Yolcu360 Blog
oscar-2023-1.jpg
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > 2023 Oscar Ödülleri: Kazananlar, Öne Çıkanlar ve Merak Edilenler

2023 Oscar Ödülleri: Kazananlar, Öne Çıkanlar ve Merak Edilenler

Neredeyse 100 yıldır, film endüstrisinin kalbi Oscar’da atıyor. Yıl boyunca çekilen filmler; görsel kaliteleri, yönetmenleri, senaryoları, oyuncuları ile değerlendiriliyor. Peki, 2023 Oscar ödülü kime gitti? Tüm dünyanın konuştuğu Oscar 2023 sonuçlarına ve diğer detaylara bakalım…

Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce lokasyonda, binlerce marka ve modelde aracı dakikalar içerisinde kolayca kiralamak için Yolcu360’ın kiralık araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz!
oscar-2023-1.jpg

The Oscar Goes To…

Sinema endüstrisi için en önemli ödüllerden biri hiç şüphe yok ki Oscar Ödülü. Akademi Ödülleri olarak da bilinen Oscar, her yıl büyük bir törenle sahiplerini bulur. Bu yıl 95.’si gerçekleştirilen Akademi Ödül Töreni’nde her yıl olduğu gibi birbirinden önemli yapımlar Oscar heykelciğini kazanmak için yarıştı. Heyecanla törenin gerçekleşmesini bekleyen tüm sinemaseverler 2023 Oscar adayları hakkında aylar öncesinden tahminlerde bulunmaya başladı. Aynı zamanda birbirinden ilginç olaylara sahne olan 95. Akademi Ödüllerini hangi yapımların kazandığına bakmadan önce gelin biraz bu törenin tarihini inceleyelim. 

Akademi Ödülleri Ne Zaman Dağıtılmaya Başlandı?

Oscar Ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen ve aynı zamanda dünyanın en önemli ve prestijli ödülleri arasında yer alır. Oscar Ödül Töreni her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşiyor olsa da törende dünyanın birçok farklı ülkesinden filmler ödülü almak için yarışıyor. İlk Akademi Ödülü’nün 1929 yılında Los Angeles’ta verildi. Bu tarihten sonra her yıl, yılda bir kez olmak üzere Oscar Ödülleri büyük bir törenle dağıtılmaya başlandı. Art deco üslubu ile tasvir edilmiş bir şövalye heykelciği olan ödül heykelinin ismi her ne kadar Oscar Heykelciği olarak anılsa da bu heykelciğin resmi adı “Akademi Liyakat Ödülü (Academy Award of Merit)”dür. 

2022 Oscar Ödüllerini Kimler Kazandı?

oscar-2023-1.jpg

Akademi Ödülleri dağıtılmaya başlandığı tarihten bugüne kadar her yıl sinemaseverler için büyük bir heyecan ve merak uyandırdı. Kimi zaman Akademi Ödül Törenleri birbirinden ilginç olaylara da sahne olmuştur. Örneğin 2014 yılındaki törende Ellen DeGeneres’in “selfie” teklifi birçok ünlü ismi aynı karede buluşturmuş ve bu olaydan sonra, her ne kadar selfie kavramı daha önceden biliniyor olsa da selfie çekmek büyük bir popülariteye kavuşmuştu. Akademi Ödülleri sırasında yaşanan en büyük skandallardan biri de 2022 yılındaki ödül töreninde gerçekleşti.

Ünlü oyuncu Will Smith, ödül töreni sırasında komedyen Chris Rock’ın eşi ile ilgili yaptığı esprilere sinirlendiği için bir anda sahneye atladı ve Rock’a bir tokat attı. İlk anda herkes tarafından iyi şekilde kurgulanmış bir parodi olduğu düşünülen bu olayın, ilerleyen dakikalarda Smith’in Rock’a bağırması ile aslında bir parodi olmadığı anlaşıldı. Bu olay Smith’in itibarını büyük ölçüde zedeledi ve Oscar Ödül Törenleri içerisinde unutulmayacak olaylar arasına girdi. Uzun bir süre daha 2022 Oscar töreni Chris Rock ve Will Smith ile anılacak gibi görünüyor. 

