Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Tunceli’de Ne Yenir?

Tunceli’de ne yenir? Tunceli’ye akraba ziyaretine gidecekseniz ya da iş için şehri gezme fırsatı bulacaksanız burada ne yenir diye düşünüyor olmalısınız? Peki, Tunceli’de ne yenir? Tunceli mutfağında neler var ya da Tunceli’ye özgü yemekler neler?

Tunceli’de Ne Yenir?

Dört dağ içinde olan Tunceli; iç içe geçmiş bir tarih, ,harmanlanmış bir kültür, ve hatırı sayılır bir ekolojik zenginliğin yanında , tarıma elverişsiz  coğrafyası ile kendi içinde uyum sağlamış, hayata dair her ne varsa saygı duyulan kendine özgü bir ‘nefes’ alma yeridir ülkemizde.

Tunceli Yemekleri

zerefetEn meşhur yemekleri belli başlı malzemeler ile yapılıyor. Ana yemekleri Un, tereyağı ve ayran ile yapılan, isimleri değiştirilmiş yakın tatlara sahip, kısıtlı şartlardaki yaratıcılıktan doğuyor.

Zerefet, hamurun yuvarlık bir tepsi şekline getirilip pişirildiği, piştikten sonra üst katından  bir kapak açılıp, içerisinin kazılarak sarmısaklı ayran ve tereyağı ile karıştırıldığı ve Tunceli halkının değerli misafirlerine ikram ettiği en önemli yemeklerinden birisi.

Zerefet gibi aynı malzemelerle yapılıp, piştikten sonra hamurunun ayranla tokmaklanıp  kendi içinde bir tas oluşturuluyor önce. Ardından bütün bu karışımın üzerinde ertilmiş, sıcak sıcak tereyağı gezdiriliyor. Zerefet’e bu işin kralı dersek eğer, şir de kraliçesi sayılıyor Tunceli’de.

Bişi Bişi adıyla bilinen bir diğer  yemek de, yukarıda söz ettiğimiz malzemelere yumurta eklenerek yapılıyor. Yumurta katılarak yapılan hamur, bu arada bol tereyağı koymayı da unutmuyoruz, ya tavada kızartılır ya da ateşte kızdırılmış sacın üzerinde yapılır ki Tunceli’ye gidip de Bişi’yi denemek isterseniz tercihinizi sac yönünde kullanmanızı öneriyoruz.

Göme de tereyağı, un ve ayran ile yapılan kalın bir börek görünümündedir. Gömenin bir yemek olması dışındaki önemi sosyal hayata kültürel açıdan girmesiyle alakalı. Yöre halkı tarafından inanışlarına göre dua ederken, ziyarete giderken, iyi veya kötü yaşanan herhangi bir olayda yapı dağıtılıyor.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Tunceli’ deki yemek isimleri  ülkemizin kültürel mozağinin yansıması gibi; Türkçe , Kürtçe, Ermenice ve Zazaca’dan geliyor.

Ovacık sarımsağına değinmeden geçmek de olmaz! Dağlarında kendiliğinden gelişen tek diş sarımsak olarak isim yapan bu sarımsağı da bolca alacağınıza eminiz.

Tunceli’ye en kolay nasıl gidilir?

Tunceli’de havalimanı yoktur. Tunceli’ye en kolay ulaşım Erzincan Havalimanı’ndan sağlanabilir. Erzincan havalimanı araç kiralama hizmetinden faydalanarak iki saat üç dakika içerisinde Tunceli merkeze kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yolcu360 üzerinden araç kiralama rezervasyonu yaparak, istediğiniz model bir araç ile konforlu ve rahat bir ulaşım imkanı da yaratabilirsiniz veya Erzincan araç kiralama seçeneklerine göz atarak karayolu üzerinden yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Tunceli’nin Nesi Meşhur?

Tunceli-Tulum-PeyniriGörülecek yerler arasında sadece bir iki yer önermek çok zor olsa da efsanelerin efendisi Munzur gözeleri, tarihi Urartulara dayanan Rabat kalesi,  dileklerin gerçekleştiğine inanılan Düzgünbaba ziyareti mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor

Akarsuda yüzmeye sevenler için de; hem suyu içilen hem de yüzebileceğiniz hatta doğa sporlarıyla aranız iyiyse mutlaka deneyeceğiniz rotalar da mevcut.    

Sadece midenizde değişik tatları deneyimlediğiniz bir yer olmanın dışında, gözünüzü gönlünüzü ve ruhunuzu da doyurmak isterseniz, sabah kahvaltıda yufka ekmeği, tereyağı, bal, tulumpeyniri , yağ-çökelek Tunceli’de sizi bekliyor.

Siz hiç ‘’delilerinin’’ heykelini diken bir il gördünüz mü?

 

İlgili Yazılar

İzmir’de fasulye nerede yenir? / Fasulye Tanesi’nin lezzetleri

Yolcu 360

Kaş’ın en tatlı mekanları / Kaş’ta nerede tatlı yenir?

Yolcu 360

Mardin’de ne yenir ? / Muhteşem lezzetleriyle Mardin mutfağı

Yolcu 360

Yorum Bırak