Yolcu360
İzmir Güzelbahçe
Türkiye Gezi Rehberi

İzmir Güzelbahçe Gezi Rehberi

⏱: 3 dk

İzmir Güzelbahçe hakkında bilgi mi arıyorsunuz? İzmir Güzelbahçe gezi rehberimize bakın. İlçe hakkında keyifli detaylar bulacaksınız. Güzelbahçe’de ne yapılır, nerede ne yenir ve daha fazlası…

İzmir Güzelbahçe Gezi Rehberi

Yoğun iş temposundan bunalmış, günübirlik bir kaçamak yapmak isteyen birisiyseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Bu yazımızda İzmir’in şirin ilçesi Güzelbahçe hakkında genel bilgileri ve Güzelbahçe’ye nasıl gidilir, burada ne yapılır gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Güzelbahçe’ye geçmeden önce İzmir’in deniz kenarındaki ilçelerine bir göz atalım.

İzmir’in Deniz Kenarındaki İlçeleri

Tatil denildiği zaman akla direkt İzmir’in gelmesinin bir sebebi vardır. İzmir gerek tabiatı gerek havasıyla beklentileri büyük oranda karşılamaktadır. İzmir’de deniz denildiği zaman akla gelen ondan fazla ilçe bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı: Menderes’te yer alan Özdere, Seferihisar’da bulunan Sığacık ve Gümüldür, Dillere pelesenk olmuş börekleriyle Şakran, zeytinyağlı yemekleriyle ün salmış Urla, şirin sokakları ve balık restoranları ile Foça, Çeşme ve Alaçatı, Dikili ve merkeze yakınlığı, 7,300 metrelik sahil şeridiyle Güzelbahçe’dir.

Güzelbahçe Hakkında Genel Bilgiler

İzmir GüzelbahçeGüzelbahçe İzmir iline bağlı bir ilçedir. Batısında kıyı ilçelerinden olan Urla, güneyinde Menderes, doğusunda ise İzmir’in önemli destinasyonlarından olan Konak ve Narlıdere bulunur. İzmir merkeze 24 km uzaklıkta yer alan bu güzel ilçede tipik Akdeniz İklimi görülmektedir.

İzmir Çeşme karayolunda yer alan Güzelbahçe’nin nüfusu 20 bin dolaylarındadır. İlçe 9 mahalle ve 3 köyden oluşmaktadır. Ayrıca Güzelbahçe’de ralli yarışları, paraşütle atlama gibi yapılmakta olan etkinlikler ilçe nüfusunun belirli dönemlerde daha da fazla artmasına yardımcı olmaktadır.

Güzelbahçe İlçesi’nin Ekonomisi

İlçede 23 sanayi kuruluşu bulunmaktadır. 7 kilometrelik sahil şeridinden dolayı ilçede balıkçılık ana geçim kaynağı olmuştur. Güzelbahçe ilçesinde yıllık 1200 ton balık tutulmaktadır. Bölge halkının maddi durumu iyi olsa da halk uğraş amacıyla çeşitli el yazmaları yapıp pazarlarda satmaktadır.

Güzelbahçe’de Denize Girilebilecek Yerler

Güzelbahçe’de denize girilebilecek tam 5 nokta bulunmaktadır. 7300 metrelik sahil şeridine belediye plaj şemsiyeleri dikerek, piknik alanlarını oluşturarak bu 5 noktayı oluşturmuşlardır. Aralarında en dikkat çekeni İzmir’e en yakın plaj unvanlı, Siteler semtindeki plajdır. Belediyenin katkısıyla oluşturulan diğer plajlar ise Gece Pazarı yanında ve Maltepe sahil şeridinde bulunan plajlardır.

İzmir Güzelbahçe Ulaşım

Güzelbahçe İzmirİl merkezine 24 km uzaklıkta yer alan Güzelbahçe’ye İzmir Toplu Ulaşım Araçları olan Eshot’u kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İzmir’in merkezi yerlerinden metro kullanarak Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne gelebilir buradan kalkan Eshot ve minibüslerle kolaylıkla Güzelbahçe konumuna ulaşabilirsiniz. Aşağıda bazı hatlar bulunmaktadır.

8 Güzelbahçe- Fah. Altay Aktarma, 725 Urla- Fah. Altay Aktarma gibi Eshot hatlarıdır. Daha detaylı bilgi için www.eshot.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer arabanız yoksa Güzelbahçe kiralık araç seçenekleri ile bölgeye ulaşmak en konforlusu olabilir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatlarına yolcu360.com üzerinden bakarak ya da İzmir’in diğer ilçelerinden araç kiralayarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Güzelbahçe’nin Gezilecek Yerleri ve Meşhur Yiyecekleri

İzmir Güzelbahçe sahilleriGüzelbahçe’nin tarihi M.Ö VII yüzyıla dayanmaktadır. Bundan dolayı ilçede tarihi yapıtlara rastlamak sizi şaşırtmamalı. Tarihi boyunca Pers, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinin yerleşim yerlerinden birisi olmuştur. Güzelbahçe’de gezilebilecek yerlerden birkaçı şöyledir: Liman Tepe Kazı Alanı, Yassıca Adaları, Çicek Adaları, Klazomenia Antik Kenti’dir.

Yalı Mahallesi’nde bulunan balık lokantaları, Yelki Mahallesi’ndeki şarap tadım evleri Güzelbahçe’nin ününe ün katmıştır. İlçede yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri bu lokantalardan yemek yemektir.

 

İlgili Yazılar

Kültepe Kaniş Karum Gezisi | Kültepe Nerede?

Yolcu 360

İzmir Nazarköy Gezilecek Yerler | Nazarköy Gezi Rehberi

Yolcu 360

Erzurum Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak