Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kapadokya gezi turu / Kapadokya’da gezilecek yerler

⏱: 4 dk

Kapadokya gezi turu ülkemizde dört mevsim boyunca ilgi görüyor. Çünkü Kapadokya’da gezilecek yerler her mevsim ayrı güzel. Peribacaları güneşin altında nasıl hayranlık uyandırıyorsa, karlar altında da bir o kadar büyüleyiciler. Peki eksiksiz bir Kapadokya turu nasıl olmalı? Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, Instagram’ın sevilen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için gezdi gördü ve yazdı…

Kapadokya

Cennet ülkemin en güzel ve en çok beğeni kazanan yerlerin başında gelir Kapadokya. Atlar diyarı olarak da bilinen farklı taş oluşumlarıyla dünyaca ünlü Kapadokya her insanın bir kere mutlaka görmesini isteyeceğim yerdir.

Peki Kapadokya gezi turu en verimli bir şekilde nasıl gerçekleştirilir? Şimdi sizlere yol haritasını anlatacağım. Kapadokya güzel ülkemin en nadide turizme sunulan cennet alanlarının başında belki de. 4 günlük Kapadokya ziyaretimde bir çok bölgesini ziyaret ettim fakat eğer 3 gün gibi bir süreniz var ise sürenizi en güzel şekilde değerlendirmeniz açısından sizler için bir rota hazırladım.

Kapadokya bölgesi her mevsim ayrı güzelliği olduğunu düşünüyorum. Baharın yeşiliyle toprağın rengi birleştiğinde vereceğiz ahenk, kışın kar yağdığında da gelinliğini giymiş gibi ziyaretçilerini beklemekte. Ben Aralık ayında yoğun karda ziyaret ettim ve de çok keyif aldım. Kapadokya’ya daha önce hiç gelmedinizse çok şey kaçırdınız demektir.

Kapadokya ‘ya nasıl gidilir?

Önce bu muhteşem böyleyi tadını çıkararak gezmeniz için Yolcu360’tan bir araç kiralamanızı tavsiye etmek isterim. Çünkü oldukça geniş bir arazi söz konusu ve kiralık araba en mantıklı tercih. Dilerseniz Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama tekliflerine bakabilir ya da Nevşehir Ürgüp araç kiralama fiyatlarına göz atabilirsiniz. Bölgeye gelenler Nevşehir Kapadokya Havalimanı araç kiralama seçeneklerini de değerlendiriyorlar. Siz de tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.  Aracınıza bindikten sonra yol üstündeki tabelaları takip ederek rahatlıkla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Şimdi Kapadokya’da gezilecek yerler nereleriymiş Kapadokya gezi turu nasıl yapılırmış 3 günlük plan doğrultusunda bir bakalım…

3 günlük Kapadokya gezi turu

Aşaşığa maddelere ayırdığım üç günlük programa uyabilirseniz Kapadokya’da görmeniz gereken her bir köşeyi keşfetmiş olursunuz. Her günü ayrı bir gezi alanına ayırdım o yüzden rahatlıkla yorulmadan gezebileceksiniz.