2022 yılında gerçekleşen 94. Akademi Ödül Töreni’nde ise birbirinden önemli yapımlar ödüllerin sahibi oldu. En İyi Film ödülü, bir dijital platform yapımı olan CODA filmine verildi ve bu aynı zamanda bir dijital platform yapımının en iyi film ödülünü alması olarak Oscar tarihine geçti. Sonrasında En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Will Smith alırken En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü ise Jessica Chastain kazandı. En İyi Yönetmen ödülünü Jane Campion almaya hak kazanırken En İyi Uluslararası Film dalında kazanan Drive My Car filmi oldu. 94. Akademi Ödülleri’nin diğer kazananları ise şöyle;

 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Ariana DeBose
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Troy Kotsur
 • En İyi Uyarlama Senaryo: CODA
 • En İyi Animasyon: Encanto
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Greig Fraser
 • En İyi Orijinal Senaryo: Belfast – Kenneth Branagh
 • En İyi Kısa Film: The Long Goodbye – Aneil Karia ve Riz Ahmed
 • En İyi Kısa Animasyon Film: The Windshield Wiper – Alberto Mielgo ve Leo Sanchez
 • En İyi Kostüm Tasarımı: Cruella – Jenny Beavan
 • En İyi Orijinal Film Müziği: Dune – Hans Zimmer
 • En İyi Kurgu: Dune – Joe Walker
 • En İyi Saç ve Makyaj: The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram ve Justin Raleigh
 • En İyi Orijinal Şarkı: No Time to Die
 • En İyi Belgesel: Summer of Soul
 • En İyi Görsel Efekt: Dune

95. Akademi Ödülleri: Oscar 2023

oscar-2023-2

2022 yılında “Tokat Skandalı” olarak anılan olayın gündeme damgasını vurması nedeniyle 2023 Oscar Ödülleri büyük bir heyecanla bekleniyordu. Herkes bir önceki yıl gibi bir olayın yaşanıp yaşanmayacağını ya da bu olaya herhangi bir göndermenin yapılıp yapılmayacağını merak ettiği gibi aynı zamanda ödülleri de hangi yapımların alacağı konusunda da oldukça heyecanlıydı. Bu nedenle de herkes 2023 Oscar ne zaman diye sorarak tören tarihini merak ediyordu. 95. Akademi Ödülleri 13 Mart 2023 tarihinde Hollywood Dolby Theatre’de gerçekleşen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Bu yıl törene damgasını ise 7 ödülü alan Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi oldu. Gelin 95. Akademi Ödül Töreni’ne daha yakından bakalım. 

7 Ödülün Sahibi: Everything Everywhere All At Once

oscar-2023-3

95. Akademi Ödül Töreni’ne damga vuran yapım “Everything Everywhere All At Once” oldu. Filmin başarısı hem sinemaseverler hem de sinema eleştirmenleri tarafından beklendiği şekilde sonuçlandı. Bilim kurgu ve macera türünde olan film, yıllar önce kocası ile Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlayan Evelyn’in yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı paralel evrenleri keşfetmesi ile başlıyor. Evelyn kendisini bir anda tüm evrenleri kurtarması gereken bir maceranın içerisinde buluyor. Yönetmenliğini Daniel Kwan ve Daniel Scheinert’in yaptığı bir film olan Everything Everywhere All At Once, 11 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 7 dalda Oscar’ı kazanan yapım oldu. Everything Everywhere All At Once’ın kazandığı ödüller; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleri oldu. 

Favori Filmler Hayal Kırıklığına Uğradı

Sinemaseverler tarafından büyük beğeni toplayan ve Oscar’ın güçlü adayları arasında olan filmler ise 95. Akademi Ödül Töreninde hayal kırıklığına uğradı. 9 dalda Oscar’a aday gösterilen The Banshees of Inisherin törenden ödülsüz ayrıldı. Yine aynı şekilde favoriler arasında gösterilen Elvis, The Fabelmans ve Tar gibi yapımlar da beklenenin aksine 2023 Oscar kazananlar listesinde yer almadı. Herkesin büyük bir beklenti içerisinde olduğu Avatar: The Way of Water ise En İyi Film dalında aday olmasına rağmen bu ödülün sahibi olamadı.

