Yolcu360 Blog
fernando-alonso-3
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Bilgi > Fernando Alonso Kimdir? F1 Günlükleri

Fernando Alonso Kimdir? F1 Günlükleri

Fernando Alonso, 1981 doğumlu 2 kez Formula 1 Dünya Şampiyonu olan ‘El Nano’ lakaplı, İspanyol yarış pilotu olarak hafızalarımıza kazınmış bir isim. 25 Eylül 2005’de ilk F1 Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı ve Emerson Fittipaldi’ye ait olan en genç dünya şampiyonu olma ünvanını eline aldı. Alonso, Michael Schumacher’in 5 yıl boyunca art arda kazandığı şampiyonlukları da ele geçirmiş oldu.

Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce lokasyonda, binlerce marka ve modelde aracı dakikalar içerisinde kolayca kiralamak için Yolcu360’ın kiralık araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Fernando Alonso Biyografi

fernando-alonso-2.jpg

Fernando Alonso Diaz, 29 Temmuz 1981’de İspanya’nın kuzeyindeki Oviedo, Asturias’da dünyaya geldi. Alonso soyadını, maden endüstrisinde patlayıcı uzmanlığı yapan babasından, Diaz soyadını ise bir alışveriş mağazasında çalışan annesinden aldı. Fernando’nun babası Jose Luis Alonso, amatör bir kart yarışçısıydı ve bu tutkusunun çocuklarına da geçmesini diliyordu. Bu yüzden çocukları için F1 kart aracı yaptı. Aracı öncelikli olarak 8 yaşındaki kızı Lorena için planlamıştı fakat o ilgi göstermeyince araç, 3 yaşındaki Fernando’ya kaldı.

Böylece genç yaştan itibaren yarışmacı kişiliğe sahip olan Alonso ve ona yardımcı olan babası, kart yarışmalarına katılmaya başladılar ve bunun için tüm İspanya’yı dolaştılar. Ailesi onun motor sporlarında kariyer sahibi olabilmesi için yeterli ekonomik düzeye sahip olmamasına rağmen, Alonso’nun başarıları ona birçok destek gelmesini sağladı. Sponsorlarla hızlanan çalışmalarının sonucu olarak 1994, 1996 ve 1997 ‘de 3 İspanya kart yarışı kazandı. Aynı zamanda Avrupa Karting Şampiyonası’na katılan Alonso, 2. oldu ve 1996 yılında World Junior Karting Championship 1.si oldu.

Fernando Alonso ve Formula 1

fernando-alonso-2.jpg

1999 yılında F1 takımlarından Minardi’nin eski pilotu Adrián Campos’un yardımı ile katıldığı Euro Open MoviStar by Nissan yarışında şampiyon olması, 2000 yılında ona çabuk bir şekilde Formula 3000 yarışçısı olma yolunu açtı. O sezon Formula 3000’de Spa-Francorchamps’da şampiyonluk kazanan Alonso, böylece genel sürücüler klasmanında 4.lüğe yükseldi ve Formula 1’e transfer oldu.

Formula 1’de yarışan 3. en genç pilot olan Alonso, F1’e Minardi takımında 2001 Avustralya Yarışı ile başladı. Çaylak sezonunda, arabası yarışçı değildi ve sezonu hiç puan alamadan tamamladı. Yine de yarışları mekanik problem yaşamadan bitirmesi ve takım arkadaşları Tarso Marques ve Alex Yoong ‘dan zaman zaman daha iyi olmasıyla kendini tanıttı.

2002 yılında yetenekleri sayesinde Renault takım menajeri Flavio Briatore’nin de dikkatini çekmeyi başardı ve test pilotu olarak takıma girdi. Bir sezon sonra sürücü koltuğuna oturan Alonso, daha yarışçı bir arabayla 2003 Malezya Yarış’ında en genç pole pozisyon (1 numaralı çıkış pozisyonu) kazanan sürücü oldu.

Fernando Alonso Kariyeri

fernando-alonso-2.jpg

2003 Brezilya Yarış’ında 180 mil hızla giderken yaptığı kazanın arkasından, performansında bir düşüş yaşamasına rağmen iki yarış sonra kendi evi İspanya’daki formula yarışını 2. sırada bitirdi. Kısa bir süre sonra 2003 Macaristan Yarışı‘nı kazanarak F1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu oldu. Alonso, sezonu 4 podyum zaferi ve kazandığı 55 puan ile 6. sırada bitirdi.

