Yolcu360 Blog
sofya-ekspresi (1)

9 Maddede Sofya Ekspresi

Türkiye, demir yolu ağları ve tren yolculuğu bakımından zengin bir alt yapıya sahip. Yurdun dört bir yanına hızlı tren, hızlandırılmış tren ya da normal mavi tren ile yolculuk yapılabildiği gibi, tren ile yurt dışı seyahati de gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda tren ile Avrupa’ya gitmek isteyenlerin tercih edeceği hat Sofya Ekspresi oluyor. İstanbul’dan başlayıp, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya kadar uzanan Sofya Ekspresi, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan tek tren hattı olması ile de dikkat çekiyor.

sofya-ekspresi-5

Avrupa topraklarına tren hattı ile adım atmanın birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan ilki, İstanbul Halkalı Garı’ndan başlayıp, Sofya Tren Garı’na varıncaya kadar yaklaşık 10 durakta duruyorsunuz. Halkalı’dan 20:45 civarında kalkan tren, sabah 09:35 civarında Sofya’ya varmış oluyor. Karşılıklı seferin olduğu hatta, akşam 18:30’da Sofya’dan kalkan tren de, sabaha karşı 05:34 gibi Halkalı Tren Garı’na gelmiş oluyor.

Sofya Ekspresi ile isterseniz Romanya’nın Bükreş kentine kadar da gidebilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında herhangi bir durakta tren yolculuğuna son verip Yolcu360’ın araç kiralama seçenekleriyle dünyanın 110 ülkesinde kolayca araç kiralayabilirsiniz.

İstanbul Sofya Ekspresi İstasyonlar ve Kalkış Saatleri

Bu keyifli yolculuk sırasında, Halkalı kalkışlı tren 10 istasyonda durarak Sofya’ya varıyor. Tren’in durduğu istasyonlar ve bu istasyonlardan kalkış saatleri şu şekilde:

Duraklar Kalkış Saatleri
Halkalı 20:45
Çerkezköy  22:37
Alpullu 00:06
Edirne  01:15
Kapıkule 02:20
Svilengrad 03:25
Dimitrovgrad 04:24
Plovdiv  06:30
Pazarcık 06:58
Sofya  09:35
Duraklar Kalkış Saatleri
Sofya 18:30
Pazarcık 20:56
Plovdiv 21:31
Dimitrovgrad 22:45
Svilengrad 00:17
Kapıkule 01:45
Edirne  02:02
Alpullu 02:47
Çerkezköy 04:01
Halkalı 05:34

Sofya Ekspresi’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi de, yolculuğun büyük bir kısmının gece yapılıyor olması. Günü birlik bir gezi için dahi Sofya’ya gitseniz, yolculuk için gün kaybetmemiş olacaksınız. Sabah 10:00’dan itibaren Sofya sokaklarında gezmeye başlayabilirsiniz.

sofya-ekspresi-1-1.jpg

Sofya Ekspresi ile Bükreş’e kadar gitmek isterseniz de, trenin durakları ve kalkış saatleri şu şekilde:

Halkalı – Bükreş seferi
Duraklar Kalkış Saati
Halkalı 20:45
Çerkezköy 22:37
Alpullu 00:06
Edirne 01:15
Kapıkule 02:20
Svilengrad 03:20
Dimitrovgrad 06:00
Stara Zagora 07:13
Veliko Tarnovo 10:11
Gorna Oryahovitsa 11:25
Russe 14:10
Videla 16:08
Bükreş 17:08
Bükreş-Halkalı Seferi
Duraklar Kalkış saati
Bükreş 10:55
Videla 11:52
Russe 14:20
Gorna Oryahovitsa 17:30
Veliko Tarnovo 17:48
Stara Zagora 20:40
Dimitrovgrad 22:38
Svilengrad 00:17
Kapıkule 01:45
Edirne 02:02
Alpullu 02:47
Çerkezköy 04:01
Halkalı 05:34

 

Tren yolculuğu zaman açısından, uçak ve otobüs yolculuğuna göre daha uzun sürüyor. Ancak, tren yolculuğu, en ekonomik ulaşım  araçlarından biridir. Bu yüzden Sofya’ya tren ile giderken, hem yollarda konaklama parasından hem uçak parasından karlı olmuş oluyorsunuz.

