Yolcu360
Kars'ta Ne Yenir
Gurme

Kars’ta Ne Yenir?

Kars’ta ne yenir? Kars’ın nesi meşhur? Kars yemekleri nasıldır? Kars gezisinde ne yemek gerek? Kars yemek tavsiyesi arıyoruz diyenler için araştırdık…

Kars’ta Ne Yenir?

Ülkemizin doğusunda yer alan illerden olan Kars, hayvancılık ve baklagilleri ile ön plana çıkan bir merkezimiz. Doğal olarak hamur işleri ve et yemekleri konusunda bir hayli fazla çeşit bulunuyor. Genelde bildiğimiz yemeklerin yanında sadece yöreye özgü yemekler de pek fazla Kars’ta.

Kars Yemekleri

Sadece un, yağ ve su ile yapılan ama enfes bir lezzete sahip un çorbası Hörre, Kars’a uğradığınızda mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biri. Az malzemesi ve basit pişirme yöntemine rağmen inanılmaz bir tada sahip.

Hıngel MantısıHıngel Mantısı

Mantıyı andıran ama özünde hiç alakası olmayan Hıngel de bir başka Kars lezzeti. Küçük kareler şeklinde kesilmiş ve bol su içerisinde haşlanmış olan hıngel hamuru, içine yoğurt sürülmüş bir tepsiye alındıktan sonra bolca sarımsaklı yoğurt ile karıştırılıyor. Üzerine de tereyağında pembeleştirilmiş soğan sosu dökülüyor. Kokusu size kadar gelmiş olmalı…

Kete, feselli, katmer ve su yerine kaymakla yoğrularak yapılan hamurla pişirilen Nezih yörenin hamurişi lezzetlerinden bazıları.

Kars’ın Meşhur Yemeği: Tandırda Kaz Çekmesi

Tandırda Kaz Çekmesi ise Kars’ın en meşhur yemeklerinden. Kesilip temizlendikten sonra 4-5 saat süreyle asılarak güneşte kurutulan bütün kaz, haşlanmış ve tereyağ dökülmüş bulgurun üzerine asılarak tandırda pişiriliyor. Boyun kısmından asılan kaz ya da kazlardan akan yağ ile soslanan bulgur enfes bir tada sahip oluyor. Kazın pişmesiyle birlikte etler bulgur pilavının üstüne konarak servis ediliyor.

Kars’ın Ekşili Et Yemeği

Kaz eti yemem derseniz alternatif olarak ekşili eti deneyebilirsiniz. Temelde normal bir et yemeği gibi gözükmekle birlikte hiç kaşık sokulmadan, tencerenin el ile sallanılarak karıştırılması ve piştikten sonra üzerine sıkılan yarım limondan ötürü değişik bir lezzettir ekşili et yemeği.

Kars’ta Mercimekli Patatesli Erişte

Mercimekli Patatesli ErişteKaz çekmesi ya da ekşili etten sonra hala yemekle dolduracak yeriniz kaldıysa Mercimekli patatesli erişte pilavını mutlaka denemeniz gerekiyor. Ayrı tencerelerde haşlanan erişte ve mercimek piştikten sonra tereyağı ile buluşarak birleştiriliyor ve üzerine yağda kızartılmış yuvarlak patates dilimleri ekleniyor ve kısık ateşte demleniyor.

Umaç Helvası, Haşıl, Kesme aşı ve Hasuda da tadına bakmadan geçmemeniz gereken Kars lezzetlerinden.

Kars’ın Nesi Meşhur?

Bahsettiğimiz lezzetli yemeklerinin dışında Kars’ta pek çok tarihi ve turistik mekan olduğunu belirtelim. Havariler Kilisesi, Ani Harabeleri, Kars Selçuklu Sarayı, Meryem Ana Katedrali, Digor, Taş Köprü ve Kars Büyük Katedralinin reformasyonuyla oluşturulan Fethiye Cami mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Alternatif olarak Sarıkamış’ta snowboard ya da road trip ve offroad yapabileceğiniz alanlar da bulunuyor.

Kars Araç Kiralama Fiyatları

Kars araç kiralama seçeneklerine yolcu360.com üzerinden bakabilirsiniz. yolcu360.com ile Kars kiralık araç fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Böylece Kars’ta uygun fiyatlı kiralık araç arayışınızda en cazip seçeneğe en hızlı biçimde erişebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Gaziantep’te Ne Yenir/ Antep Fıstıklı Her Şey Yenir!

Yolcu360

Çeşme’de Ne Yenir?

Yolcu360

Gaziantep’te Ne Yenir/ Alaca Çorba Yenir!

Yolcu360

Yorum Bırak