95. Akademi Ödüllerinin Sahipleri Kimler Oldu?

oscar-2023-4

Rihanna ve Lady Gaga’nın sahne şovları ile hareketlendirdiği 95. Akademi Ödül Töreni, bu yıl bir önceki yıla göre daha az olaylı geçti. Bir önceki yılki törene damga vuran Will Smith törende yer almazken, törenin en gülümseten anı ise törenin sunucusu Jimmy Kimmel’ın sahneye “The Banshees of Inisherin” filminde rol alan eşekle çıkması oldu. 2023 Oscar kırmızı halı da bu yıl Oscar ile ilgili en çok aranan konular arasında yer aldı. Çünkü bu yıl Oscar töreninde bir Oscar klasiği olan kırmızı halı yerine şampanya rengi halının kullanıldı. Bu olay Will Smith’in Chris Rock’a attığı tokada bir gönderme olarak değerlendirilirken asıl nedenin şampanya rengi halının çok daha estetik ve şık bir görüntü vermesi olarak açıklandı. Peki 2023 Oscar kazananları kimler oldu? İşte kazananların listesi…

 • En İyi Film: Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Yönetmen: Dan Kwan ve Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh – Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Erkek Oyuncu: Brendan Fraser – The Whale
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Uyarlama Senaryo: Women Talking
 • En İyi Orijinal Senaryo: Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Uluslararası Film: All Quiet on the Western Front
 • En İyi Yapım Tasarımı: All Quiet on the Western Front
 • En İyi Kurgu: Everything Everywhere All at Once
 • En İyi Sinematografi: All Quiet on the Western Front
 • En İyi Film Müziği: All Quiet on the Western Front
 • En İyi Saç ve Makyaj: The Whale (Balina)
 • En İyi Kostüm: Black Panther – Wakanda Forever
 • En İyi Animasyon: Guillermo del Toro’s Pinocchio
 • En İyi Kısa Animasyon: The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
 • En İyi Ses Miksajı: Top Gun – Maverick
 • En İyi Özgün Şarkı: Naatu Naatu – RRR
 • En İyi Kısa Film: An Irish Goodbye
 • En İyi Belgesel: Navalny
 • En İyi Kısa Belgesel: The Elephant Whisperers
 • En İyi Görsel Efekt: Avatar: The Way of Water

Everything Everywhere All At Once Filminin Başarısı

Sosyologlara göre burada bir aile kurgusunun öne çıkması tesadüf değil. Amerika’da yönetimle ilgili kaygıların aile bağlarına odaklanan filmlerle yansıma bulduğunu ifade eden akademisyenler var. Diğer yandan film, alıştığımız ağır yapımlardan çok farklı. Bu da Oscar’ın yeni bir bakış açısına kapı araladığını gösteriyor. Bundan sonra çok farklı yapımların Oscar’da yarışması tesadüf olmayacak. Zaten yaşadığımız dünyada ​​‘her şeyin her yerde aynı anda’ olup bittiği sonsuz olasılıklara dayalı paralel evren fikri kime iyi gelmez ki 🙂

Gölgede Kalmayanlar – Oscar’da Parlayan Diğer Filmler

2023 Oscar ödülleri, ilgi çekici ve şaşırtıcı şekilde sahiplerini buldu. Pandemi sonrası film endüstrisinin hızlanması ise iyi senaryolarla kendini göstermişti. Belki, evde çok kalmak, senaristlere iyi gelmişti 🙂 Bu nedenle bu yıl eleştirmenlerin de üzerinde durduğu gibi çok etkileyici filmler söz konusu oldu. Hızlıca onlara bir göz atalım. 

Türkçesi Kadın Kral olan  The Woman King, inanılmaz derecede güçlü bir hikayeye sahip. Diğer yandan bu izlenesi filmin gişede zirveye gelse de Oscar’da şansı açık olmadı. Vizyon sahibi, cesur bir kadının özgürlük mücadelesi ilginizi çekerse mutlaka izleyin. Türkiye’de henüz vizyona girmeyen ​​Till ise “ebeveynler izlemesin” tavsiyesiyle tanıtacağımız bir film. Zira, genç bir çocuğun başına gelen ırkçı eziyeti yüreğiniz kaldıramayabilir. Bir annenin bu açıdan güç alarak verdiği mücadele ise inanılmaz. Bunun sonucunda da ABD’de bugün bir şeylerin farklı olması mümkün olmuş. Bu filmler dışında The Banshees of Inisherin, Elvis, Living de ilgi çekici yapımlar olmuş. Top Gun: Maverick ise aksiyon konusunda arayışta olanlara güzel bir seçenek sunuyor. Bu filmleri bu yılın film keyfi listenize mutlaka ekleyin 🙂

Yorum ekle