Sofya Ekspresi Vagon Özellikleri

Sofya Ekspresi’nde iki türlü vagon bulunmakta. Kuşetli ve yataklı vagon olarak ayrılan bu vagonlar içerisinde daha rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız yataklı vagonu tercih edebilirsiniz.

sofya-ekspresi-6.jpg

Kuşetli vagonlar, 4 ya da 6 kişilik kabinlerden oluşuyor. Her ikisinden de bilet alma imkanınız bulunuyor. Koltukları açarak ranza şekline getirip, yatak niyetine kullanabilirsiniz. 6 kişilik olanlar konfor açısından pek iç açıcı görünmüyor. Bu yüzden 4 kişilik olanları tercih etmenizi öneririz.

Yataklı vagonlar ise, 2 kişilik özel kabinlerden oluşuyor. Bu vagonların içerisinde ranza şeklinde yatağınız, buzdolabı, askılık, ayna, priz, terlik, havlu, küçük çalışma masası gibi ihtiyacınız olan hemen her ürünü bulma şansınız var. İki kişilik bu kabinleri tek kişi farkı ödeyerek de alabilir, tek başınıza konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

İster 4 ve 6 kişilik ister de iki kişilik vagonlar olsun, buralarda özel tuvalet bulunmuyor. Vagonlardaki ortak tuvaletler kullanılıyor.

Sofya Ekspresi Nasıl Daha Konforlu Hale Getirilir?

Sofya Ekspresi tren yolculuğunuzu konforlu hale getirmenizin yolu, yataklı vagonları seçmekten geçiyor. Gezi programına iki kişi gidiyorsanız, o zaman iki kişilik yataklı vagonlardan bilet alabilirsiniz. Yine tek kişi gitmeyi planlıyorsanız da bu iki kişilik vagonda fark vererek, tek kişi kalabilirsiniz.

Daha kalabalık bir grup ile gidiyorsanız o zaman da ister 4 kişilik vagonlardan alabilirsiniz isterseniz de iki kişilik vagonlarda kalabilirsiniz. Yolculuğunuzun yaklaşık 10 saat süreceğini düşündüğünüz zaman, tanımadığınız bir kişi ile bu kadar saat yolculuk yapmak istemeyebilirsiniz. Ayrıca 10 saat boyunca daha rahat hareket etmek, gerektiğinde uyuyup dinlenmek için iki kişilik vagonlarda bulunmanız ya da 4 kişinin hepsinin aynı vagonda bulunması daha doğru bir seçim olacaktır. 6 kişilik kabinler bu yüzden sizin rahat davranmanıza engel olabilir.

Yataklı vagonda gitmeyi tercih ettiğiniz için Sofya’ya gidişte ya da Sofya’dan dönüşte yorgunluk hissetmeyeceksiniz. Burada rahat rahat dinlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Hayatımızın olmazsa olması telefonlar ve tabletlerin şarjı için de vagonlarda bulunan prizleri kullanabilirsiniz. Bu noktada bir sorun yaşamazsınız.

Sofya Ekspresi Fiyatları

sofya-ekspresi-3.jpeg

Tren yolculuğunun en ekonomik ulaşım aracı olduğunu söylemiştik. Halkalı-Sofya Ekspresi tek taraflı gidiş ücreti, 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 31,12 Avro olarak belirlenmiştir. Kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilen 2 kişilik yataklı vagonda kişi başı 36,12 Avro, 1 kişilik yataklı vagonda ise tek kişi 66,68 Avro olarak belirlenmiştir.

Halkalı-Bükreş parkuru için de fiyatlar 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı 51,20 Avro olarak belirlenmiş durumda.

