Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

İzmir’de Ne Yenir?

⏱: 3 dk

İzmir’de hayat beklenmez, kovalanmaz da. O zaten sizinle beraberdir. Sokakları deniz kokar. Ege’nin incisidir. Yaşayan ve yaşanacak sımsıcak bir şehirdir İzmir. Herkes bir gün mutlaka görmek ister İzmir’i. Tatil planlarında en başta gelir. Denizi, suyu, havası, mimarisi, tatil yerleri, sahil kesimleri, Alsancak’ı, Kordon’u Karşıyaka’sı hep bir merak uyandırır insanın içinde. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak İzmir’i keşfetmeye ne dersiniz? Cevabınız kocaman bir evet ise İzmir’de ne yenir yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. 🙂

İzmir’i Keşfet

Aslında İzmir’i merak edilisi kılan, tüm bu turistik özelliklerinden çok başka hiç bir yerde bulamayacağınız sosyal dokusudur. “Nasıl bu kadar özgür, özgüvenli, eğlenceli, sıcak ama sofistike olabiliyor bu İzmirli’ler” sorusu ve adeta markalaşan bir yaşam biçimi…

İzmir Karaburun

İzmir’in güzel koyları, şirin köyleri ya da sosyal yapısı mutfağına büyük ölçüde yansımıştır. Peki İzmir’in nesi meşhur?

İzmir mutfağı taptaze, yemyeşil, bin bir çeşit otları, zeytini, zeytinyağlı yemekleri ile meşhurdur. Baharatlı Türk mutfağı ile zeytinyağlı Akdeniz mutfağının buluşma noktasıdır. Sadece bu lezzetler için bile İzmir’e gitmek isteyebilirsiniz. Eğer İzmir’e yolunuz düşerse mutlaka kendinize bir araç edinin. Çünkü bu şehrin merkezi olduğu kadar, köy ve kasabaları da görülmeye değer. Üstelik gerçek lezzet köylerde. Peki, bu mutfağı böylesine eşsiz kılan lezzetler neler biraz bunlardan bahsedelim.

İzmir, kendine has, hafif zeytinyağlı yemekleri, çeşitli otları ve deniz ürünlerini içinde barındıran bir mutfağa sahip. Kordon da ayaküstü yenilen bol limonlu taze midye bile günün bir öğünü için alternatif olabilir. Tarhana çorbası, keşkek, zeytinyağlı radika, sütlü balık, kabak pabucaki, şevketi bostan, zeytinyağlı deniz börülcesi, boyoz, gevrek, kumru, lokma, revani bu mutfağın eşsiz lezzetlerinden sadece birkaçı. İzmir’in her sokağında, her lokantasında bu yemekleri deneyebilirsiniz.

İzmir Koyları için tıklayınız.

İzmir’de Ne Yenir?

Kemeraltın’daki esnaf lokantalarında yemekler hep tazedir. Alsancak sahili boyunca mezeleri inanılmaz lezzetli balık lokantaları bulabilirsiniz. Köylere mesela Sığacık pazarına giderseniz enginar dolma, otlu gözleme, ayak üstü kızarmış kalamar gibi efsane tatlar deneme şansınız olabilir. Biz detaylara boyozle başlayalım.

İzmir efsanesi: Boyoz!

İzmir denilince akla hiç şüphesiz boyoz gelir. Kahvaltıların vazgeçilmezidir. Rivayete göre 1492 yılında Türkiye’ye yerleşen Seferadlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş. İspanyolca yazılışıyla Bollos, “küçük somun” anlamına gelir. Boyozun püf noktası hamurun dinlendirilmesidir. Dinlenen hamur bolca yağlanır ve mermer üzerinde oldukça ince açılır. Açılan yufkalar bohça gibi sarılıp rulo haline getirilir. Biraz bekledikten sonra parçalar koparılıp şekli verilir ve üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkan sımsıcak, çıtır boyozlar haşlanmış yumurta ile servis edilir. Taze, sıcak çay da olunca Kordon’a karşı enfes bir kahvaltı edilir.

Zeytinyağlı Radika

Radika, Ege bölgesinin önde gelen otlarındandır. Karahindiba olarak da bilinen bu ot büyük bir şifa kaynağıdır. Yemeği, salatası ve hatta çayı yapılabiliyor. Haşlanmış yumurta, zeytinyağı, limon, tuz ve pul biber ile ortaya hafif ama doyurucu bir salata çıkıyor.

 

 

İzmir Lokması 

Lokmanın tarihi 9. YY da Karahanlılar Devleti’ne dayanıyor. Devlet hanı Satuk Buğra Han düzenlenen bir törende özel olarak yaptırdığı ıslak hamurları, kızgın yağın içine atmış daha sonra da üzerine pekmez döküp yemelerini buyurmuş. Şimdilerde ise İzmir’in herhangi bir sokağında uzunca bir kuyruk görürseniz o kuyruk bol şerbetli sıcacık lokma kuyruğudur. Maya, şeker, un, tuz ve su ile yoğurulan hamur biraz dinlendikten sonra hamurdan parçalar kopartılarak kızgın yağın içine atılır. Kızaran lokmalar şerbetlenerek sıcak servis edilir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleri için tıklayın.

İlgili Yazılar

İzmir Bombası İzmir’de Nereden Alınır? En İyi İzmir Bombası Tarifleri!

Felat Delibalta

İstanbul’un En Lezzetli Mekanları / İstanbul’da Ne Yenir?

Felat Delibalta

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir: En İyi 19 Gaziantep Lezzeti!

Felat Delibalta

Yorum Bırak