Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Yerebatan Sarnıcı Nerede? | Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı Nerede? | Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Bir tarih ve kültür şehri olan İstanbul, gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça çeşitliliğe sahip. Bu şehre adım attığınız anda birçok tarihi yer, cami, kilise ve müze ile karşılaşıyorsunuz. Bir günde gezerek bitiremeyeceğiniz kadar büyük ve zengin olan bu şehirde sizde araç kiralama fırsatlarını değerlendirerek İstanbul turu yapmaya ne dersiniz? İstanbul’da gezilecek yerler için bugünkü adresimiz ise Yerebatan Sarnıcı. Yolcu360 ekibi olarak sizler için Yerebatan Sarnıcı nerede? / Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti hakkında detaylı bir seyahat rehberi hazırladık. Size de keyifle gezmesi kaldı. 😊

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Yerebatan Sarnıcı adres: Yerebatan Cad. Alemdar Mah. 1/3 34410 Sultanahmet-Fatih. Tam olarak Sultanahmet Meydanı üzerinde yer alıyor. Yerebatan Sarnıcı’nın hemen yan taraflarında ise Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi bulunuyor. Kiralık araba seçeneklerinden faydalanarak, İstanbul Anadolu yakasından buraya çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul araç kiralama fırsatları için tıklayınız.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıç, M.S. 532 yılında Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından inşa ettirilmiş. Sarnıcın inşa ettirilme nedeni ise sarayın su ihtiyacını karşılamak içinmiş. Sarnıcın inşa sürecinde 7000 köle çalışmış. Peki sizde bu sarnıcı inşa etmişler ama sarnıca suyu nasıl taşımışlar diye merak ettiniz mi? Hemen bu konuda da bilgi verelim. 😊 Sarnıcın su ihtiyacı Belgrad Ormanları içerisinde bulunan Eğrikapı’dan Taksim’e kadar uzanan 2 adet kemer ile sağlanmış. İki kemerden birinin uzunluğu 971 metre, diğerinin uzunluğu ise 116 metre. 15. yüzyıla kadar sarnıç aktif bir şekilde kullanılmış. 1453 yılında İstanbul, Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına geçince sarnıcın kullanım amacı değişmiş. Toplapı Sarayı’ndaki bahçelerin sulama sistemi için kullanılmış. Ancak bu kısa bir süre devam etmiş. Osmanlı Devleti, su sistemini kurmuş. Böylece sarnıç kimsesiz kalmış.

16. yüzyılda İstanbul’a gelen ve Bizans araştırmaları yapan Hollandalı P. Gyllius, sarnıcı tekrardan keşfedince bu sefer sarnıcın ünü tüm batı dünyasına yayılmış. Hatta araştırmacının seyahatnamesinde Yerebatan Sarnıcı’nı anlatması ile Batı dünyasında daha da merak uyandırmaya başlamış. Batı’da bu kadar ilgi odağı olan Yerebatan Sarnıcı, 3. Ahmet ve 2. Abdülhamit döneminde tadilat geçirmiş.

İstanbul’da gezilecek müzeler için tıklayınız.

Yerebatan Sarnıcı Özellikleri

Daha önce Yerebatan Sarnıcı’nın yerinde eski bir dini yapı bulunduğu için buraya Bazilika Sarnıcı da deniyor. Sarnıcın uzunluğu 140 ve genişliği ise 70 metre. Sarnıcı, 9.800 metrekarelik alana sahip. Bu sayede 100.000 ton suyu depolayabiliyor. Sarnıcın içerisinde 53 basamaklı taş bir merdivende mevcut. Bu merdivenle sarnıcın zeminine inilebiliyor. Sarnıcın içerisinde ise 336 tane sütun var ve her birinin birbirine uzaklığı 4,80 metre. Yapı içerisindeki sütunlar, 12 sıraya bölünmüş her sırada ise 28 tane sütun var.

Sarnıcın en ilginç yanlarından biri ise iki sütunun alt taraıa destek amaçlı konulan Medusa başları. Ne zaman ve nerden getirildiği bilinmeyen Medusa başları ise hala gizemlerini koruyor. Medusa başlarının hikayesi de mevcut. Efsaneye göre, Medusa’nın simsiyah gözleri ve upuzun bir saçı varmış. Antik Çağ’da yaşayan Medusa, döneminin en güzel kadınları arasındaymış. O kadar güzelmiş ki Zeus’un oğlu ve yarı tanrı olan Perseus ile aşk yaşamış. Ancak çok kıskanç olan Athena, Medusa’yı ömür boyu sürecek bir lanete mahkum etmiş. Güzeller güzeli Medusa’nın uzun saçları yılanlara dönüşmüş. Böylece ona bakan her erkek taşa dönüşüyormuş. Yerebatan Sarnıcı’nın diğer bir ilgi çeken yeri ise Ağlayan Sütun. Sütun üzerinde gözyaşı damlası şeklinde desenler yer alıyor. Bir rivayete göre, bu damlalar sarnıcın inşası sırasında ölen köleleri temsil ediyormuş.

İstanbul’da gezilecek yerler için tıklayınız.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı, hafta içi ve hafta sonu her gün 9:00 ve 17:30 arası hizmet veriyor. Sadece dini bayramların birinci günü saat 13:00’te açılıyor.

Kişiler Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2020
Öğrenci ve Öğretmen 5,00 TL
Tam 15,00 TL
Yabancı Ziyaret 30,00 TL

Yerebatan Sarnıcı, Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığı için Müzekart burada geçmiyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle