Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Mudurnu Tarihi Ahi Kenti | Mudurnu Ahi Kenti

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti | Mudurnu Ahi Kenti

Mudurnu tarihi Ahi Kenti nerede? Mudurnu Ahi Kentine nasıl gidilir? Mudurnu Ahi Kenti tarihi hakkında bilgiler neler? Mudurnu Ahi Kenti özellikleri neler? Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Mudurnu Ahi Kenti keşfetmeye ne dersiniz? Mudurnu Ahi Kenti için seyahat yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Mudurnu Tarihi Ahi Kenti Nerede?

Mudurnu Ahi Kenti ve Bolu merkez arasındaki mesafe D160 üzerinden 51,5 kilometre. Sizde Bolu araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek 56 dakikada buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tarih boyunca Frigya, Lidya ve Bizans gibi farklı medeniyetlerinde iz bıraktığı Mudurnu, 11. yüzyıldan itibaren Türk yerleşim yeri olmaya başlamış. İlçenin isminin nereden geldiğinin ise çok güzel ama kısacık bir hikayesi var. Bursa tekfurunun Matarnı / Moderna isminde bir kızı varmış. Mudurnu isimi de Bursa tekfurunun kızının isminden alınmış ve zamanla Mudurnu kelimesi haline dönüşmüş. Hatta buraya kızı adına bir kale diktirmiş.

17. yüzyılda Mudurnu’yu ziyaret eden Evliya Çelebi, kaleyi şu şekilde tasvir etmiş: ‘‘Mudurnu Kalesi 8 köşeli, 20 kuleli, bir kapılı, binası kararmış, sur ve kaleleri çökmüş eski bir yapı.

Peki buraya neden Ahi Kenti dendiğini merak ediyor musunuz? Çünkü Osmanlı döneminin en başından itibaren burası Ahilik kültürü ile gelişmeye başlamış ve hatta Ahilik kültürünün de bir simgesi olmuş.

Bolu Akkayalar Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mudurnu Ahi Kenti

Kaynak: http://mudurnu.bel.tr/

Eski tarihi Türk evleri bakımından oldukça zengin bir yerleşim yeri olan kent, gerçekten sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Zira kenti gezerken zamanda yolculuk etmiş gibi oluyorsunuz. Nostaljik havası ile ise sizi kendisine hayran bırakıyor. Nasıl güzel bir yer, nasıl farklı bir atmosferi var… Size ahi kenti hakkında yazarken bile burayı gözünüzde canlandırıp etkilenebilirsiniz. Birde bu tarihi evler ve kent, yeşille buluşunca eşsiz bir güzellik ortaya çıkmış. Bolu’da gezmeniz gereken yerler arasında olan ahi kentine gittiğinizde aklınızda buraya yerleşsek yaşasak, güzel komşularımız olsa da akşamları birlikte çay demleyip içip iki lafın belini kırsak düşüncesi geliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar yavaş yavaş komşuluk ilişkisini kaybedip koca koca binalarda yaşamaya başlayınca ister istemez buranın sıcak ve samimi atmosferine kapılıyor.

Kaynak: https://kvmgm.ktb.gov.tr/

Neyse efendim konumuza geri dönelim. 🙂 Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Ahi kenti içerisinde 165 tane ev bulunuyor. Evlerin yanı sıra 8 adet cami, 1 tane çeşme ve hamam bulunuyor. Bu yapıların hepsinin de mimari değeri yüksek olduğundan kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş.

Kaynak: http://keyvanlarkonagi.com/

Deminde yukarıda bahsettiğim gibi 165 tane tarihi ve mimari açıdan değerli ev var. Ancak bunlardan özellikle iki tanesi Türk sivil mimarisinin en güzel örneklerini yansıtıyor. Dolayısıyla, ahi kentine geldiğinizde bu iki yapıyı mutlaka ziyaret edin deriz. Bunlardan biri Fuat Beyler Konağı, diğeri ise Kervanlar Konağı.

Ahi kentine geldiğinizde Bolu ve Mudurnu yöresel yemeklerini tadabilir, dilerseniz buradaki tarihi evlerde konaklayabilirsiniz.

2015 yılında UNESCO Geçici Listesine giren Ahi kentinin, ülkemizin en güzel yerlerinden biri olduğunu tekrardan belirtmek isteriz.

Bolu Göynük Gezi Rehberi için tıklayınız.

Mudurnu Otelleri

Mudurnu’ya ilk defa geliyor ve nerede konaklayabileceğinizi bilmiyorsanız Yolcu360 ekibi olarak bu noktada da yanınızdayız. Bizde Mudurnu konaklama opsiyonları hakkında araştırmalar yaptık ve bulduklarımızı sizler için derledik. İşte en çok tercih edilen Bolu Mudurnu otelleri:

  • Mudurnu Sarot Termal Otel
  • Melek Hotels Mudurnu
  • Alibey Butik Otel Mudurnu
Bolu’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Bolu kaç km? İki şehir arasındaki O-4 üzerinden 263, 9 kilometre. İstanbul araç kiralama olanaklarından yararlanarak, Bolu gezilecek yerler ve Mudurnu tarihi Ahi Kenti seyahatinizi gerçekleştirmek için 3 saat 3 dakika içerisinde şehre ulaşabilirsiniz.

Ankara Bolu arası kaç km? Ankara ve Bolu arası uzaklık Anadolu Otoyolu/O-4 üzerinden 187,3 kilometre olup, Ankara araç kiralama olanaklarına göz atarak 2 saat 6 dakika gibi kısa bir sürede şehre varabilirsiniz.

İzmir Bolu arası kaç km? İzmir ve Bolu arasındaki mesafe O-5 üzerinden 591 kilometre. İzmir araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, 6 saat 5 dakika içerisinde Bolu’ya varabilirsiniz.

Yorum ekle