Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

İtalyan Koyu Nerede? | İtalyan Koyu Kamp

⏱: 3 dk

İtalyan Koyu, İstanbul’un dibinde cennetten bir parça gibi… Tam olarak, Edirne’nin Keşan ilçesindeki küçük bir belde olan Mecidiye’de bulunmaktadır. Öyle güzel bir yer ki gittiğinizde bu güzelliği gölgeleyen şeylerden dolayı “Keşke insanlar burayı keşfedemeseydi” diyorsunuz. Eminiz ki bu yazıyı okuyup oraya giden herkes, yanına çöp poşeti alıp, o güzelliği kirletmeyen, doğasını koruyacak bilinçte insanlar olacaktır. İtalyan Koyu nerede / İtalyan Koyu kamp yazısı sizler için Elitfukara tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek İtalyan Koyu için yola çıkmaya ne dersiniz?

Yolu Nasıl?

İtalyan Koyu nerede diye merak edenler için küçük bir ipucu verelim. İstanbul’dan İtalyan Koyu için Mecidiye tarafına gidecek olanlar, İstanbul araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek Avrupa Otoyolu/O-3, E84 ve D110/E84 üzerinden 3 saat 16 dakika içerisinde buraya ulaşabilirler. Koya gitmek için asfalt yoldan çıktığınızda yaklaşık 15 dakikalık bir yolunuz kalıyor. Engebeli toprak bir yolu bulunuyor ancak altınızda küçük bir arabayla bile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Edirne araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

İtalyan Koyu İsmini Nereden Alıyor?

Yerel halk tarafından bu koya içerisinde bulunan bir kaleden dolayı “Kale Koyu” deniyor. İtalyan Koyu denmesinde ki sebep de Kurtuluş Savaşı’nda İtalyanların koya çıkartma yapmasından kaynaklanıyor.

Trakya’da gezilecek yerler için tıklayınız.

Denizi Nasıl?

Öncelikle İtalyan Koyu’nun güzel yönlerinden bahsetmek istiyorum.  Küçük tatlı bir koy… Kumu çok güzel ve gün batımı keyfini size yaşatabileceği en güzel şekilde yaşatıyor. Suyu çok sığ değil, 5 6 adıma yüzmeye başlayabiliyorsunuz. Deniz içinde uzun uzun yürümeyi sevmiyorsanız tam size göre diyebiliriz. Denizin dibi kum, tertemiz, masmavi ve balıklarla yüzmenin keyfi de ayrı bir güzellik. Uyarmamız gereken bir şey var ki o da suyun soğukluğu… Temmuz sonunda bile suya ilk adımı attığınızda buz kesiyorsunuz. Soğuk su severim derseniz burayı da seveceğinize eminiz.

Sultaniçe Köyü nerede yazısı için tıklayınız.

Kamp Yapılır mı?

İtalyan Koyu’nda her hangi bir tesis yok. Dolayısıyla duş, tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yer ya da yakınlarında ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz bir market de yok. Dolayısıyla burada kamp yapmayı planlıyorsanız kesinlikle yanınıza bir şeyler almanızı öneririz. Çadırıyla gelip kamp yapan çok fazla insan var. Hafta içi daha sakin olurken hafta sonu maalesef yer bulmak hem günübirlik hem de kamp yapmaya gelenlerden dolayı zorlaşıyor.

Arabayla Trakya turu için tıklayınız.

Etrafı Temiz mi?

Bu muhteşem koyun maalesef kötü yanları burada ortaya çıkıyor. Hem günübirlik gelenler hem de kamp yaptığını sanan kampçılar sayesinde koyun etrafı ve plaj çöp olmuş durumda! Direkt kumun üstünde ateş yakan mı istersiniz, yaktığı ateşin közünü ve küllerini kumsalda bırakan mı yoksa bunu bir maharet bilip bir de içine çöplerini atan mı? Koy, maalesef doğaya saygısı olmayan insanların toplandığı bir alan haline gelmiş. Tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda götüreceğiniz küçük tüplerle karşılayabilecekken, olup olmadık her yerde ateş yakmak fikrinden maalesef uzaklaşmamız gerekiyor. Biz bu çöplük ve ateş yakma karşısında sessiz kalamadık ve Jandarmayı arayıp kumda ateş yakanları şikayet ettik. Lütfen siz de kumda ateş yakan vs birilerini gördüğünüzde jandarmayı arayıp şikayette bulunmayı unutmayın.

Sizden en büyük isteğimiz, bu koya giderken çöpleri doğaya saçan eğitimsiz ve saygısız insanlara inat, yanınızda büyük çöp poşetleri götürün ve çöplerinizi çöp poşetlerine atın. Doğamızı çocuklarımızın da görmesine izin verin.

İbrice Limanı yazısı için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Efes Antik Kenti / Efes Örenyeri / İzmir Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Didim Gezi Rehberi | Didim Plajları

Yolcu 360

Latmos Dağı / Herakleia Latmos Antik Kenti / Kaya Resimleri

Yolcu 360

Yorum Bırak