Yolcu360
Çip Krizi Nedir, Çip Krizi Ne Zaman Biter, Otomotiv, Otomobil, yarı iletken, mikro işlemci
Otomotiv Dünyası Otomotiv Haberleri

Çip Krizi Nedir? 

⏱: 4 dk

Çip krizi dünya genelinde otomobil üretimini 90 milyon üretimden 70 milyona düşürdü. Otomotiv sektöründe çip krizi nedeniyle üretimin azaldığını görüyoruz. Peki, nedir bu kriz? Neden otomobil üretimini etkiliyor? 

çip krizi nedir, çip krizi ne zaman son bulur, otomotivde çip kriziOtomotivde Çip Krizi Nedir?

Çip krizi, pandemi sürecinde belirli süreliğine üretimin durmasından sonra başlayan; ayrıca yine pandemi döneminde elektronik komponentlere olan talebin maksimuma ulaşmasıyla derinleşen bir üretim krizidir.

Günümüzün teknoloji dünyasında ağır yükü çipler karşılıyor. Elektronik birçok donanımda (hatta hepsinde diyebiliriz) yarı iletken diye de bildiğimiz elektronik çipler kullanılıyor. Pandemi sürecinin ekonomik etkileri bu sektörün talebi karşılayamamasına yol açtı. Krizin büyümesinde kapanan fabrikaların da payı var. 

Teksas’taki soğuk hava dalgası, Samsung Electronics, NXP Semiconductors ve Infineon gibi en büyük yarı iletken üreticilerin fabrikalarının kapanmasına neden oldu. Bu durum, krizi daha da büyümesine neden olacak. 

Çip Krizinden Etkilenen Firmalar ve Sektörler

Kriz derinleştikçe birçok sektör etkileniyor. Sektörlerin başında elektronik geliyor. Elektronik sistemlerin dahil olduğu tüm üretim bantları bu krizden etkileniyor. Listenin başında bilgisayar, akıllı cihaz ve otomobil sektörleri var. 

Yarı iletken kıtlığı yüzünden Nissan Ekim ayı itibariyle Meksika’daki faaliyetlerine son veriyor. Şimdiden 2 fabrikasını belirli süreliğine kapattı. Ayrıca Opel, Almanya’daki fabrikasını 2022’ye kadar kapattı. Just Auto’nun haberine göre, otomobil sektörü şimdiye kadar 62 haftalık üretimi kaybetti. Eylül ayına kadar toplam zararın yaklaşık 112 milyar dolar olduğunu gözlemliyoruz. 

Yarı İletken Komponent Olmazsa Üretim Duruyor

Tüm markalar krizden etkileniyor. Renault çip krizi nedeniyle Türkiye’de fabrikalarında üretime ara vermişti. Elektronik bileşenlerdeki tedarik sorunu, Renault Bursa fabrikalarında üretime ket vurdu. Toyota ve Volkswagen markaları da etkilenenler arasında. 

Bunların dışında bilgisayar, televizyon ve akıllı telefon sektörü çip krizinden oldukça etkilendi. Komponent tedariği, hiç olmadığı kadar uzun sürüyor. Üstelik bu süreç sadece mikro işlemci üretimini etkilemedi. Günümüzde analog entegreler (adc, motor sürücü, dac, opamp vb.) gibi komponentlere de ulaşmanız çok zor. 

Şimdi krizin üretimlerine ket vurduğu diğer markalara gelelim. Örneğin Samsung, televizyon ve elektronik komponent gerektiren birçok üründe sıkıntı yaşayacağını söylüyor. Bunun yanı sıra LG ve Apple’da 2021 ve 2022 yıllarına umutla bakmıyor. 

çip krizi nedir, otomotivde çip kriziÇip Krizi Ne Zaman Son Bulur? 

