Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kütahya gezi listesi / Kütahya’nın nesi meşhur?

⏱: 4 dk

Kütahya Ege Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken bir gezi rotası. Tarihiyle, lezzetleriyle ve kültürel zenginlikleriyle Kütahya gezi listesi sizin için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve yazdı…

Kütahya gezi listesi

  • Aizoni Antik Kenti

Kütahya gezi listesi için ilk durak Aizoni Antik Kenti. Antik şehir Kütahya şehir merkezinden 58 kilometre uzaklığında ki  Çavdarhisar ilçesindedir. İlk gördüğüm andan itibaren etkilendiğimi söyleyebilirim. Tarihi yere müze kartınız ile ücretsiz ya da 5 Tl ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Antik şehir büyük bir alana yayılmış. Antik şehrin en büyük özelliği dünyanın ilk ticaret borsasının olması. Tarihi alanın içinde ayakta kalan Zeus tapınağı ise belki de yer yüzünde en sağlam kalan kalanlardan birisi.

Zeus tapınağın haricinde  ilk borsa yapısı, stadyum kalıntıları, nekropoller, sütunlu cadde, tünel ve 4 köprüden iki tanesinin son derece kötü bir restorasyon geçirmesi rağmen bölgede ayakta kalan önemli eserler. Zeus tapınağı şehrin en kutsal yeri olma özelliğini taşımış. Tapınağın önünde bulunan odeon ise tüm ihtişamı ile gelenlerin dikkatini çekmekte. Zeus tapınağı her ne kadar iyi korunabilmiş olsa da güneyinde yer alan Antik dünyanın bereket tanrıçası Kybela heykeli bir o kadar güzelliğini korumakta.

Aizonai eski Frigya’ya bağlı yaşayan Aizanailistlerin ana yerleşim yeri olmuş. Aizonai Pergamon ve Roma döneminde de bu medeniyetlerin hükmü altına girilmiş. Roma döneminde bölge tahıl yün ve şarap ekimi ile bayağı ünlenmiş. Borsa binası ise ilgimi çeken yapılardan birisi oldu. Dünyanın en eski ticaret borsası olma özelliğini taşımakta. Macellum duvarlarında hala imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların fiyat listeleri yazmaktadır. Ne kadar ilginç değil mi? Yüzyıllar öncesi bile enflasyon ile mücadele için fiyat listelerini görebiliyorsunuz.

İyi bir kölenin 2 eşek fiyatına , bir atın üç köleye, yani şu kadar dinara eşit olduğunu yazan fiyat listelerini hala duvarlarda görebilmek harika bir duygu. Roma döneminin en önemli merkezlerinden olan Aizonai’yi mutlaka görmenizi isterim. Aizonai Antik Kenti bence ülkemin en iyi 10 antik şehrinden biridir. Bu şehre sadece burası için bile gelebilirsiniz.

Yaklaşık 60 km uzaklıktaki bu tarihi ören yerine ulaşmak için Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak yola çıkabilirsiniz. Kütahya’ya gelmeden önce mutlaka kiralık araç fiyatlarına bir göz atın.

Kütahya gezi listesi için müzeler

  • Evliya Çelebi Müzesi

Kütahya gezi listesi için bu müzeyi mutlaka listenize ekleyin. Gezdikten sonra gezginlerin piri bize gezmeye aşılayan ecdad Evliya Çelebi’nin müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Doğduğu ev müzeye çevrilerek  ziyarete açılmış, mutlak gezin derim. Buradan ise şehri kuşbakışı izlemek için Kütahya kalesine çıkmak güzel bir fikir olabilir sizler için. Kendi etrafında dönen kafe ve restoranda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kütahya Evleri ve Germiyan Konağı

Kütahya gezi listesi için şehir merkezinde görülebilecek yerlerin başında ise tarihi Kütahya evleri. Kent merkezine 5 dakika yürüyüş uzaklığındaki Kütahya evleri bir sokak üzerinde restore edilerek keyifle gezilen bir sokak olmuş. Burada ki yapıların bir çoğu ise  aynı zamanda müze ve konak işletmeciliği olarak kullanılmakta.

Bu konakların en önemlilerinin başında ise orijinal yapısını koruyan, içerisinde tarihi eserleri ile dikkat çeken Germiyan Konağı ziyaret edilmeli. Konağa gelmişken Germiyanoğlu döneminden günümüze kadar yaşatılan Kütahya yöresinin yemekleri olan Tirit, Sıkıcık çorbası, Cimcik mutlaka denenmelidir.

  • Mehmet Gürsoy Atölyesi

Bu sokağa gelmişken çiniye hayat veren dünyaca ünlü çini ustası Mehmet Gürsoy’un atölyesine bir uğramakta Kütahya gezi listesi dahilinde olmalı. Bence hayran kalacaksınız, kendisi aynı zamanda Unesco tarafından Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi ödülünü almış.

Sokağın sonunda ise Kütahya tarihini anlatan Kent Müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Burayı önce gezip şehri daha sonra keşfetmenizi öneririm, size rehberlik edebilir. Şehir dışında gidemediğim ama görülmesi gereken iki yer ise Frig vadisi ile Kurtuluş savaşındaki Dumlupınar Muharebesinde şehir olanların anısına yapılan Dumlupınar şehitliği görülmesi gereken yerlerdendir.

Kütahya’nın nesi meşhur?

Günü birlik gezebileceğiniz, yada geçerken uğrayabileceğiniz keyif alınmaya çalışılabilecek bir şehir Kütahya. Kütahya gezi listesi için dönerken bir anı almak için en güzel şey tabi ki çinisi. Keşfetmeniz dileğiyle…

İlgili Yazılar

Tunceli Gezilecek Yerler / Tunceli

Yolcu 360

Valla Kanyonu : Dünyanın en derin 2. kanyonu / Kastamonu

Yolcu 360

Artvin’den Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Yolcu360

Yorum Bırak