1.GÜN UÇHİSAR – AVANOS TARAFI
 • Derebağı- Cevizli mevki: Uçhisar’ın eski yerleşim yeri olup, Uçhisar kalesinin alt kısmından peri bacalarını ziyaret edebilmeniz mümkün.
 • O ağacın altı:  Göreme panoramasına sahip en güzel vadinin bulunduğu yerlerden biri. Buradan bütün Göreme’yi seyredebilirsiniz.
 • Göreme: Burada Roma çarşısını ziyaret edebilir, meydandaki Roma kalesi olarak bilinen kaya mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca buradan atv kiralayarak yada at safari yaparak gezintiye çıkabilirsiniz.
 • Göreme açık hava müzesi:  Bölgenin en büyük açık hava müzesi. Kaya oluşumların içine oyulmuş manastırlar, kiliseler, şapeller ve yaşam alanlarından oluşan ziyaret alanları dikkatinizi çekecektir. Özellikle ibadethane içindeki gözle görülen mezarlar oldukça ilginizi çekecektir.
 • Çavuşin kilisesi: Kapadokya bölgesinin en büyük ve en eski kilisesi özelliğini taşımaktadır.  Duvarlarda ise Hristiyanlık tarihi için önemli olayların anlatıldığı sahneler anlatılmaktadır. Biraz merdiven çıkarak yüksekte ziyaret edilebilen kiliseye giriş müze kart ile ücretsiz yada 5 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. İlgi ile ziyaret ettiğim yerlerden biriydi.
 • Paşabağları:  3 başlı peri bacalarının olduğu bölgedir. Burası aynı zamanda rahipler vadisi olarakta bilinmekte.
 • Zelve açık hava müzesi:  Bölgenin en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir Zelve. Hristiyanlığın ilk yayıldığı bölge olarak da bilinmektedir.
 • Devrent vadisi:  deveye benzetilen ve bebiş peri bacaları denilen ve bu anlamda parklı peribacaları oluşumlarının gözlemlenebildiği özel bir vadidir.
 • Avanos: Ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak Avanos’tan geçer, kenarında keyifle gezebilir ve üzerindeki tarihi sallanan köprüde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca çanak çömlek atölyelerini burada ziyaret edebilir hatta deneyimleyebilirsiniz. 
2.GÜN UÇHİSAR – ÜRGÜP TARAFI
 • Güvercinlik vadisi:  Vadilere oyulmuş güvercinlik diye adlandırılan yuvalarda kuşları besleyen yöre halkı için önemli bir yer konumundadır.
 • Ortahisar & Ortahisar kalesi:  Hititler döneminde elle oyularak şekillendirilen Ortahisar kalesi tarih boyunca doğal bir sığınak işlevi görmüştür. Ayrıca Ortahisar’da bir çok kilise bulunmaktadır.
 • Üç güzeller peribacaları: Kapadokya bölgesinin en meşhur anne baba çocuk olarak adlandırılan peri bacalarıdır.
 • Ürgüp: Kapadokya bölgesinin en popüler çarşıya sahip bölgesi, ayrıca bölgenin en güzel şaraplarını burada bulabilirsiniz.
 • Temenni tepesi:  Ürgüp’ü meydanında Ürgüp’ü tepeden seyredebileceğiniz nefis bir yerdir.
 • Cemil köyü: Kutsal haç kilisesinin bulunduğu ve kayadan oyma şapeli görebileceğiniz güzel bir yerdir.
 • Şahin efendi köyü: Geniş vadi içinde volkanik arazi üzerine kurulmuştur. Peri bacalarının içine oyulmuş Kırk haramiler ve Altıparmak kiliseleri yanında çok sayıda mağarada bulunmaktadır.
 • Güzelöz köyü:  Eski bir hristiyan yerleşim yeridir. Rumlar 1920’li yıllara kadar buralarda yaşamı sürdürmüşler. Görülmesi gereken güzel bir yerdir.
 • Kızılçukur vadisi: Gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerdir.
 • Kaymaklı yeraltı şehri: Tarihi MÖ 3000 yılına kadar dayanan 8 katlı yeraltı şehirdir. Görülmesini isterim.
3.GÜN UÇHİSAR – NEVŞEHİR – DERİNKUYU TARAFI
 • Derinkuyu yeraltı şehri: Buranın tarihi ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanmaktadır. Burayı uzun süre dışarı çıkamama ihtimaline karşın erzak depoları, havalandırma bacaları gibi alanlarıda yapmaları ilgimi çekti. Astım ve kalbi olanlar dikkatli olmanızı isterim.
 • Narlı göl: Krater gölü olan Narlı göl görülebilecek güzellikteki yerlerden biri.
 • Güzelyurt köyü: Çok eskiden beri gelmekte olan kültürel geleneklerini hala yaşatan bir Rum köyüdür.
 • Ihlara vadisi: Dünyadaki en büyük kanyonlardan biri olarak kabul edilmektedir. Vadide ayrıca bir çok freskli kiliseler bulunmaktadır. Mutlaka görmelisiniz.
 • Selime Katedrali ve Manastırı: Ihlara vadisinin sonunda olan bu ibadethane Kapadokya’nın en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır.
 • Ağzı Karahan kervansarayı:  Ağzı Karahan kitabesine göre yapımına zengin tüccarlardan Hacı Musa Bin Abdullah tarafından 8 yılda yapılmış, mimari özelliği Selçuklu kervansarayları özelliğini taşımaktadır.

Bu bölgede 3 günlük Kapadokya turu en verimli ve keyifli  bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu program dahilinde gezerken Yolcu360’tan kiraladığınız araçla yolculuğun keyfini çıkarmaya bakın. Gezi dolu günleriniz olsun…

İlgili Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri ve Antik Sahiller

Yolcu360

Rize Gezi Rehberi

Yolcu 360

Kapıdağ Yarımadası : Yanı başınızdaki cennet / Balıkesir / Erdek

Yolcu 360

1 yorum

kapadokya web tasarım 01/04/2020 at 6:49 pm

kapadokya’da gezilecek yerler hakkında harika bilgiler ve resimler teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Bırak