Araç kirala ve keşfet

Trabzon Zil Kale Hakkında

Fırtına Vadisi’ndeki mücevher olarak tanımlanan Zil Kale, enteresan bir yapı. Trabzon gezisinde Zil Kale’yi mutlaka görün. Osmanlı’nın buradaki ihtişamını hissedin…

Trabzon Zil Kale Hakkında

Zil Kale, Rize’nin 15 kilometre güneyindeki Çamlıhemşin ilçesinde, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakim konumdadır. Arazinin doğal yapısına uygun yüksekçe bir tepe üzerinde bulunan sekiz burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan Zil Kale, savunma hendeği durumundaki Zil Deresi’ne merdivenle inilen bir yapıdır. Zil Kale’nin ne zaman yapıldığı yani kesin yapım tarihi bilinmemektedir.

Trabzon Zil Kale Planı

Düzenli bir plana sahip değildir.Duvarlar moloz taşla yapılmıştır.orta kale içerisinde üç önemli yapı mevcuttur.Yamuk planlı bu yapıların muhafız barınakları olduğu düşünülmektedir.İzlerden iki katlı bir yapı olduğu belirlenmiştir.Duvar kalınlığı yaklaşık iki metre ve dört katlı olduğu düşünülen kulenin duvarları üzerinde, doğu istikametinde kemerli pencereler ve mazgal yerleri vardır.Kulenin üstünün dendanlı  bir teras şeklinde olduğu düşünülmektedir.İç kale olarak tanımlanan bölüm güney istikametinde duvarlarla çevrelenmiş olan alandır.

Batı yönünde dikdörtgen planlı bir burç bulunmaktadır.Yapının tarihlendirilmesi hayli zordur.Genel kanı kalenin Trabzon Kommenosları zamanında yerel yöneticiler tarafından yaptırıldığıdır. Fakat daha öncesine dair bir tarihlendirme yapılamamıştır. Osmanlıların bölgedeki hakimiyetinden sonra kale, uzun bir süre daha kullanılmıştır.

Osmanlı Döneminde Zil Kale

Kanuni Sultan döneminde yani 16.yy tahrih defterlerinde kaleden Kale-i Zir ( aşağı kale) olarak bahsedilmektedir. Bu kayıtlara göre kalede 30 nefer görevlendirilmiştir. Kalede bulunan iki prinç döküm el topu önemli bir eser grubunu oluşturur.Üzerlerinde süs halkaları bulunan Osmanlılar’a tarihlendirilen toplar günümüzde Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. Trabzon Müzesi’ni de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

İlgili Yazılar

Karadeniz’in incisi: Görele gezi rehberi / Giresun

Yolcu 360

Hyundai Tucson N Donanımla Türkiye’ye Geliyor!

Yolcu360

Dutluca Köyü: Saklı bir huzur köşesi / Balıkesir

Yolcu 360

Yorum Bırak