2005 sezonu

Alonso, 2005 sezonuna yeni takım arkadaşı Giancarlo Fisichella ile iyi başladı ve ilk iki yarışda aldığı 3.lüklerden sonra, art arda 1.likler aldı. Sezonun beşinci yarışında, kendi evinde çok istediği podyum birinciliğini, yaşadığı problem nedeniyle alamadı ama yarışı ikinci olarak bitirdi. Sonraki Avrupa Grand Prix’inde Raikkonen ile girdiği rekabeti kazandı ve yarışı 1. bitirdi. Kanada Grand Prix’inde Villeneuve virajında duvara çarparak yarış dışı kaldı ve puan alamadı.

Fernando Alonso, 2005 Amerika Yarışı’nda ise lastik üreticisi Michellin‘in güvenlik garantisi vermemesi üzerine yarışa çıkmadı.

Alonso, 2005 sezonunu 15 podyum zaferi, 7 yarış birinciliği ve 133 puanla şampiyon bitirdi.

2007 sezonu

2007 sezonu Alanso için çekişmeli ve zor bir sezon oldu. İki kez dünya şampiyonluğu olarak geldiği takımda Hamilton’un gölgesinde bırakılmaya çalışıldığını düşünen Fernando Alonso ve McLaren arasında gerginlikler oluşmaya başladı. Macaristan Grand Prix’si sıralama turlarında takıma karşı açıkça tepkisini ortaya koyan Alonso ile McLaren arasında ipler tamamen kopma noktasına geldi. 

Takımı ile arasındaki soğukluğun en önemli sebebinin, takımın ona çifte dünya şampiyonu muamelesi yapmaması çokça dillendirildi. Bu kadar çalkantılı sezon Alanso’ya ne yazık ki istediğini vermedi. 

McLaren Mercedes’den Ferrari’ye

İspanyol sürücü Fernando Alonso, 3 Kasım 2007 tarihinde kontratı sona ermeden McLaren’ten ayrıldığını açıkladı. Sezon boyunca McLaren yönetimi ve takımın diğer pilotu Lewis Hamilton ile sürekli anlaşmazlık yaşayan İspanyol pilotun Sözleşmenin feshinden ötürü tazminat ödemeyeceği ve eski takımı Renault’a geçip ileride ‘Ferrari’ye gitme’ düşüncesinde olduğu iddia edildi kulislerde. 

Fernando Alonso 10 Aralık 2007 tarihinde 2008 sezonu için Renault Takımı ile anlaştığını açıkladı. Bu geçişe herkes eve dönüş yorumunu yaptı. Alonso 2008 sezonunda Nelson Piquet Jr ile takım arkadaşı oldu.

2010-2018 arası

2011 sezonuna çok umutlu giren Alonso, pek iyi bir başlangıç yapamadı. İstikrarlı bir sürüş yapmasına rağmen art arda galibiyetler alan Sebastian Vettel’i durdurmak mümkün değildi. İlk ve son galibiyetini Silverstone’da alan Fernando, şampiyonayı 1 galibiyetle 4.sırada bitirdi. Şampiyon ise Sebastian Vettel’di. 2012 yılında son yarışa kadar takipçisi olduğu şampiyonluğu son yarışta Vettel’e kaptırdı. 

2013 yılında sezonu sürücüler klasmanında 2. sırada bitirdi. 2014 yılında ise değişen kurallara uyum sağlayamayan F14-T ile 2 kez podyuma çıkmayı başardı. 

Alonso son olarak 2018 sezonunda yer aldı. Sezona iyi bir başlangıç yapan İspanyol pilot, McLaren’in geride kalması nedeniyle devamını getiremedi ve 14 Ağustos 2018 tarihinde sezon sonunda emekli olacağını açıkladı. 2018 sezonunda takvimde yer alan 21 yarışın 9’unda ilk 10’a girdi, 6 yarışta finişi göremedi. Sezonu 50 puanla 11. sırada tamamladı ve Formula 1 kariyerine son noktayı koydu.

2021’den sonrası

Alonso, 2021 yılında Alpine takımı ile geri döndü ve geri döndüğü sezon 2021 Katar Grand Prix’inde podyuma çıktı. 2023 yılında Aston Martin’e geçti ve yeni takımıyla çıktığı ilk yarışta podyuma çıkmayı başardı.

Fernando Alonso 2023 senesi için Aston Martin Formula 1 takımı ile çok yıllı bir kontrat için anlaşmaya vardığını duyurdu.

 

Yorum ekle