Uçak fiyatları ile karşılaştırıldığı zaman gerek Sofya hattı gerekse de Bükreş hattı gerçekten çok uygun fiyatlar ile seyahate imkan tanımaktadır.

Tren Yolculuğu Interrail Pass ile Daha Ekonomik 

Avrupa Birliği üye ülkeleri, tren yolculuğunu daha cazip hale getirmek için Interrail Pass uygulamasını hayata geçirmiştir. Her yaştan vatandaşın en ekonomik şekilde ulaşım imkanını tanıyan bu göster-geç bilet türü, Türkiye’de Sofya Ekspresi’nde de kullanılabilmektedir. Bu bilete sahipseniz İstanbul’dan Sofya’ya gidebilir, oradan da yine isterseniz başka tren yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Interrail Pass biletlerden sürekli Pass olanlar: 15 günlük, 22 günlük, 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık  olarak satılmaktadır.

Flexi Pass olanlar ise, 1 ay geçerlilik süresi içerisinde 4 gün geçerli, 5 gün geçerli, 7 gün geçerli olan ile 2 ay geçerlilik süresinde 10 gün geçerli ve 15 gün geçerli olacak şekilde kullanımda. Seyahat sıklığınıza göre bu bilet türlerinde de istediğinizi seçebilirsiniz.

İstanbul Sofya Ekspresi Biletleri Nereden Alınıyor?

Sofya Ekspresi biletini, internet üzerinden alma şansınız yok. Bunun için TCDD’nin uluslararası gişelerini tercih etmeniz gerekiyor. Bu gişeler, İstanbul’da Halkalı, Sirkeci ve Söğütlü Çeşme istasyonları ile Ankara, Eskişehir, Kayseri, İzmir, Denizli, Sivas, Elazığ, Malatya, Muş, Tatvan, Van, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep, Afyon, Pullu, Çerkezköy, Edirne, Kapıkule garlarında bulunuyor. Biletinizi tek yön alabileceğiniz gibi, gidiş dönüş şeklinde de temin edebilirsiniz.

İlk Durak Halkalı Garı’na Ulaşım

Sofya Ekspresi’nin ilk durağı olan Halkalı Garı’na ulaşım için çeşitli yöntemler mevcut. İstanbul’da yaşıyorsanız kendi ulaşım imkanlarınız ile gidebilirsiniz. Yolcu360’ın İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek dilediğiniz aracı 1 dakikada kiralayıp ulaşım sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, İstanbul dışından geliyorsanız, tren ile geldiğinizi düşünürsek, treniniz Sirkeci Garı’na gelmekte. Sirkeci Garı’nın hemen yanından TCDD’nin kendi servisleri var sizi Halkalı Garı’na kadar götürüyor. En mantıklı ve risksiz ulaşım yöntemi bu olabilir. Çünkü bu servisler Halkalı Garı’na varmadan, oradaki tren hareket etmiyor. Böylece İstanbul’un yoğun trafik çilesine takılmamış olursunuz.

Servis yerine kendi imkanlarınız ile otobüsle gitmeyi düşünürseniz o zaman Marmaray Yeni Kapı otobüslerini kullanabilirsiniz. Ancak bu otobüsler ile trafikte geç kalabilme ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sofya Ekspresi ile Yolculuk Nasıl? 

TCDD’nin en çok dikkat ettiği hususlardan biri de, temizlik konusu. Özellikle uzun süren yolculuklarda yataklı vagonlarda nevresimler ve yastık yüzleri sürekli değiştirilmekte ve daima temiz tutulmaya çalışılmaktadır. Bunun için Sofya Ekspresi’ndeki nevresimler ve yastık yüzleri kişiye özel olarak kullandırılmakta. Hijyen noktasında bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

