Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Taş Teras gezi rehberi : Muhteşem bir manzara / Safranbolu / Karabük

Taş Teras gezi rehberi : Muhteşem bir manzara / Safranbolu / Karabük

Taş Teras yolu Safranbolu‘dan geçen herkesin mutlaka uğraması gereken eşsiz bir manzaraya sahip keşif noktalarından.

Taş Teras nerede ve nasıl gidilir?

Safranbolu merkeze yaklaşık 12 km uzaklıkta olan kanyon’a Konarı Köyü yada Yazıköy üzerinden araba ile ulaşım sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım yoktur. Bu sebeple en mantıklı tercih araba kiralama diyebilirim. Kanyon Düzce köyü ve Sırçalı köyü arasında bulunduğu için Düzce kanyonu ya da Sırçalı Kanyonu olarak anılmaktadır. Kanyona iki yoldan gidilmektedir. Fakat bir yerden sonra araba ile geçiş yoktur yaklaşık 1-2 km yürümeniz gerekmektedir. Araba ile gidilen başka bir yol vardır fakat biraz uzundur. Buraya giderken mutlaka altı yüksek araç tercih etmenizi öneririm, Yolcu360 ‘tan altı yüksek araba seçeneklerine, 4×4 lere göz atabilirsiniz. Kastamonu araç kiralama için Kastamonu Havalimanı araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atın. İstanbul’dan yola çıkacaklar, araç kiralama İstanbul için İstanbul araç kiralama fiyatlarını da inceleyebilirler.

Saftanbolu Taş Teras ‘a kimler gitmeli?

Fotoğraf severlerin kanyondan manzarayı izleyip macera ve adrenalin yaşamak isteyenlerin asla kaçırmaması gereken bir rotadır. Zaman zaman emniyet nedeniyle çökme ihtimaline karşı kapatılıp tel çekildiği için de açıkken gidip görülmesi gerekmektedir.

Safranbolu Taş Teras nasıl oluşmuş?

Sırçalı Düzce Kanyonu ya namı diğer Taş Teras’ın altındaki taşın koparak düşmesi sonucu doğal bir taş teras oluşmuştur. Böylelikle kanyonun güzelliğine bir güzellik daha eklenmiştir. Yandan bakıldığında ince uzun ve üzerinde insan durması imkansız gibi görünen terasın karşıdan görüntüsü iki metreye yakındır. Aslında evinizin balkonunda nasıl durabiliyorsanız burada durmakta o kadar rahattır. Fakat çevresindeki korkuluk olmadığı için yine de tehlikelidir. Taş terasa gelenler doğal bir balkonda gün batımını  ve kanyonu hatta kanyonun arasından geçen nehri izlemek, fotoğrafını çekmek, burada çayını kahvesini yudumlayarak keyif yapmak için gelmektedirler. Hatta ve hatta çadır kuranlar bile vardır bu balkonun üzerine.

  • Dikkat: Taş Teras’ın çökme ihtimali de var

Valiliğin yapmış olduğu yazılı açıklamada

Safranbolu bölgesinde Eosen yaşlı (yaklaşık 45 milyon yıl) Safranbolu formasyonu geniş bir alanda gözlenmektedir. Formasyon tabanda çakıl taşları ile başlayıp üst kesimlere doğru karbonatlı kumtaşları, kumlu kireçtaşları ve yumrulu kireçtaşları ile devam etmektedir. Bu kayaçlar birbiri ardına gelirse görünüm ve estetik olarak çok güzel jeolojik yapılar ortaya çıkar iken, aşınma-taşınma ve yük taşıma açısından problemler oluşturabilmektedir. Özellikle altı boşalan çıkıntı şeklinde kalmış tabakaları yer çekimi devamlı zorlamaktadır. Bu tabakalar yer çekimine yenildikleri zaman kaya düşmeleri olabilmektedir. Kaya düşmelerini ne zaman olacağı bilinmemekle beraber aşırı yağışlı ve soğuk iklimler fiziksel ve kimyasal ayrıştırmayı hızlandırdığı için bu dönemlerde kaya düşmesi olasıdır. Bunun yanı sıra deprem gibi sismik aktivite ve taş ocaklarındaki patlatmalarda kaya düşmelerini tetikleyici etkendir. Sırçalı Kanyonunda belirtilen tüm etmenler mevcuttur. Özellikle Safranbolu ilçesinin Kuzey Anadolu Fay hattına yakın olması sismik aktivitenin Sırçalı Kanyonundaki kaya düşme olaylarını tetiklemesi çok muhtemeldir. Bu doğa olaylarının yanı sıra insanların bu kayaçlar üzerindeki ağırlıkları kaya düşmelerine neden olabilir. Ayrıca bölgedeki nemli hava nedeni ile kayaçların üzerindeki mikro organizmalar yaşarlar ve bu organizmaların neden olduğu kaygan yüzey neticesinde kayıp düşme olasılığı yüksektir.”

Yani üzerine çıkmak yerine belki uzaktan fotoğraf çekmek daha doğru olabilir. Çıkacaksanızda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Batı Karadeniz'deki diğer keşif rotaları

Yorum ekle