Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Sapanca Gölü Turu | Sapanca Gölü Nerede?

Sapanca Gölü Turu | Sapanca Gölü Nerede?

Sakarya gezilecek yerler arasında olan Sapanca Gölü, harika atmosferi ile adını tüm dünyaya duyurmuş bir yer. Güzelliği ve İstanbul’a yakın olması nedeni ile popüler bir yer olan Sapanca Gölü’ne daha önce gitmediyseniz, Sakarya kiralık araba fırsatlarına bakarak ve bütçenize uygun araç kiralama seçeneklerinden birini seçerek buraya mutlaka bir gezi planlamalısınız.

Kış Tatillerinin Vazgeçilmez Noktası: Sapanca Gölü

Kış tatili için haritayı açmış kendime rota bakarken, bir anda gözüme çarptı Sapanca Gölü.. Aslında her zaman adını duyduğum fakat bir türlü rotamın yönünü çeviremediğim bir yerdi. Nihayet bu kış ziyaret etme şansı yakaladım!

Sakarya araç kiralama seçenekleri için Sakarya Sapanca araç kiralama opsiyonlarına bakabilirsiniz.

Sapanca Gölü Nerede?

Sakarya’nın bir ilçesi olan Sapanca, aslında Sapanca Gölü’nün yalnızca bir kıyısına ev sahipliği yapıyor. Yani Sakarya’da Uzunkum ya da Serdivan’a giderseniz de Sapanca Gölü’nü görebilirsiniz. Ayrıca Kocaeli sınırları içerisinde kalan Kazakburun ve Yeni Eşme ile Eski Eşme mevkileri de Sapanca Gölü’ne kıyısını bulunan yerlerden.

Örneğin benim gibi Kırkpınar’da konaklıyorsanız, önünüzde bir 12 km. kadar daha yolunuz kalıyor.  Bu yüzden sizlere araç kiralamayı tavsiye edebilirim. En azından Sakarya’ya ulaştıktan sonra araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Çünkü Sapanca Gölü civarında toplu taşıma ile hareket etmek oldukça zor. Hatta özellikle karşı kıyıları görmeyi istiyorsanız neredeyse imkansız bile diyebilirim.

Sakarya rent a car kapsamında Sakarya Adapazarı araç kiralama için tıklayınız.

Sapanca Otelleri

Gelelim benim nerede konakladığıma… Sapanca’da özellikle kıyı kesimine yakın yerler aradığım için en iyi plan Kırkpınar’da konaklamak gibi geldi. Bu yüzden Kırkpınar’da tatlı bir ahşap evde konakladım. Burada önemli olan nokta; Sapancarezervasyon özellikle hafta sonları İstanbulluların akınına uğruyor. Bu yüzden rezervasyonunuzu öncesinde yaptırmakta fayda var. Örneğin ben üç gün öncesinde rezervasyon yaptırmayı düşündüğüm butik otelin odasını kaybetmiştim. Böyle bir durumla sizde karşılaşmak istemezseniz, mutlaka gitmeden bir hafta kadar önce  yaptırın derim.

Daha sonra şunu söyleyebilirim ki, Sapanca gerçekten çok soğuk. Kapalı ve sisli havası muhteşem bir atmosfer sunsa da dışarıda gerçekten çok zorlanıyorsunuz. Bu sebeple konakladığınız yerdeki ısıtma sistemini kesinlikle sorun ve kontrol ettirin. Sadece kalorifer işinizi asla görmeyecektir. Benzer kıstaslarla kendinize en uygun otel ya da pansiyonu tercih edebilirsiniz. Bir de kıyı kesimine olabildiğinde yakınlaşmayı tercih edin derim, sabah gölün üstündeki yüzlerce kuşun sesini duyarak uyanmak size kendinizi muhteşem hissettirecektir.

Sapanca’da Ne Yapılır?

İlk gün amacım Sapanca merkezi görmekti. Bu yüzden Kırkpınar’dan merkeze doğru yola çıktım. Yaklaşık 12 km. mesafesi bulunan yolu şehir içinden değil, kıyı kesiminden gitmeye karar verdim. Kıyı üzerine birçok restoran ve kahvaltı evi konumlandırıldığı için kıyının yanından gidemiyorsunuz tabi ama bir üst sokaktaki keyifli ağaçlık yoldan yolculuk edebiliyorsunuz.

Sapanca merkeze gelindiğinde kıyıya ulaşabilmek mümkün. Yine orada da çeşitli kafeler ve restoranlar mevcut. Yani Sapanca’da aç kalmanız mümkün değil. Açıkçası merkezde yapılacak pek fazla bir şey yok, hediyelik eşyalar satan sokakları gezebilirsiniz o kadar. Ben daha sonra yeniden Kırkpınar’a dönerek gün batımının keyfini çıkarıp akşamüstü civarında iyice soğuk çöktüğünde odama çekildim. İkinci gün ise yalnızca Kırkpınar’da vakit geçirmeyi tercih ettim. Burayı biraz keşfetmek istiyordum.

Göl üstü bir restoranda kahvaltı yaptıktan sonra Kırkpınar kıyısını boydan boya yürümeye başladım. Sapanca’da o kadar çok sokak hayvanı var ki, minikler sizleri asla yalnız bırakmıyor. Birkaçı ile fotoğraf dahi çekindim. Bir hafta sonu kaçamağı olarak burası çok keyifli bir yerdi. Özellikle kafa dinlemek, sakinlik ve huzur arayanlar için mutlaka öneririm. Gölün durgunluğu, arada bir güneşin kendini gösterip kaçtığı kış atmosferiyle birlikte Sapanca benim için gayet verimli bir tatile ev sahipliği yaptı. Bu arada kış mevsiminde ziyaret ettiğim Sapanca’nın geceleri neredeyse don noktasına düşen sıcaklık seviyesi haricinde tüm doğal şartlarını çok sevdim. Yine de bence kesinlikle kış mevsiminde ziyaret edilmeli. Gündüz göl kenarında yürüyüşünüzü yaptıktan sonra akşam odanızda dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Sapanca Gölü’nü ve Kırkpınar mevkiini herkese tavsiye ederim.

Sakarya Acarlar Longozu gezisi için tıklayınız.

Sakarya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Sakarya arası kaç km? İki şehir arası mesafe 154,6 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak O-4 üzerinden 2 saat içerisinde Sapanca Gölü ve Sakarya şehrine varılabilir.

Ankara Sakarya arası kaç km? Ankara ve Sakarya arasındaki mesafe 310,7 kilometre. Ankara’dan Sakarya gezilecek yerler için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve Anadolu Otoyolu/O-4 üzerinden 3 saat 05 dakika içerisinde şehre ulaşıp, Sakarya Gölü için gezilerine başlayabilirler.

 

Bolu Sakarya arası kaç km? Araç ile Bolu’dan Sakarya şehrine Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerinden 1 saat 23 dakika içerisinde varılabilir. Bolu araç kiralama seçeneklerini inceleyerek 25,3 kilometre yolu rahat bir şekilde tamamlayabilir ve Sapanca Gölü için tatilinize başlayabilirsiniz.

 

 

Yorum ekle