sofya-ekspresi-4.jpg

Yine vagonu bir otel gibi düşündüğünüz zaman, çöplerinizi atabileceğiniz bir  çöp kovası bulunuyor. Ancak bu kova biraz küçük olduğu için yanınızda çöplerinizi atabileceğiniz bir poşet bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Tren yolculuğu esnasında güvenlik açısından da sorun yaşayacağınız bir durum yok. Ancak güvenlik meselesi, yolculuk esnasında yanınızda bulunan kişiler ve sizin dikkatli olmanız ile ilgili olan bir konu. Bulgaristan sınırlarında özellikle hırsızlık olaylarının yaşandığı bilinmektedir. Bunun için yanınızda bulunan özel eşyalarınıza ve çantanıza sahip çıkmanız önemli. Vagonlardaki kabinleri içerisinde iken kilitleyebilme imkanına sahipsiniz. Böylece bir sorun yaşamazsanız ancak, dışarıya çıktığınız zaman dışarıdan kitleme imkanı olmadığı için önemli eşyalarınızı yanınıza almanız sizin yararınıza olacaktır.

Yemek ve sigara konusunda biraz mustarip olabilirsiniz. Vagonlarda sigara içilmediği için yalnızca trenin durduğu duraklarda sigara içebiliyorsunuz.

Yemek konusunda da trende yemekli vagon yok. Bunun için 10 saatlik yolculuğunuzu düşünerek, yemek hazırlığınızı yapmanız, yanınıza atıştırmalık bir şeyler almanız iyi olacaktır. Trenin mola verdiği istasyonlarda yemek yeme imkanınız var yine de bu bir risk. Yemek yeme yerleri kapanmış olabilir, yemek yerken treni kaçırma ihtimaliniz olabilir. Bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Bulgaristan’ın Schengen bölgesine dahil edilmesi de gündem de olduğundan seyahatinizi planlamadan önce yetkililerden en güncel bilgileri almanızı tavsiye ederiz.

Sofya Ekspresi Pasaport Kontrolü

Daha önce Sofya Ekspresi ile yolculuk yapanlarda bilecektir ki, bu yolculuğun hiç sevilmeyen yanlarından bir tanesi Kapıkule geçişinde yapılan pasaport kontrolüdür. Kapıkule Tren Garı’nda mola veren trenden inerek, gümrük gişesine geçmeniz ve burada pasaport kontörlü yaptırmanız gerekiyor. Uçaklarda ödenen yurt dışı çıkış harcı pulunu burada da ödemek durumundasınız. Bu işlem sırasında çok sıra olabileceğini tahmin edersiniz. Onun için yurt dışı çıkış pulunuzu önceden alıp, yanınızda bulundurmanızda fayda var. Bankalardan 150 TL karşılığında bu pulu alabilirsiniz.

Bu işlemlerinizi hallettikten sonra, gümrük polislerinin gönüllerince arama yapmasını beklemek durumundasınız. Belki saatlerce süren bu arama sonrası yolculuğunuz kaldığı yerden keyifli bir şekilde devam ediyor.

 

Bulgaristan Gezilecek Yerler: Bulgaristan Hakkında Bilgiler

12 yorum

 • Çok faydalı cok teşekkürler, biz 3 kişilik bir aileyiz kızım 6 yasında, 2 kişilik yataklı vagonda 3 kişilki aile olarak kalabiliyor muyuz? 3 kişilik ödeme yaparak tabiki

  • Aysun Hanım Selamlar,
   İçeriğimizin ilginizi çekmesine ve faydalı bulmanıza çok sevindik. Ancak yazımız bilgilendirme ve tanıtım amaçlıdır. Ödeme ve vagon prosedürü hakkında daha detaylı bilgi almak adına TCDD ve benzeri resmi kurumlarla iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhaba,
  Gümrük kontrolü esnasında valizler kontrol ediliyormu? Yoksa sadece valiz kontrolümü oluyor
  Birde ben çocuğumla gitmek istesem muafakatname çıkartmam gerekiyor değilmi?

   • Selamlar, Hhsusi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler. Hizmet pasaportu sahibi vatandaşları ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

  • Selamlar, yoğunluk nedeniyle tatsız sürprizlerle karşılaşmamanız adına biletinizi ve seyahatinizi önceden planlamanızı öneririz.