Fizibilitelere göre yeni bir fabrika kurmanın maliyeti 20 milyar doları aşıyor. Üstelik yeni bir tesise şimdi başlarsak, 2024 yılında anca faaliyete geçebiliyoruz. Bu nedenle çip krizine karşı ülkelerin destek vermesi gerekiyor. Ayrıca halihazırdaki üreticilerin yatırımlarını sıklaştırması gerek. 

Şimdi bu krize karşı dünya genelinde ne tür çözümlerin üretildiğine bakalım. Amerika Birleşik Devletleri Joe Biden, geçen günlerde bu sektöre 37 milyar dolarlık bir yatırım yapacaklarını açıkladı. Bu yatırım neticesinde 4 yeni fabrika üretime geçecek. Fakat fabrikalar 2024 yılında üretime geçebilecek.

Sektörün devlerinden Hyundai ise kendi elektronik komponent üretim tesisini açmayı planlıyor. Şirketin operasyon direktörü Jose Munoz, şirketçe çip üretimi konusuna ağırlık vereceklerini söylüyor. Ayrıca Hyundai COO’su Munoz, bu konunun yüksek bütçe, zaman ve know-how gerektirdiğini ifade etti. Tüm zorluklara rağmen hedeflerinin önümüzdeki yıllarda kendi çiplerini üretmek olduğunu da ekledi. 

Yöneticiler 2021 ve 2022 Yıllarından Umutsuz: Otomotivde Çip Krizi Devam Edecek

ABD merkezli üretici GlobalFoundries yeni yatırımlara başlıyor. Fakat tüm yatırımlarına rağmen taleplere 2022’de yetişebilecek. Cenevre merkezli Fransız İtalyan üretici STMicroelectronics CEO’su Jean-Marc Chery, krizin 2023 yılında biteceğini öngörüyor. 2021 ve 2022 yılında yarı iletken komponentlerdeki sıkıntıyı yaşamaya devam edeceğiz.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise bazı firmaların alternatif çözümlere yöneldiğini söylüyor. Sektörden aldığı bilgilere göre bazı firmalar çipsiz araç üretimi için hazırlıklara başlamış. Böylece krize geçici bir çözüm getirecekler. 

Volvo’dan iklim nötr fabrika içeriğimizden devam etmeye ne dersiniz?

çip üreticisi, tmsc, çip krizi nedirDünyada Kaç Tane Çip Üreten Firma Var? 

Dünya genelinde yaklaşık 35 üretici olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük çip fabrikası ve üreticilerine bakalım. Taiwan Semiconductor (TMSC), Intel Foxconn ve Texas Instruments. Elektronik çip ve yarı iletken üretici firmalar, günümüzde talebi karşılamakta zorlanıyor. 

Amerika Birleşik Devleti, yarı iletkenlere en çok ihtiyaç duyan ülke konumunda. Dünyadaki üretimin %47’sini ithal ediyor. Üretimin ise sadece %12’sini karşılıyor. Elektronik çip üretiminin çoğu Uzak Doğu’da gerçekleşiyor. 

yolcu360 araç kiralamak ne kolaymışOtomobil Dünyasıyla İlgili Tüm Gelişmeler Yolcu360 Blog’da!

Gündemi takip etmek ve araç incelemeleri için otomotiv dünyası kategorimizde gezinebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük araç kiralama platformu Yolcu360, 1 dakikadan kısa sürecinde dilediğiniz araca ulaşmanızı sağlıyor. İhtiyaçlarınıza göre şekillenen arama kategori yapısı ve pratik arayüzüyle, tüm kiralık araç ihtiyaçlarınızda mobil uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

İlgili Yazılar

2021’in En Pahalı Arabaları: Türkiye Pazarındaki En Pahalı 10 Otomobil

Felat Delibalta

Hyundai Tucson vs Kia Sportage 2021 Karşılaştırması

Felat Delibalta

2022’de Türkiye’ye Gelecek Arabalar Listesi

Felat Delibalta

Yorum Bırak