Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Ihlara Vadisi : Tabiatın ihtişamını keşfedin / Aksaray

Ihlara Vadisi özellikle Kapadokya gezisine gidenlerin mutlaka uğradikları bir gezi rotası. Aksaray’da tabiatın tüm ihtişamını sergilediği bu muhteşem vadiyi sizler için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan gezdi gördü ve yazdı…

Ihlara Vadisi ‘ne nasıl gidilir?

Ihlara Vadisi Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir turistik bölge. Aksaray-Nevşehir yolu üzerindeyken 11. kilometreden saptığınızda Ihlara Vadisi’ne ulaşabiliyorsunuz. Navigasyon zaten doğru yönlendiriyor. Ihlara Vadisi, Aksaray’a 40, Nevşehir’e ise 100 kilometre mesafede bulunuyor. En mantıklı tercih Yolcu360’tan araç kiralamak. Dilerseniz Aksaray araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Fakat başka rotalardan da araç kiralayarak ulaşmak mümkün. Kapadokya turunuz dahilinde bu bölgeye ulaşmak isterseniz Kayseri Havalimanı araç kiralama tekliflerine bakabilir ya da Nevşehir Ürgüp araç kiralama fiyatlarına göz atabilirsiniz. Bölgeye gelenler Nevşehir Havalimanı araç kiralama seçeneklerini de değerlendiriyorlar. Siz de tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.  Aracınıza bindikten sonra yol üstündeki tabelaları takip ederek rahatlıkla Kapadokya üzerinden Ihlara Vadisi’ne gelmeniz mümkün.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesi’nin en görülesi noktalarından biri. Aksaray iline bağlı olan ve 18 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en büyük kanyonları arasında adından söz ettiren Ihlara Vadisi, asırlar önce o zamanlar bir yanardağ olan Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavlar ile oluşmaya başlamış.

Yıllar sürüp giderken, bugün vadinin bulunduğu çevrede gerçekleşen seller, doğa olayları ve sert esen rüzgarların etkisi ile yer oyulmaya başlıyor. Bunun sonucunda da bazı noktalarda 120 metreye kadar ulaşan derinliği ile Ihlara Vadisi bugünkü haline bürünüyor. Bizlere de doğa ananın verdiği bu hediyenin enfes manzarasını izlemek ve efsane atmosferinde yürüyüşler yapmak, oksijene doymak kalıyor. 🙂

Yani sizin anlayacağınız, Kapadokya Bölgesi’ne geldiğinizde Ihlara Vadisi gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken bir yer.

Ihlara Vadisi nasıl bir yer?

Tam ortasından Melendiz Çayı’nın geçtiği Ihlara Vadisi’ne girer girmez bir huzur kaplıyor insanın içini. Şırıl şırıl akan suyun, kuşların, böceklerin sesleri ve onlara eşlik eden sizin ayak sesiniz. Başka hiçbir gürültü yok etrafta.

Tabi bu durumda bizim akşam olmak üzereyken gitmemizin ve bu sayede ortamın oldukça tenha olmasının etkisi de baya büyüktü. Normalde daha cıvıl cıvıl bir Ihlara Vadisi karşılıyormuş gelenleri.  Biraz daha erken gelemediğimize ve daha uzun zaman geçiremediğimize çok üzüldük, bunu da belirtelim ki siz de ona göre bir saatte gidin.

Neyse efendim, konumuza geri dönelim. Vadiye inebilmek için tam 397 adet basamak adımlıyorsunuz. Elbette bu inişin bir de çıkışı var. 🙂 Siz vadiye yaklaştıkça biraz önce de bahsettiğimiz o su, kuş böcek sesleri, hatta kısacası doğanın tüm sesleri de size yaklaşıyor ve huzur kaplamaya başlıyor her bir yanınızı. İnsanı içine çeken, mutluluk veren garip bir enerjisi var Ihlara Vadisi’nin.

Ihlara Vadisi ‘nde gezilecek yerler

Burası oldukça geniş bir alana sahip. Öyle ki Ihlara Köyü’nde başlayan vadi Selime Köyü’ne kadar devam ediyor ve orada son buluyor. Dimdik merdivenlerden aşağı inerek, daha derine, sanki başka bir boyuta ulaştığımız bu gizli cennetin havası bile, yukarıdaki havadan daha bir başka. Yukarıdayken sert esen rüzgar aşağı inince kesiliveriyor. Birden ılık bir iklim kaplıyor etrafı.

Tabi alan bu kadar büyük olunca, geçmiş zamanlardan beri insanların ilgisini çekmeyi başarmış bu bölge. Hristiyanlığın yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerde, din adamları bu sarp kayalarda inzivaya çekilmiş ve kendilerini yaratıcılarına adamışlar. Kimi zaman da savaş ve çatışmalardan kaçanların sığınacağı korunaklı bir liman olmuş Ihlara Vadisi.

Vadinin içerisinde daha önce yaşamış olan medeniyetler ile alakalı bize fikir veren tam 105 adet dini yapı bulunuyor burada ve bu yapılar, zamana direnmiş yorgun savaşçılar gibi ayakta karşılıyorlar gelenleri.

Melendiz Çayı’nı yanınıza alarak yürüdükçe bin bir güzellikle karşılaştığınız vadide zaman zaman çeşitli tabelalara rastlıyorsunuz. Bu tabelalar da sizi biraz önce bahsetmiş olduğumuz kiliselere götürüyor. Kayaların, insan gücüyle oyulması ile ortaya çıkan kiliselere, manastırlara, mezarlara ve barınma alanlarına baktıkça hayran olmamak mümkün değil.

Bu arada günümüzde 105 dini yapıdan sadece 14 tanesinin gezilebilir durumda olduğunu belirtelim. Bizim gezdiğimiz kiliselerden en çok aklımızda kalan 4 tanesi ise Yılanlı Kilise, Kokar Kilise, Pürenli Seki Kilisesi ve Ağaçaltı Kilisesi oldu.

İlgili Yazılar

Yeşil Cennet: Cimil Yaylası / Rize / Karadeniz

Yolcu 360

Tecina Şelalesi : Karlar altında gürleyen bir doğa harikası / Rize

Yolcu 360

Bodrum Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak